Po čtyřech výhrách, prohra. Brněnská Kometa uštědřila Kohoutům určitou lekci a nastínila, jak asi budou vypadat ligové zápasy. I přes to, že se Kohouti snažili dohnat třígólové manko, loňský druhý nejúspěšnější tým extraligy jim víc než jednu branku nepovolil. „Byla to pro nás dobrá prověrka. Oni jsou pro nás takovým vzorem. Spousta kluků, ať už z Havlíčkova Brodu nebo z Třebíče, teď hraje v extralize za Kometu. Udělali nějaké úspěchy, loni byli ve finále,“ tvrdil uznale Richard Diviš.

⇒ Útočník Richard Diviš

Po prvních čtyřiceti minutách hry to už s Hanáky nevypadalo nejlépe, hosté totiž prostřelili svého exbrankáře Trvaje třikrát. Červenobílí se ale nevzdali a hned v úvodu poslední dvacetiminutovky snížili na 1:3, když síť za Falterem rozvlnil právě Diviš. Ten tak byl jediným úspěšným střelcem Mory. „Do třetí třetiny jsme to trošku zjednodušili. Řekli jsme si, že budeme hrát ofenzivněji a budeme víc střílet na branku, protože jsme to tam moc nedostávali. Můj gól byl přesně ta situace, i když jsem měl trošku smůlu, ale pořád ještě byla přesilovka, takže po mně nešel obránce, měl jsem čas na střelu a trefil jsem to, za což jsem rád,“ usmíval se devětadvacetiletý hokejista.

Po čtyřzápasové šňůře výher, tak poprvé před vlastními fanoušky museli Olomoučtí spolknout hořkou pilulku v podobě prohry. Richard Diviš ale přiznal, že by Kohoutům mohl neúspěch před sezónou prospět. „Dostali jsme docela lekci, protože předvedli výkon, ke kterému my můžeme vzhlížet. Byli lepší, pohyblivější. Pro nás je to motivace do tréninku, protože jsme se přesvědčili o tom, že to nebude legrace. Přijede soupeř, který je rychlejší, přehrává nás, je šikovnější. Takže my zabereme na tréninku, abychom se přibližovali týmům nahoře, tak jako jsme to dělali pořád. Chceme se postupně zlepšovat,“ tvrdil hráč oblékající dres s číslem 19.

⇒ HC Kometa Brno

Na teprve přípravný zápas s Kometou si našly cestu čtyři tisíce fanoušků, kteří se postarali o skvělou atmosféru. „Je to paráda. Navíc je večer kam zajít, protože hokej za padesát korun je skvělý. Myslím, že se hokej musí líbit, tak proč by nepřišli zase,“ těšil zájem diváků člena čtvrté formace, který zároveň doufal v opakování velkého počtu návštěvníků olomouckého zimáku.

K odvetě s Kometou míří Kohouti do Brna. Seberou loňskému finalistovi body?

První přátelský zápas s Kometou se Kohoutům nepovedl tak, jak by si představovali. Brňané se dostali do tříbrankového náskoku a alespoň zkorigovat výsledek se domácím povedlo během závěrečného tlaku. Oproti zápasu s Pardubicemi, kdy Hanáci před vlastními fanoušky jasně zvítězili, tak modrobílý tým připravil hokejistům Mory pořádnou prověrku před začátkem sezóny.

„Kometa hrála fantasticky, to si musíme přiznat. Pardubice tady nebyly v kompletní sestavě, ve Žďáru už šlo o jinou, lepší sestavu a dá se říct, že nás přehrávali. My se na to musíme připravit, jiné už to nebude. Kometa předvedla výborný hokej a my jsme bohužel zaspali začátek,“ mrzelo Jakuba Bartoně.

⇒ Obránce Jakub Bartoň

Po běloruském Dinamu Minsk a Pardubicích, tak byl loňský finalista dalším ideálním soupeřem, který otestoval schopnosti zkoušených hráčů a možné složení pětek. „Pro nás je to určitě dobrá prověrka. Trenéři nás na to upozorňovali, ale my jsme bohužel nechytli začátek. Z mého pohledu se to během hry téměř vyrovnalo a doufejme, že se ponaučíme. Pokud chceme být úspěšní, budeme muset přidat v osobních soubojích, urputnosti, soudržnosti, jednoduše ve všem,“ vyjmenovával olomoucký kapitán.

Kometě se v přípravě letos daří, kromě úvodního zaváhání s Třebíčí (1:2) si poradila se všemi třemi soupeři na Rona Cupu (Trenčín 4:1, Skalica 6:2, Nitra 5:1) a svou šňůru výher protáhla na šest právě v Olomouci (3:1). V KAJOT Aréně navíc budou mít výhodu domácího prostředí. Co musí Hanáci změnit, aby si tentokrát přivezli tři body na Hanou? „Musíme se zvednout především v osobních soubojích a přidat. Bylo vidět, že jsme byli trošku zakřiknutí, nestíhali jsme. Myslím, že ve čtvrtek to bude ještě třikrát těžší. Musíme přijet s hlavami nahoru a víc bojovat. Tohle nestačilo a bylo to vidět,“ věděl bek, který své tradiční číslo 81 vyměnil v přípravě za 18.

Zajímavosti zápasu

⇒ Pro hokejisty Mory a Komety půjde o druhé vzájemné utkání během tří dnů, když první vyhrála Kometa 3:1.

⇒ Pravděpodobně největšími posilami Brna jsou Petr Ton a Tomáš Vincour.

⇒ Dres Komety v minulých letech oblékali například Jiří Trvaj, Ondřej Švaňhal, Martin Vyrůbalík, Tomáš Houdek nebo Pavel Selingr.

⇒ Naopak z Olomouce do Brna se po skončení minulého ročníku stěhoval David Ostřížek, který výrazně pomohl Kohoutům k postupu do extraligy.

Brno může vytáhnout ještě pár es z rukávu, mezi ně patří i Petr Ton. Nejlepší střelec loňského ročníku extraligy sice do Olomouce nezavítal, ve svém novém domově by ale nastoupit mohl. „Myslím, že Brno má samo o sobě zvučná jména a hraje skvěle. Petr Ton je ještě takové polínko do ohně. My musíme celoplošně zlepšit hru, jak v útočení, tak v bránění. A hlavně ve statečnosti,“ nabádal třiatřicetiletý hokejista.

A ještě jednu zbraň bude mít tým z jihu Moravy na své straně. Je veřejným tajemstvím, že Brněnští fanoušci umí vytvořit vynikající kulisu, což spolu s domácími předvedli už na olomouckém stadionu. Téměř plný stadion pozornosti hokejistů neunikl. „Velký dík patří fanouškům, přišli v hojném počtu. Nevím, jestli se jim hokej líbil, my se budeme snažit přidat, abychom se jim odvděčili dobrou hrou a nějakým vítězstvím. Klobouk dolů před nimi,“ nezapomněl ocenit hokejové nadšence.

Pro fanoušky Kohoutů, kteří nevyrazí do jihomoravské metropole, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné do brněnské KAJOT Arény činí 80 Kč. Úvodní buly bude vhozeno v 17 hodin.

Sestavy z posledních utkání

HC Kometa Brno: Falter – Dlapa, Kempný, Kuboš, Hanzlík, Dujsík, Malec – Vincour, Ostřížek, Vondráček – Svoboda T., Němec, Káňa – Zohorna, Čermák (C), Svoboda J. – Dočekal, Koreis, Hruška.Trenér: Vladimír Kýhos. HC Olomouc: Trvaj – Houdek, Ondrušek, Skrbek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Bartoň (C), Staněk – Matai, Kucharczyk, Buc – Pekr, Patera, Laš – Rác, Knotek, Švaňhal – Králík, Diviš, Zuzin – Lehečka. Trenér: Petr Fiala.