Ligová premiéra je tady! Hanáci míří do Zlína

Daniel Fekets
Z L Í N – Dlouhé čekání hokejových fanoušků je u konce. Už v pátek 18. září se pro olomoucký celek rozběhne nová sezona Tipsport extraligy. Hned v úvodním kole se Hanáci představí na ledě zlínských Beranů, se kterými naposledy změřili síly ve dvou zápasech březnového předkola play-off. Zápas, který se odehraje na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně, začíná v 17:30.

Kohouti mají za sebou celkem podařené přípravné období. V osmi zápasech, včetně šesti soubojů v Generali Česká Cupu, třikrát vyhráli, třikrát prohráli, jednou remizovali a jednou zvítězili v prodloužení. „Přípravné období jsme z pochopitelných důvodů trošku změnili. Odehráli jsme osm kvalitních zápasů s extraligovými soupeři, ve kterých máme celkem vyrovnanou bilanci. Byly to kvalitní prověrky,“ připomněl na úterní tiskové konferenci trenér Zdeněk Moták.

Generálku Hanáci odehráli více než týden před startem Extraligy. V souboji s Vítkovicemi moc branek nepadlo. Kvalitní defenzívy obou celků dominovaly. Adam Rutar dokázal v polovině střetnutí odpovědět na trefu vítkovického kapitána Romana Poláka, a vyrovnal tak skóre na 1:1. Stejný stav platil i po třetí třetině, takže se šlo do prodloužení, ve kterém rozhodující trefu obstaral Petr Kolouch z trestného střílení. „Byl to ve všech směrech vyrovnaný zápas. V první třetině jsme měli strašně hodně vyloučení, na což si v ligovém zápase samozřejmě musíme dát pozor. Budeme dbát na herní disciplínu. Na druhou stranu musím říct, že oslabení jsme odehráli celkem dobře. Myslím si, že ve druhé třetině jsme byli lehce lepší, ve třetí třetině se ale Vítkovice vyhouply na pomyslného koně. Trošičku určovaly rytmus hry, nicméně jsme spokojeni, že jsme vyhráli. Jsme rádi za pomyslné dva body, i když mnoho dalších herních aspektů ukáže až liga,“ pokračoval Moták.

Trenér Hanáků zároveň navázal na předchozí vzájemný duel Olomouce a Vítkovic, který se odehrál na počátku září v plecharéně. Jednalo se o divoký zápas s velkým množstvím trestných minut. Utkání nakonec skončilo smírně 5:5. „Hráči jsou na začátku sezony plní energie. Těch negativních emocí tam ale bylo až příliš, ale na druhou stranu nám to něco napoví o kvalitách vlastních hráčů, i o kvalitách soupeře. Myslím si, že ani jeden z těch dvou přípravných zápasů s Vítkovicemi nebyl špatný. Problém je v tom, že se neustále potýkáme s marodkou. Ani jeden zápas jsme zatím neodehráli v plné sestavě,“ zdůraznil šestapadesátiletý kouč, jenž ve Zlíně nebude moct počítat s Lukášem Klimkem a Petrem Strapáčem.

Olomoucká kabina už úvodní soutěžní zápas sezony vzhlíží s velkým očekáváním. Jak již bylo zmíněno, se stejným soupeřem se Hanáci utkali v posledních dvou zápasech loňské sezony. Minulost je však z hlav hráčů a trenérů smetena pryč. „Začíná nová sezona. Určitě to nebereme jako nějaké pokračování té sezony minulé. My se na úvodní duel strašně těšíme a uděláme všechno pro to, abychom byli úspěšní,“ hlásil Moták, jenž je dokonale obeznámen s kvalitou soupeře. „Zlínské hráče známe, jsme si vědomi jejich herního projevu. První zápas bude plný emocí, s tím musíme počítat. Možná i těch negativních, kterých bychom se samozřejmě chtěli co nejvíce vyvarovat. Snad budeme úspěšní,“ uzavřel.

To nejdůležitější o soupeři

Zlínský kádr se přes léto moc nepozměnil. Berani hlásili jen odchody Ralfse Freibergse do Komety Brno a Valentina Claireauxe do Pardubic. Družina trenérů Roberta Svobody a Martina Hamrlíka tak zůstala víceméně pohromadě. Žlutomodří se i nadále budou spoléhat na brankáře Libora Kašíka, zkušené obránce Tomáše Žižku a Davida Noska, nebo na kvalitu v útoku v podobě Bedřicha Köhlera, Antonína Honejska, Jana Dufka, Jakuba Šlahaře nebo Zdeňka Okála.

V přípravě odehrál tento celek z Moravy 9 utkání s bilancí pěti výher a čtyř proher. V Generali Česká Cupu Zlín postoupil do vyřazovací fáze. V základní skupině za sebou nechal Vítkovice a Přerov, jenže ve čtvrtfinálovém dvojboji nestačil na Pardubice. Úvodní zápas sice vyhrál 4:2, ovšem Dynamo nakonec dokázalo nepříznivý stav otočit. V odvetě zvítězilo 5:2.

Poslední vzájemný zápas mezi Olomoucí a Zlínem mají fanoušci v živé paměti. Oba tyto celky se totiž střetly v předkole play-off 2020, které se ale nakonec kvůli šíření koronaviru nedohrálo. Sezona Tipsport extraligy byla ukončena za stavu 1:1 na zápasy. Druhý duel série tehdy vyhrál Zlín. Po velmi hektickém odpoledni se tento zápas musel odehrát bez diváků. Zlín po dvou brankách Zdeňka Okála zvítězil 3:1, nikdo však tehdy netušil, že další zápasy se na Zimním stadionu Luďka Čajky už neuskuteční.

Hlavní trenér: Robert Svoboda
Hala (kapacita): Zimní stadion Luďka Čajky (7000)
Poslední utkání: Prohra 1:5 s Kometou Brno.

Statistiky obou týmů z minulé sezony:

TELH 2019/2020
PSG Berani Zlín – HC Olomouc

umístění v tabulce
151:151 - 70 bodů
skóre a body
123:129 - 77 bodů
Antonín Honejsek 37b (13+24)
nejproduktivnější hráč
Zbyněk Irgl 37b (15+22)
Jan Dufek - 15 branek
nejlepší střelec