Moravské derby! Kohouti startují šestý týden přípravy duelem ve Zlíně

Johan Čáp
O L O M O U C – Olomoucké hokejisty čeká po třídenní pauze další zápasová zkouška. Kohouti tentokráte zamíří na led soupeře a nečeká je vůbec jednoduchá práce. Svěřenci trenérského dua Moták-Tomajko vyzvou ve venkovním duelu zlínské Berany, kteří ani po odchodu Lotyše Robertse Bukartse nemají rozhodně nízké cíle. Zvládne Olomouc zvítězit i ve třetím přípravném utkání v řadě? Moravské derby startuje v úterý v 17:30!

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Robin Staněk

Olomoučtí sportovní fanoušci měli během uplynulého týdne pořádně našlapaný program. Fotbalová Sigma měla stejně jako kohouti na programu hned dva velice pikantní zápasy, celkem tedy čtyři duely největších sportovních klubů v regionu během pěti dnů. Ten páteční byl navíc okořeněn olomouckou výhrou, Hanáci totiž vyzráli na účastníka KHL z Vladivostoku. „Já jsem od Admiralu osobně čekal víc,“ přidal svůj komentář po vychladnutí prvotní euforie obránce Robin Staněk.

Bek HC Olomouc ale přidal pro své lehce překvapivě znějící tvrzení i pádný argument. „Když jsme hráli před čtyřmi lety doma s Minskem, tak mi tehdy jeho hráči připadali daleko silnější v osobních soubojích, nešel jim prakticky moc sebrat puk. Vladivostok byl v tomto směru o trošku lehčí soupeř,“ vzpomínal na duel ze srpna 2014. „Na druhou stranu, jinak to byl rychlý, svižný hokej. Pro nás to bylo jen a jen dobře,“ připomněl 29letý bojovník.

Obránce Robin Staněk

Hanáci odstartovali pondělním tréninkem už šestý týden přípravy na ledě, i opticky už byla znát oproti konci července výrazná změna v bruslení a pohybu hráčů. „Po měsíci na ledě už nemá člověk tak odřené nohy, je zvyklý na brusle, takže ani tréninky už nejsou moc náročné,“ vysvětlil Staněk. Pro jeho ohlas navíc mluví i kvalita ledu, která se po odeznění vlny veder rapidně zlepšila. „Kvalita kluziště v pondělky moc poznat nejde, protože se všichni po dvou dnech volna cítíme hrozně. Ne, vážně, je to lepší a lepší,“ usmíval se olomoucký bek.

Kohouty nyní po třídenním nezápasovém zatížení čeká výzva v podobě duelu ve Zlíně. Jak vůbec Berani jako soupeř obraně Olomouce sedí? „Je to pro nás dost nepříjemný tým, výborně brání i útočí. Nehraje se proti nim zrovna nejlépe,“ přiznal Staněk. V nadcházející sezóně navíc pro některé olomoucké hráče vzroste prestiž a pikantnost vzájemných duelů, jelikož v kabině Beranů sedává i Jakub Herman. Muž, který v plecharéně válel celkem sedm sezón v řadě.

„Já osobně se s Kubou Hermanem hecovat asi nějak moc nebudu, to spíš Aleš Jergl. Oni dva byli vždy velcí kamarádi, takže ti už si možná píšou a škádlí se třeba měsíc dopředu,“ mrkal Staněk na svého parťaka na střídačce. Olomoucký bek následně ale ihned přeladil na vážnou notu. „Jde sice o moravské derby, ale bude to zápas jako každý jiný. Můžeme si alespoň porovnat formu s protivníkem ze stejné soutěže.“

Z KABINY SOUPEŘE: Nový název klubu i vítězství na Zubr Cupu

Zlínská hokejová organizace musela řešit před sezónou relativně velké množství starostí. Po uplynulém extraligovém ročníku, v němž Berani skončili svou pouť v předkole play-off právě na pomyslné „lopatě“ Olomouce, se rozhodli z Baťova města přesídlit jak lotyšský sniper a jedna z klíčových postav týmu, Lotyš Roberts Bukarts, tak i brankářská jednička Libor Kašík. Velezkušený kapitán Ondřej Veselý navíc ukončil kariéru a přesunul se na pozici development manažera mládeže v rámci zlínského klubu.

Pro generálního manažera Martina Hostáka tak nenastalo zrovna období klidu a pohody. Titulární sponzor Aukro ještě k tomu nevyužil opci a po roce figurování v názvu klubu se rozhodl spolupráci neprodloužit. Na druhé straně se však management postaral o velice zajímavé posily. Coby jasná brankářská jednička se vrátil po pěti letech do Zlína Jakub Sedláček, v útočných řadách pak nově budou působit kromě mladého praváka Nicolase Werbika (naposledy působil v USHL) také zkušený bojovník Jakub Šlahař, jenž loni předváděl perfektní výkony v prvoligovém Přerově.

Dalšími nadstandardními akvizicemi jsou příchody exchomutovského Michaela Poletína a dlouholeté olomoucké opory Jakuba Hermana. Ten se vrátil na východ Moravy po devíti letech. Jako poslední příchod do Zlína pak trenérský tandem ve složení Robert Svoboda a Martin Hamrlík potvrdil Lotyše Edgarse Kuldu, který přesvědčil trenérský štáb v přípravných duelech. Slovák Radovan Puliš si naopak angažmá u Beranů nevybojoval.

Zásadní zprávou posledních dní nicméně bylo opětovné navázání partnerství s firmou PSG, zlínský hokejový klub tak bude nově užívat „inovovaný“ název z minulosti PSG Berani Zlín. Kromě stavební skupiny s ševci po kratší pauze spolupracuje i bzenecká společnost RI Okna, která byla mimo jiné před deseti lety titulárním partnerem Zlínských.

Zlín zápasovou přípravu odstartoval v druhé třetině srpna na přerovském Zubr Cupu, kde po jedné nečekané prohře se slovenskými Novými Zámky a výhrách nad Jihlavou a Přerovem znovu po roce triumfoval. Minulý čtvrtek pak až díky last minute obratu zdolali Berani i účastníka EBEL ze Znojma, když rozhodující branku trefil v poslední minutě exolomoucký forvard Jakub Herman.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Robert Svoboda
Kapitán: Tomáš Žižka
Hala (kapacita): Zimní stadion Luďka Čajky (7000)
Poslední utkání: Výhra 3:2 v přípravném zápase nad Znojmem (23.8.)

SOUPISKA Zlína
ZMĚNY V KÁDRU Zlína