Máme velký potenciál, tvrdí před startem sezóny Šimon Groch

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Příprava juniorky je u konce a už za pár dní začne boj nejen o body, ale i o udržení v nejvyšší soutěži. Kohouti ukončili sérii přátelských utkání duelem s Hradcem Králové a slavili výhru. Parta kolem kapitána Matěje Tomajka věří, že má letošní tým velký potenciál. Oporou zadních řad bude i v nadcházející sezóně Šimon Groch. Nadějný obránce sbíral zkušenosti i v A týmu, generálku před startem mládežnického ročníku si ale ujít nenechal.

Junioři vyzvali v rámci posledního přípravného utkání královéhradecký Mountfield. Ze vstřelených branek a výhry se po šedesáti minutách radovali Kohouti. S výkonem svých svěřenců byli spokojeni i trenéři. Co k výhře přispělo? „Myslím, že jsme se naladili už v utkání s Pardubicemi. V zápase s Hradcem se celá šatna semkla, hráli jsme to, co jsme měli hrát a soustředili se na to, že jsme dobrý tým. Díky tomu jsme vyhráli,“ usmíval se Šimon Groch.

Mountfield nebývá příjemným soupeřem, mohl proto být dobrou generálkou před startem nejvyšší soutěže. „Je asi jedno, jaký to byl soupeř, hlavně, že byl kvalitní a dobře nás připravil na to, co nás čeká v sezóně. I ostatní soupeři budou kvalitní a nikdo nebude chtít vypadnout. Hlavně, že my pro ně budeme nepříjemným soupeřem,“ měl jasno.

Hanáky trochu trápila vyloučení, vrátka trestné lavice se otevřela hned čtyři krát. „Bojovali jsme a obětovali se jeden za druhého. Někdy to možná bylo moc přehnané, ale chtěli jsme urvat výsledek,“ vysvětloval slovenský bek.

Urostlý obránce sbíral během přípravy zkušenosti mezi dospělými, v sezóně ale bude vypomáhat juniorce. I pro něj tak bylo utkání s Hradcem Králové generálkou. A to povedenou. „Hrál jsem uvolněně a snažil jsem se nebýt pod tlakem kvůli tomu, že jsem většinu přípravy strávil s áčkem. Snažil jsem se podpořit kluky, hrát jednoduše, zbytečně nevymýšlet a dodržovat to, co nám řekl trenér,“ tvrdil teprve devatenáctiletý hokejista.

Řada hráčů áčka dlouhodobě působí jako mentoři benjamínků týmu, ke komu ale vzhlížel Šimon Groch? „Co se týče chování nebo fintiček, co jsem viděl v NHL, tak se snažím inspirovat u Rosti Olesze, například při pokrývání puku. I když já jsem jiné postavy než Rosťa (usmíval se). Z obránců je to ale Jirka Ondrušek a dokud s námi trénoval Kuba Galvas, tak jsem se snažil hodně naučit od něj,“ prozradil.

Hanáky tradičně posílila řada nových hráčů a i tentokrát nováčci téměř okamžitě zapadli mezi ostatní členy kabiny. „V Olomouci byla vždycky dobrá parta, ať už to bylo v dorostu, juniorce nebo v áčku. Trenéři nám pomáhají to zocelovat a kluci se navzájem podporují, takže nováčci vždycky dobře zapadnou,“ těšilo obránce zadáka, který v Olomouci začne třetí sezónu.

Už druhý zářijový týden odstartuje nejvyšší juniorská soutěž. Kohouti dobře ví, co od nich trenéři čekají, sami navíc věří, že i letos by to mohli dotáhnout daleko. „Systém nacvičujeme už od začátku přípravy, takže ten je jasný. Kritika ale byla kvůli výsledkům, protože trenéři si myslí, že máme velký potenciál a mohli bychom útočit na přední příčky. I my si to jako mužstvo myslíme a tentokrát se to ukázalo. Hráli jsme, co jsme měli a byl to úplně jiný zápas než na začátku přípravy,“ uvědomoval si.

Loňský ročník musel být kvůli pandemii koronaviru předčasně ukončen, juniorům navíc CoVid19 zkomplikoval i tréninky. Parta pod vedením trenérů Berana a Ministra ale věří, že nadcházející sezóna dojde až do svého konce. „Každý se těší, jen doufáme, že to neskončí jako minulá sezóna,“ dodal.