Svátky již pominuly a následuje krátký pracovních dní před Silvestrem. Během nich se Olomoučtí nejprve střetnou venku s Kometou Brno, následně ve středu 30. prosince na svém ledě s Chomutovem. Utkání na Štěpána se stejně jako předvánoční střetnutí ve středních Čechách Kohoutům příliš nevydařilo. Výkon Mory byl sice o poznání lepší, ale na tři body to nestačilo. První třetina byla ze strany Olomouce velmi dobrá, přehrávali svého soupeře ve všech ohledech, jenže Plzeň se od druhé periody rozehrála a nedala Olomouckým už téměř žádnou šanci na obrat utkání.

To Brňané mají poměrně úspěšné Vánoce. Dva dny před Štědrým dnem sice nedokázali ubránit tři body proti karlovarské Energii, která nakonec darovala Kometě pouze jediný bod po samostatných nájezdech, zdá se ale, že vánoční čas se svými blízkými Jihomoravanům prospěl a v dalším duelu se mohli těšit z cenné jednobrankové výhry za tři body, když na Zimním stadionu Ivana Hlinky těsně porazili úřadujícího mistra z Litvínova.

TÉMA UTKÁNÍ: Mora na Kometu zatím neumí

Od září 2014, kdy kohouti po 17 sezonách vrátili do nejvyšší tuzemské hokejové soutěže si moravské derby s Jihomoravany zahráli šestkrát, ovšem pokaždé bez plného bodového zisku. Čím to je? Těžko říct, ale jde vidět, že Brňané na Hanáky opravdu zatím umí. Svěřenci trenérů Fialy (loni) a Venery se z výhry alespoň za dva body radovali pouze jednou, a to když na počátku letošního ročníku dotáhli utkání za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů. V těch byli úspěšnější a poprvé si po návratu mezi domácí elitu připsali výhru nad brněnským celkem.

Kuriózní bilancí je také to, že Mora nedokázala Kometě během šesti odehraných utkání vstřelit více jak tři góly. Tohoto střeleckého maxima dosáhli pouze 30. ledna 2015, i přesto pak ale padli 3:6. V posledním vzájemném utkání mohla Olomouckým výrazně pomoci vyprodaná domácí hala, jejíž diváky přilákal retro zápas. V pátek 13. prosince totiž v rámci oslav šedesátiletého výročí klubu nastoupili Kohouti proti Brnu v retro dresech, i tak se ale museli za stavu 1:4 smířit s hořkou porážkou před vyprodaným stadionem a televizními kamerami.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Dávid Buc

Před Vánoci to Hanákům nevyšlo, tudíž mnozí příznivci olomouckého klubu očekávali, že alespoň odpočinek u stromečku s dárky a rodinou pomůže k regeneraci hráčů. To trochu platilo. Kohouti začali zápas proti Plzni dobře, jenže ta jej v průběhu prostřední a závěrečné části obrátila na svojí stranu.

„Myslím, že jsme začali dobře. Měli jsme hodně šancí a je škoda, že jsme je neproměnili. Ve druhé třetině se nám asi nepovedlo hrát stejný hokej, protože jsme měli hodně vyloučení, což nás asi hodně přibrzdilo,“ vrátil se k zápasu slovenský útočník.

⇒ Útočník Dávid Buc

Mezi fanoušky se ale najdou i tací, kteří jsou názoru, že vánoční pohoda hráčům příliš neprospívá. To může v některých situacích potvrdit i nepříliš dobře vypadající tabulka zápasů. Hanáci před a v průběhu svátků prohráli tři zápasy v řadě, což ovšem nemusí ještě nic vážnějšího znamenat. „Ono je to úplně stejné, jako bychom hráli jindy. Zápasy se hrají vždy ob den, takže my ani nevnímáme, že jsou nějaké svátky,“ posuzuje období sezony, ve kterém měli Kohouti loňskou sezonu docela houpavé výsledky.

Hanáci se v letošním ročníku soutěže potkali s Brňany už dvakrát. Ani jednou si ale nepřipsali tři body. Proti Kometě skórovali pouze jednou, když na ledě DRFG Areny ukradli dva body po samostatných nájezdech. V posledním shledání ale už úspěšní nebyli. Před vyprodanou halou v rámci výročního utkání totiž jasně podlehli Jihomoravanům 1:4. „Tehdy jsme se hlavně nenechali stáhnout publikem. Stále jsme do Brna bušili, jenže oni nám zkrátka utekli a dali góly. Z toho zápasu se musíme poučit a více myslet na obranu,“ popsal poslední vzájemný duel.

Ani Kometa ale neprožívá nijak excelentní období. Za prosinec, ve kterém svěřenci Aloise Hadamczika odehráli osm zápasů, dokázali brát tři body pouze třikrát. Ovšem nutno podotknout, že vždy s nulou na své straně. „Doma prohráli poslední čtyři zápasy, takže na nás určitě vyběhnou. Musíme se na ten zápas řádně připravit a nesmíme jim darovat žádné přesilové hry hned na začátku utkání. Čím déle budeme držet nulu na naší straně, tím větší pravděpodobnost, že bodově uspějeme,“ řekl člen elitní formace Kohoutů Dávid Buc.

V posledních týdnech se Hanáci také velmi trápí se střeleckou produktivitou. „Možná, že v týmu chybí nějaký výrazný střelec, ale nemyslím si, že problém je v tom. Byly zápasy, ve kterých jsme góly dávali. Nyní máme trochu horší období a musíme se přes to přenést. Zase přijdou utkání, kdy to tam bude padat. Není potřeba z toho dělat nějakou vědu, ale stále hrát a zlomit smůlu v koncovce. Je třeba si naklonit štěstí na svoji stranu a budeme moci dávat opět góly,“ dodává na závěr muž s číslem 17 na zádech.

Z KABINY SOUPEŘE: Zázrak Vejmelka, první nula Čiliaka

V Pardubicích sice předvedl výborný výkon, to ale na přednost před Maxwellem nestačilo. Ujala se ho tedy moravská metropole, které doposud velmi chrání záda. Ptáte se o koho tedy jde? Devatenáctiletý brankář Karel Vejmelka se sice nedostal na soupisku reprezentace do 20 let pro mistrovství světa, nicméně nemusí smutnit. V Brně má na svém kontě výborné výsledky.

Vejmelka dostal od Hadamczika důvěru už třikrát, nikdy ale nezklamal. Ba co víc! Tento mladík měl příležitost naskočit do utkání proti Vítkovicím hned od začátku a překvapil. Dvacet osm střel a čisté konto. Sen každého z brankářů. Je sice nepravděpodobné, že bude do utkání proti Kohoutům nasazen hned od začátku, ovšem pokud bude střídat v průběhu zápasu, nebudou to mít Olomoučtí nijak lehké.

Jednička Komety byla nějaký čas zraněná a po svém návratu do brankoviště měla sérii proher. V posledním utkání proti Litvínovu se ale Marek Čiliak blýskl perfektním výkonem, kterým vykryl 39 střel a navíc nepropustil za svá záda ani jeden gól. Slovenský brankář si tedy pod stromeček nadělil velmi pěkný dárek.

Jak už zmínil Dávid Buc, Kohouti se budou maximálně snažit, aby svému soupeři nabídli co nejmenší počet početních výhod. Brno totiž s úspěšností 21,93 % úspěšných přesilových her osídluje třetí nejlepší pozici mezi extraligovými celky.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

⇒ HC Kometa Brno

Hlavní trenér: Alois Hadamczik
Kapitán: Leoš Čermák
Loňské umístění: 3. místo, prohra v semifinále s Litvínovem
Hala (kapacita): DRFG Arena (7 200)
Poslední utkání: Výhra nad Litvínovem 1:0

SOUPISKA HC Kometa Brno
ZMĚNY V KÁDRU HC Kometa Brno
STATISTIKY HC Kometa Brno
EXTRALIGOVÉ ZÁPASY Komety

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ V TÉTO SEZÓNĚ:

• 5. kolo: KOM vs OLO 2:3sn

• 18. kolo: OLO vs KOM 1:4

ŽIVÝ ON-LINE PŘENOS ZDE! Onlajny.com

 http://www.onlajny.com/match/index/id/153246?utm_campaign=hcolomouc&utm_source=WEB_A_2016_31_KOM