Mora ve třetím domácím přípravném duelu vyzve loňského finalistu extraligy Kometu Brno

David Jahoda
O L O M O U C – Kohouti ze své jedenáctizápasové série přípravných zápasů sehráli již pět utkání. V úterý je čeká velice atraktivní soupeř, zejména co se fanouškovského zájmu týče. Ve třetím domácím přípravném střetnutí se Olomoučtí střetnou s Kometou Brno. Zápasy proti Jihomoravanům byly vždy divácky hojně navštěvované. Jak tomu bude teď? Přijďte Moru podpořit, zápas startuje v úterý od 17 hodin na zimním stadionu v Olomouci.
Pět přípravných duelů už je v podání Mory minulostí. Olomoučtí hokejisté mají zatím výbornou bilanci, přemožitele totiž našli jen v prvním utkání, kdy podlehli Třebíči. Naposledy se Mora dvakrát během tří dnů střetla s Pardubicemi, a v obou případech byla úspěšná ona. Hledat souhru v útocích Kohoutů je ale zatím těžké.
⇒ Útočník Ondřej Švaňhal

„Myslím, že zatím moc sehraní nejsme. Lajny se v každém utkání točí, pokaždé hrajeme jinak. Trenéři hledají hráče, kteří k sobě budou sedět. Zatím se to asi bude měnit, dokud z nás neudělají stabilní tým,“ konstatuje se útočník Ondřej Švaňhal.

Útočník, který má za sebou v Olomouci už dvě sezóny, je mezi hráči, jež stále bojují o své místo v kádru. Během přípravy ale patří „Švani“ k těm, kterým se daří. Ve čtyřech zápasech totiž zaznamenal tři body za dvě branky a jednu nahrávku. „Je jasné, že někteří z nás ještě černého Petra dostanou, je nás tu hodně a určitě to bude chtít zúžit. Jde to znát i na tréninku, kde nás je velký počet, že frekvence není taková, jaká by měla být,“ svěřuje se.

Každým zápasem se však hráčům, kteří jsou momentálně na širším kádru nováčka extraligy, naskýtá šance přesvědčit kouče o tom, že právě oni jsou ti praví. Další možnost je už teď v úterý. Na olomoucký led totiž přijede mužstvo loňského finalisty extraligy, a to Kometa Brno.

Vzájemná střetnutí proti brněnské Kometě znamenala vždy pro fanoušky velkou prestiž, ať už šlo o zápasy soutěžní či přípravná. Naposledy se oba celky střetly během přípravného turnaje zvaný Tipsport Cup v roce 2010. Mora tehdy na svém ledě podlehla modrobílým 2:3. Ze současného kádru si na tento zápas pamatuje šestice hráčů – Ondrušek, Vyrůbalík, Janáček, Řípa, Pekr a Kucharczyk. Na utkání tehdy přišly přes dva tisíce fanoušků.

Zajímavosti zápasu

⇒ Mora se s Kometou střetne po čtyřech letech

⇒ Za Kometu hraje David Ostřížek, bývalými „Komeťáky“ v dresu Mory jsou Jiří Trvaj, Ondřej Švaňhal, Martin Vyrůbalík a Tomáš Houdek

⇒ Obě mužstva ulovila v létě velká jména. Kometa Petra Tona, Olomouc Pavla Pateru. Nejnovější posilou Jihomoravanů je forvard Tomáš Vincour

⇒ Oba celky prohrály jen první zápas, shodně proti Třebíči, od té doby jen vítězí. Brno navíc vyhrálo slovenská Rona Cup

⇒ Kometa je loňským vicemistrem extraligy

I v úterý se dá očekávat početná účast diváckého osazenstva. „Doma se hraje vždycky dobře. Navíc na přípravu teď chodí hodně lidí. Atmosféra by teda byla i tak dobrá, jelikož ale přijdou nějací Brňáci, protože to mají blízko, bude zimák ještě ‚narvanější‘ a atmosféra bude ještě lepší,“ přemýšlí Švaňhal nad nejbližším domácím zápasem.

Kometa jako loňský finalista na sebe v letním období upozornila, aniž by odehrála byť jediný zápas. Do svého kádru totiž vedení brněnského klubu přivedlo nejlepšího hráče loňského ročníku extraligy, ex-sparťanského forvarda Petra Tona. Nejčerstvější posilou je pak útočník Tomáš Vincour, jenž má zkušenosti z NHL, loni pak oblékal dres Kazaně v KHL. Jednou z posil je i David Ostřížek, který byl důležitou součástí postupového týmu Olomouce. Na druhou stranu naopak zamířil brankář Jiří Trvaj.

Mužstvo z jihu Moravy zatím zažívá skvělou přípravu. Spojitost s Olomoucí má Brno v letošní přípravě hodně. Kometa nalezla jen jednoho přemožitele a stejně jako Mora to bylo v prvním utkání a shodou okolností také na ledě Třebíče. Pak ale Brněnští odstartovali svou vítěznou jízdu. Porazila Vítkovice (4:2), ruský Chabarovsk (2:1) a navíc vyhrála slovenský Rona Cup. V cestě za vítězstvím v tomto turnaji přehrálo Brno Trenčín (4:1), Skalicu (6:2) a Nitru (5:1). Je tedy jasné, že v úterním zápasem jedna z vítězných sérií skončí. Buď olomoucká, nebo brněnská. Nejproduktivnějším hráčem Komety je v přípravě útočník Jan Káňa, který nasbíral v šesti utkáních sedm bodů (4+3).

Pro Ondřeje Švaňhala budou dva souboje s Kometou ve třech dnech velice zajímavé. V Brně totiž čtyři roky působil. „Znám se s většinou kluků z Komety. Alespoň s tím zdravím základem, který je v Brně už pár let. Je to pořád jen příprava, ale i tak si to užiju. Je to přeci jenom můj bývalý tým, tudíž to pro mě bude zajímavější než ostatní zápasy,“ přiznává muž, který je mezi Hanáky typický číslem 24.

⇒ HC Kometa Brno

A co Švaňhal od třetího domácího přípravného duelu před extraligovou sezónou 2014/15 čeká? „Pokud přijedou v nějaké silnější sestavě, tak to bude určitě těžký zápas. Tým mají nyní hodně našlapaný, je tam spousta dobrých hráčů. Nic lehkého to určitě nebude,“ tvrdí rázně vsetínský odchovanec.

Atraktivní přípravný duel mezi Olomoucí a Brnem je na programu v úterý od 17 hodin na olomouckém zimním stadionu. Pro fanoušky Komety, kteří na Hanou nedorazí, bude připraven klasický textový on-line přenos. Jednotlivá vstupenka na zápas stojí 50 Kč, pokud máte permanentku, jdete na úterní klání zdarma. Veškeré informace o vstupném na Kometu Brno naleznete zde.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Houdek, Ondrušek, Kadela, Dresler, Tuominen, Janáček, Bartoň, Škůrek – Zuzin, Kucharczyk, Herman – Pekr, Knotek, Švaňhal – Novotný, Diviš, Buc – Matai, Králík, Laš. Trenér: Petr Fiala.

HC Kometa Brno: Čiliak – Kováčik J., Kempný, Dujsík, Malec, Bilčík, Kuboš, Sedlák, Šidák – Vincour, Ostřížek, Holec – T. Svoboda, Zohorna, Káňa – Dočekal, Koreis, Burian – Mrázek, Raška, Vondráček. Trenér: Vladimír Kýhos.