Měl jsem radost, ale vůbec jsem to nečekal, říká Jan Bambula o své nominaci

Daniel Fekets
O L O M O U C - Dvaadvacetiletý útočník Jan Bambula rozhodl o zisku tří bodů olomoucké Mory v uplynulém extraligovém kole proti Českým Budějovicím. Skvěle tak oslavil nominaci do národního týmu pro nadcházející Beijer Hockey Games ve Švédsku. Jak reagoval na pozvánku na tuto prestižní akci? O své pocity se podělil těsně před odjezdem na sraz do Prahy.

Honzo, začněme u minulého zápasu. Výhra 3:2 nad Českými Budějovicemi se lehce nerodila. Jak byste utkání zhodnotil?

Začali jsme špatně, hned v prvním střídání jsme dostali gól. Byla to smůla, protože celé střídání jsme hráli u nich v pásmu. Na konci třetiny jsme dostali druhý gól, ale nepos*ali jsme se z toho. Bojovali jsme a naštěstí jsme vyhráli.

⇒ Útočník Jan Bambula

Bylo o přestávce rušno po výsledkově nepovedené první třetině?

V šatně jsme si k tomu něco řekli. Prostě jsme doufali a bojovali jsme až do konce. Naštěstí to tam spadlo. Strašně důležité tři body.

Zdálo se, že první gól vás hodně nabudil.

Předtím to bylo celkem vyrovnané utkání, ale od gólu, který jsme dali, jsme měli jasnou převahu. Buďme rádi za to, že jsme ty branky nakonec nasázeli.

Po první třetině zároveň došlo k výměně brankářů. Jak vnímá mužstvo, když se gólmani v průběhu utkání protočí?

Na tým to podle mě nemá nějaký velký vliv. Trenéři se tak rozhodli, ono se to někdy takhle dělá. Asi nás to ale nakoplo, protože Braňo Konrád pak všechno chytil, neudělal žádnou chybu. Honza Lukáš dostal dva takové těžké góly, takže oba gólmani nás proti Budějovicím určitě podrželi. Můžeme být rádi, že jsme inkasovali jen dvakrát.

Nyní se dostaneme k vašemu rozhodujícímu gólu. Hodně jste si oddechl, že to tam konečně padlo?

Určitě jsem si oddechl, ale největší zásluhu na tom má Karel Plášek, který mi to dal do prázdné branky. Je to skoro jeho gól.

V průběhu sezóny se neustále zlepšujete v přesilovkách, momentálně jste už pátí nejlepší. Čím to?

Trénujeme je před každým zápasem, někdy i dvakrát, abychom se zlepšili. Na každé mužstvo se připravujeme zvlášť. Odešel nám David Krejčí, takže můžeme být rádi, že nám přesilovky klapou. Nicméně proti Budějovicím se nám první dvě přesilovky moc nepodařily. To se ale bohužel stává. Můžeme být rádi, že tu třetí jsme nakonec využili a díky ní jsme vyhráli.

Výhrou proti Českým Budějovicím jste si prakticky zajistili předkolo, ačkoliv to definitivně potvrzené ještě není. Bude do konce základní části hlavní cíl udržet osmičku?

Přesně teď nevím, kolik bodů tam je. Snažím se ale dívat na to, abychom začali předkolo buď doma, nebo se zkusit probojovat do čtyřky. Na Třinec je tam tuším šest bodů, což jsou dva zápasy. Do konce základní části zbývá osm utkání, pořád jsou tedy otevřeny všechny varianty. Ale zápas proti Budějovicím určitě byl strašně důležitý.

Nyní se dostaneme k reprezentaci, do které jste byl nominován. Pomůže vám gól z posledního zápasu po psychické stránce?

Určitě je dobře, že mi to tam spadlo dříve, než odjedu. Hlava se zase posune jinam, protože bodově se mi v poslední době vůbec nedařilo.

Věděl jste dopředu, že do Švédska pojedete?

Nevěděl jsem nic. Ve čtvrtek jsem šel z tréninku a kluci mi řekli, že jsem nominovaný. Měl jsem radost, ale popravdě jsem to vůbec nečekal.

Budete nervózní, ačkoliv už start v reprezentačním áčku za sebou máte?

Doufám, že nervózní nebudu. Budu se snažit hrát jako tady. Vlastně skoro o nic nejde, je to jen příprava na mistrovství světa. Hraje se jeden turnaj, takže já můžu jen překvapit, když to takhle řeknu. Budu se snažit podat ten nejlepší výkon.

Budete tam jeden z nejmladších. Bude to výhoda?

Těžko říct. Znám tam pár kluků, takže to nebude problém. Navíc jedu s Honzou Lukášem.

Co vůbec Honza říkal na pozvánku?

Byl překvapený stejně jako já, protože poslední zápasy se nám nedařilo. Jsme rádi, že jsme dostali šanci.

Jak jste na tom s angličtinou?

Trenérovi rozumím, mluvit umím, takže to snad problém nebude. Horší by bylo, kdybych nerozuměl ani slovo. Ale od toho tam je Martin Erat, který je vlastně takový Google překladač. (smích) Určitě mi ale pomůže, že už jsem tam byl. Kdybych jel na nároďák poprvé, byl bych nervózní daleko více. Ale tím, že už ten jeden zápas mám, tak vím, jak to tam chodí. Oni zároveň ví, co čekat ode mě, takže já se budu snažit hrát svou hru a podat ten nejlepší výkon.

Zároveň to pravděpodobně bude motivace do další práce, že?

Jasně. Snažím se makat. Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale budu makat tak, abych v budoucnu těch nominací dostal ještě více. Nyní jsem ji pravděpodobně dostal, protože jsem jeden z těch mladších, ale výkony jsem si to v poslední době moc nezasloužil.