Kohouti v dohrávce vyzvou Mountfield! Vrátí se na vítěznou vlnu?

Martin Vavruša
O L O M O U C – Utkání s Mladou Boleslaví vytoužené tři body nepřineslo, možnost napravit zaváhání však Kohouti dostanou už v úterý, kdy se představí na domácím ledě proti Hradci Králové. S tím letos uhráli dvě vyrovnané bitvy, obě však s hořkým koncem. Nejprve v domácím utkání třikrát vedli, ale nakonec podlehli 3:4 v prodloužení, v Čechách pak Mountfield kontroloval zápas od začátku do konce a Mora prohrála 2:3. Vrátí Olomouc svému soupeři předchozí porážky? Utkání začíná v 18:00.

V minulém utkání, které odehráli s Mladou Boleslaví, Kohouti zpočátku za soupeřem zaostávali a už ve čtvrté minutě proto inkasovali první branku. „Nezačali jsme zrovna nejlépe a chvíli nám trvalo, než jsme se dostali do zápasového tempa,“ přiznal Jan Eberle. Za rozhodující ale považoval prostřední část hry. „V poslední třetině jsme sice dostali tři góly, ale myslím, že to vzniklo už v té druhé, kdy jsme některé akce překombinovali a zahodili naši příležitost jít do dvoubrankového náskoku. Kdybychom ty šance využili, hrálo by se nám líp,“ tušil olomoucký útočník.

⇒ Útočník Jan Eberle

Krátce poté, co Kohouti dosáhli poprvé v sezóně na třízápasovou sérii výher, se tak tým musel smířit s další porážkou. „Když série tak rychle skončí, samozřejmě se to dostane do hlavy, ale my nad tím nesmíme přemýšlet, nesmíme se dívat na tabulku a musíme jen sbírat body ze všech zápasů, jak to jen půjde. Na konci nám to někdo sečte a pak uvidíme, jak to dopadne,“ řekl kladenský rodák.

O co se naopak Kohouti mohou opřít, je využití přesilových her. V každém z posledních pěti zápasů proměnili aspoň jednu početní výhodu, v utkání s Vítkovicemi se jim podařilo využít dokonce tři. „Je to něco, na čem se dá stavět. To, že jsme začali dávat góly z přesilovek, tým rozhodně povzbudilo a konečně můžeme ty přesilovky brát i jako výhodu,“ těšilo hráče s patnáctkou na drese.

Eberle se příliš netrápí ani dočasným vyřazením nejproduktivnějšího hráče, Juraje Mikúše, který se zranil v zápase proti Kometě. „Samozřejmě nám Miky (Juraj Mikúš) chybí, protože je to výborný hokejista, ale my se s tím musíme smířit a hrát dál. Máme v týmu dalších dvacet hráčů a ztráta jednoho neovlivní výsledek,“ věděl útočník, který si vyzkoušel i zámořskou WHL.

V příštím utkání změří Kohouti síly s Hradcem Králové, kterému momentálně patří čtvrté místo. „Hradec je momentálně rozjetý, takže je hlavně nesmíme nechat určovat tempo hry a musíme hrát to, co chceme my. Oba předchozí zápasy byly vyrovnané, a my do tohoto zápasu jdeme s tím, že chceme tři body,“ burcoval Jan Eberle.

Z KABINY SOUPEŘE: Nebezpečný útok a jistota v brance

Hradec Králové v letošní sezóně od samého začátku dokazoval, že chce, aby se s ním počítalo pro boje v play-off. Soupeřům z čela tabulky vzdoroval a zpravidla podlehl o jednu, nanejvýš dvě branky, naopak ve východočeském derby přestřílel trápící se Pardubice vysoko 8:2. V říjnu si připsali dokonce cenný skalp úřadujícího mistra z Liberce i hvězdami nabitého kádru brněnské Komety. Na přelomu letopočtů pak Mountfield zaznamenal pět výher v řadě a dotáhl se tak na Spartu, kterou posléze dokonce přeskočil a v současné chvíli mu patří čtvrtá příčka, pátý Litvínov má však stejný počet bodů. V posledním zápase Hradec Králové čelil Kometě, s níž prohrával ve třetí třetině už 1:3, nakonec ale ztrátu dohnal a podlehl až v prodloužení.

Hlavní zbraní Mountfieldu je silný útok, který se se 124 vstřelenými brankami řadí v ligové tabulce na třetí místo. Největší podíl na tom mají Richard Jarůšek s Bedřichem Köhlerem, jež však zaznamenali každý jen třináct branek, což svědčí o vyrovnaných výkonech většiny královéhradeckých útočníků. Přesnými zásahy přispívají také obránci Dietz a Newton. V současné chvíli je však jednoznačným tahounem týmu jeho kapitán, Jaroslav Bednář, který za poslední tři utkání sesbíral rovných deset bodů a posunul se na první příčku v ligových tabulkách.

Jistotu mají Lvi i vzadu, kde branku hájí třiadvacetiletý Patrik Rybár. Z osmadvaceti odchytaných zápasů dovedl svůj tým devatenáctkrát k vítězství a s více než dvaadevadesáti procentní úspěšností zásahů se řadí mezi brankáři na šesté místo.

ZÁPASY Hradce Králové

Držitelé průkazu ZTP/P, kteří jsou na vozíku, mají vstup na stadion na volnou vstupenku, musí se ale hlásit nejdříve 24 hodin před utkáním na mail akreditace@hc-olomouc.cz