Tři přípravné zápasy, jedna vysoká výhra a, i přes vyrovnaná utkání, dvě prohry. To je prozatímní bilance přátelských utkání Kohoutů. Zatímco úvodní zápas přípravy Hanákům vyšel a Jihlavu porazili vysoko 6:0, v dalších dvou duelech červenobílý tým tak trochu trápila koncovka. Olomoučtí se se proti Třinci a Zlínu prosadili celkem třikrát, to ale chtějí v utkání s Hradcem Králové změnit.

TÉMA UTKÁNÍ: Domácí turnaj ovládl Mountfield

Přípravu Hradce Králové ozvláštnil mezinárodní turnaj pořádaný právě Mountfieldem. Dva české týmy a dva celky ruské KHL změřily síly v rámci premiérového Mountfield Cupu, na ledě královéhradeckého stadionu se tak proháněli hráči domácího týmu, Pardubic, ale také Avangardu Omsk nebo Salavatu Julajev Ufa.

Čtveřice týmů odehrála velmi vyrovnaná utkání, kdy rozdíl ve výsledku byl, až na výjimku, kterou tvořil poslední zápas mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, maximálně dvougólový. Právě východočeské derby se pravidlu vymklo, a tak se z vysokého vítězství 6:2 radoval Hradec Králové. Ten potrápil i Ufu a Omsk. Zatímco prvně jmenovaný tým porazil v základní hrací době 3:1, Omsk přetlačil Mountfield až v prodloužení 3:2. Právě pořadatelský tým se ale nakonec se ziskem osmi bodů radoval z vítězství na turnaji.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Tomáš Mikúš

Domácí premiéra nebyla zrovna to, co si Kohouti představovali. Na soupeře ze Zlína dlouho marně hledali recept, sami pak museli dotahovat dvougólové manko. To se v základní hrací době nepovedlo, v domluveném prodloužení už ale byli úspěšnější Hanáci. V samostatných nájezdech však znovu přálo štěstí hostujícímu celku. „Byl to teprve třetí zápas, navíc je to zatím taková ta těžká příprava a stále se sehráváme, takže to všechno hrálo svou roli. Soupeř hrál dobře, což je třeba uznat. Přátelské zápasy nejsou pro diváka moc pohledné, ale je nutné se rozjezdit a sehrát se v pětkách,“ vysvětloval Tomáš Mikúš.

⇒ Útočník Tomáš Mikúš

Na individuální disciplínu byl vybrán i útočník se slovenskými kořeny, jako jediný z domácích nájezd proměnil. Nad tím, čím Kašíka zkusí překvapit, ale dopředu nepřemýšlel. „Vybral mě trenér a většinou, když jdu na nájezd, dívám se, co gólman dělá, jestli je nebo není venku. Spíš ale reaguji na situaci,“ prozradil.

Hanáky čeká nabitý program, během tří dnů odehrají dvě utkání. V tom druhém navíc znovu zamíří na led soupeře. „Musíme mezi zápasy dobře potrénovat a hlavně zregenerovat. Pak můžeme jít s čistou hlavou do dalšího utkání. Je to stále jen příprava, takže výsledky nejsou tak důležité jako nasazení nebo celkový obraz hry a to, abychom si osvojovali návyky, které pak chceme mít zažité v lize,“ tvrdil třiadvacetiletý hokejista.

Olomoucké hokejisty vyzve královéhradecký Mountfield. A co Kohouti od Východočechů čekají? „Každé mužstvo s české extraligy je kvalitní, žádný lehký soupeř neexistuje. Na Hradec platí to samé, co u ostatních. Musíme se hlavně soustředit na to, abychom zlepšili agresivitu a také to, aby nám líp šly nohy,“ řekl rozhodně.

Hradec Králové má za sebou atraktivní Mountfield Cup, ve kterém vyzval Pardubice a také dva týmy z KHL – Avangard Omsk a Salavat Julajev Ufa. Zkušenosti ze zápasů s týmy nejvyšší ruské soutěže se mohou projevit i v přátelském utkání s Hanáky. „Týmy z KHL jsou přece jen kvalitativně někde jinde. Je to momentálně nejlepší soutěž v Evropě, takže to může být poznat, ale stále je jen na nás, jak to odehrajeme a jak přistoupíme k zápasu. To, jak bude hrát soupeř, bychom neměli nikdy řešit, ale měli bychom se soustředit na sebe, abychom to odmakali na sto procent,“ měl jasno útočník, který si KHL sám zkusil, a to za Slovan Bratislava.

Z KABINY SOUPEŘE: Příchod Courchaina se nekoná

Hradec Králové před sezónou opustili brankáři Adam Svoboda a také Tomáš Král, který zamířil k chomutovským Pirátům. Obejít se Mountfield musí také bez Antonína Honejska, který se vrátil do mateřského Zlína nebo Briana Ihnačáka, kterého zlákala Sparta. Dres Východočechů nebude oblékat ani obránce Jiří Vašíček, který dal přednost angažmá v Košicích a Lukáš Vantuch. Ten zamířil do Podještědí. Bojovník Peter Frühauf se s Hradcem Králové rozloučil také a své štěstí zkouší v Litoměřicích.

Královéhradecký tým se však rozšířil o Martina Štajnocha, který působil u velkého rivala Mountfieldu, a to v Pardubicích. Stejnou variantu zvolil i další z pardubických beků, a to Blaž Gregorc. Ze Slovenska se na východ Čech stěhoval i obránce Jindřich Barák a brankář Patrik Rybár. V Mladé Boleslavi pak Hradec Králové ulovil reprezentanta Richarda Jarůška. Vedení Mountfieldu ale nehledalo jen v českých ligách, finalistu EBEL, Znojmo, vyměnil za královéhradecký mančaft Martin Bača, z lotyšského Dinama Riga pak do Hradce Králové zamířil útočník Andris Džerinš.

Zklamáním bylo pro fanoušky i vedení Mountfieldu nečekané rozhodnutí kanadského útočníka Adama Courchaina. Zkušený forvard se měl po letní pauze k týmu připojit na začátku srpna, nakonec se však rozhodl prodloužení angažmá v české extralize odmítnout. Přesto, že útočník ze zámoří porušil smlouvu uzavřenou s královéhradeckým klubem, Mountfield Courchainovi problémy dělat nechce. Je však jisté, že Kanaďan za Východočechy už v letošní sezóně nastupovat nebude.

Hradec Králové zatím odehrál tři zápasy přípravy, všechny v rámci Mountfield Cupu. Právě pořadatelé atraktivního turnaje se mohli radovat z pomyslné zlaté medaile, když vyhrál všechna tři utkání.

⇒ Mountfield Hradec Králové

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Václav Sýkora
Kapitán: Jaroslav Bednář
Hala (kapacita): Fortuna aréna (6 890)
Poslední utkání: Výhra nad Pardubicemi 6:2

SOUPISKA Hradce Králové
STATISTIKY Hradce Králové
ZMĚNY V KÁDRU Hradce Králové

ŽIVÝ ON-LINE PŘENOS ZDE! Onlajny.com

 http://www.onlajny.com/match/index/id/184467?utm_campaign=hcolomouc&utm_source=WEB_A_2017_4k_MHK