Kohouti vyráží do Karlových Varů! Vrátí Energii porážku z prvního zápasu?

Martin Vavruša, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Play-out se pozvolna chýlí ke svému konci a Hanákům zbývá odehrát už jen dvě utkání. K tomu prvnímu zamíří už tuto neděli na západ Čech, kde změří síly s karlovarskou Energií. S ní si letos v základní části drželi pozitivní bilanci tři výhry a jedna prohra, v úvodním zápase play-out však soupeři podlehli vysoko 2:6 a v předposledním utkání letošního ročníku tak budou chtít svou prohru odčinit. Zda se jim to povede, můžete sledovat od 15:30.

V pátečním utkání se Zlínem, které Olomouc vyhrála 4:2, se na ledě poprvé od začátku play-out objevil také František Skladaný, jenž vynechal předchozí utkání, aby doléčil zranění ze základní části. „Každý výpadek z tempa je cítit, ale měl jsem v lajně rychlé hráče, takže po pár střídáních už jsme se do toho dostali, i když ten zápas asi nebyl moc atraktivní pro diváka. Až ve třetí třetině se to otočilo a ukázali jsme, že ten hokej si zaslouží letos pěknou rozlučku,“ vracel se k utkání František Skladaný.

⇒ Útočník František Skladaný

Vítězství nad Zlínem znamenalo třetí výhru ze čtyř zápasů a rovněž v závěru základní části se Kohoutům velmi dařilo, jako by na špatnou formu z podzimu dočista zapomněli. „V té době, kdy se nám nedařilo, jsme si uvědomili, co nám vyhovuje a co vede k vítězství, a začali jsme to dělat. A dokud si plníme taktiku, která nás vedla k těm vítězstvím předtím, tak nám to většinou v zápase stačí a vyhráváme,“ mínil slovenský útočník.

Jediná porážka v dosavadním průběhu play-out přišla hned na úvod v domácím utkání s Karlovými Vary. „Díval jsem se z tribuny a bylo vidět, že Karlovy Vary už mají hlavy nastavené na baráž a nemůžou vypustit žádný zápas, protože by je to mohlo stát každý bod i potom v baráži. Musí už jít do všech zápasů na plno a připravovat se, na rozdíl od nás, kde je vidět, že už v té sezoně jsme si těch bodů nastřádali dost a spadnout nemůžeme. Ale jak už jsem říkal, v třetí třetině v zápase se Zlínem, to podle mě vypadalo jako běžný ligový zápas,“ hodnotil předchozí vzájemné utkání hráč s dvacítkou na drese.

O letošních účastnících baráže přitom bylo rozhodnuto už před začátkem play-out. Zatímco Olomouc a Zlín měly jistotu setrvání v extralize, Pardubice a Karlovy Vary věděly, že jejich sezóna skončí baráží. „V tom play-out to asi je vidět dobře. Varům i Pardubicím sice nejde o nějaké body, ale chtějí si udržet herní projev a naučit se plnit si strategii, kterou si domluví. Potřebují se připravit na baráž, takže nemůžou vypustit žádný zápas a musí stále hrát naplno,“ soudil rodák z Martina.

Skladaný v Karlových Varech po sedm let sám působil a s týmem vybojoval jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. „Stále tam mám spoustu známých, se kterými jsem v kontaktu. Ke konci sezóny bylo vidět, že začali hrát hodně dobře a já věřím, že si to přenesou i do baráže a nastaví tam laťku tak vysoko, že extraligovou příslušnost udrží,“ komentoval snažení svého bývalého týmu František Skladaný.

Z KABINY SOUPEŘE: Karlovy Vary v play-out drtí obrany soupeře

Základní část se Karlovým Varům nevydařila a jen s velkou dávkou úsilí Energetici skončili v tabulce před Pardubicemi, v bojích o udržení ale zatím prohráli jen jednou a to právě v Pardubicích. V ostatních zápasech si vždy připsali všechny tři body a soupeřovu síť rozvlnili nejméně šestkrát v šedesáti minutách.

Zatímco v základní části táhl Karlovy Vary Václav Skuhravý s patnácti brankami a dvanácti gólovými přihrávkami, v bojích o udržení mají Západočeši jiného hrdinu, a tím je ex-olomoucký Tomáš Rachůnek, který ve čtyřech zápasech posbíral už devět bodů a je na čele kanadského bodování play-out. Čtyřikrát přitom byl označen za autora gólu on sám, o prvenství mezi střelci se však dělí se svým spoluhráčem Dávidem Grígerem a s pardubickým Lukášem Nahodilem.

⇒ HC Energie Karlovy Vary

Branku Karlových Varů i nadále hájí duo Tomáš Závorka – David Honzík, kteří odchytali oba po dvou zápasech, druhý jmenovaný si z nich ale odnesl daleko lepší osobní statistiky. Zatímco Závorka se oproti sezóně ještě zhoršil a úspěšnost zákroků mu klesla pod 78 %, výkony Davida Honzíka šly naopak nahoru a s dvaadevadesáti procentní úspěšností zákroků je nejlepším brankářem play-out.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jan Tlačil
Kapitán: Václav Skuhravý
Hala (kapacita): KV Aréna (6 000)
Poslední utkání: vítězství nad Pardubicemi 7:2

SOUPISKA HC Energie Karlovy Vary