Myslím, že má výhoda s pásmy bude rychle pryč, svěřil se Patrik Machač

Jan Matúš
O L O M O U C – Jednou ze čtyř nových tváří, které se v pondělí objevily na ledě, byl také mladý útočník Patrik Machač. Dvacetiletý útočník přichází do hanácké metropole z týmu kladenských Rytířů, a je tak už druhou akvizicí z tohoto celku. Machač má za sebou i dvouleté působení v kanadské juniorské soutěži. „Bylo neuvěřitelné, kolik lidí tam chodilo na utkání a i na tréninky,“ popisoval své dojmy ze zámoří Patrik Machač.

Po Pavlu Paterovi přichází z již prvoligového Kladna další hráč. Své místo v olomoucké sestavě si bude chtít vybojovat mladý útočník Patrik Machač, který bude v hanácké metropoli na zkoušce.

⇒ Útočník Patrik Machač

Machač se k týmu připojil v pravý čas, protože stihl hned první trénink na ledě, jenž proběhl v pondělí. Mnoho hokejistů se na led po letní přípravě těší, ale u rodáka z Hýskova je to trochu odlišné. „Nebylo to nic moc, jako každý rok, ale na začátku sezóny je to vždy stejné a musí se to vydržet. Je to nutnost a trochu i nevýhoda hokeje, že si musíme zvykat na novou výstroj,“ popisoval své pocity po prvním tréninku Patrik Machač.

Nová akvizice Olomouce má i velké zkušenosti se zámořským hokejem, protože strávil hned dvě sezóny v kanadské juniorské soutěži. Konkrétně působil v týmu Brampton Batalion, který působí v Ontario Hockey League. Machač si zde nevedl vůbec špatně, protože celkem za dva roky odehrál 129 utkání, ve kterých vstřelil 26 branek a na dalších 46 jich poté přihrál.

„Je to tam naprosto odlišné. Ať už se jedná o zázemí týmu, ale i třeba o přístup k hokeji. Hlavně je tam potom obrovský zájem o hokej, protože chodilo hodně lidí i na tréninky a na zápasy byli vždy minimálně dva tisíce diváků na stadionu. Ono se to nezdá, ale ty stadiony jsou menší, a tak to vypadá mnohem lépe, když je zimák zaplněný než tady, kde je v mnoha případech hodně míst prázdných,“ popisoval své pocity ze zámoří.

Málokdo by řekl, že se po dvou vydařených sezónách vrátí zpět do Čech, ale s příslibem místa v prvním týmu kladenských Rytířů se nakonec mladý útočník rozhodl právě pro českou extraligu. Machač si však nejdříve musel ještě projít kladenskou juniorkou, kde nakonec odehrál dvacet utkání, ve kterých se mu podařilo nasbírat hned 31 bodů.

„Dostal jsem příslib, že bude Kladno dávat více šanci mladým hráčům a odchovancům, a tak jsem jejich volání vyslyšel a vrátil se zpět do České republiky. Hlavně se mi už nechtělo hrát juniorskou soutěž a chtěl jsem už být mezi muži, protože je to přece jenom něco jiného,“ odůvodnil svůj odchod z Kanady.

„Je to úplně jiná úroveň hokeje oproti kanadské juniorce a hlavně, jak už jsem zmínil, je strašný rozdíl v té návštěvnosti, když zde na juniory chodí převážně pouze rodiče a příbuzní a málokdo navíc. Ten rozdíl, když hrajete před prázdným či plným hledištěm, je strašně obrovský. I na tréninku bylo v Kanadě více lidí než zde na zápase,“ srovnával rozdíl mezi hraním v juniorských soutěží v Kanadě a České republice.

S velkou diváckou kulisou však nemohl počítat ani u prvního týmu, protože Kladno působilo ve spodních patrech extraligové tabulky, a to se samozřejmě podepsalo i na zájmu diváku. V extralize nakonec stihl dohromady odehrát 34 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól a na jeden přihrál. S Kladnem si poté vypil kalich hořkosti až do dna. Až na jeden zápas totiž odehrál celou baráž, ve které vstřelil svůj jediný gól právě v památném zápase na olomouckém ledě, a tak jsou zatím jeho zážitky s plecharénou spíše negativní.

⇒ Brampton Battalion

„Zatím mám na olomoucký hokej špatné vzpomínky, protože si moc dobře pamatuji utkání, ve kterém jsem i vstřelil branku, když jsme už vedli po pár minutách 3:0, ale bohužel jsme poté naprosto přestali hrát a nakonec jsme zápas zcela zbytečné ztratili,“ pověděl k tolik vzpomínanému zápasu mladý útočník.

A že je osud hodně vrtkavý je vidět i pravě v tomto případě. Nyní se má totiž hokejový příběh tohoto dvacetiletého hráče psát právě v týmu, který poslal jeho mateřský tým do první ligy. „To je prostě hokejový život, že se přestoupí právě do toho týmu, který nás vyřadil z extraligy. Pro mě je priorita hrát extraligu, a proto jsem se rozhodl sem přijít na zkoušku a doufat, že se mi podaří vybojovat si své místo v sestavě,“ odůvodnil své rozhodnutí rodák z Hýskova.

„Šance určitě nějaká je, ale vždy je to jen a jen na tom hráči a hlavně potom i na trenérech, jak se jim právě bude hráč líbit a jak bude makat. Šance probojovat se do týmu je skoro všude stejná, protože je to hlavně o tom, jaký má hokejista k tomu všemu přístup,“ vyjádřil se na adresu své šance probojovat se do sestavy trenérů Petra Fialy a Jiřího Dopity.

Jak už je známo, tak od nové sezóny se bude hrát s rozšířenými útočnými pásmy, když se budou rozměry kluzišť podobat těm kanadským, a to by právě mohlo sedět Machačovi, jenž má s tímto typem kluziště dvouleté zkušenosti. „V Kanadě to bylo v tomhle právě lepší a hlavně mě to tam skrz rozměry útočných pásem více bavilo, protože v nich máte více prostoru na kombinace. Uvidíme, jak hodně mi to pomůže, ale myslím si, že si i ostatní kluci rychle zvyknou a má menší výhoda bude hodně rychle pryč,“ vyjádřil se na adresu změny rozměrů ledové plochy.

Pro některé z olomouckých fanoušků se jedná o neznámého hráče a málokterý z nich si jej pamatuje právě z utkání proti Kladnu, a tak jak by se sám Patrik Machač popsal? „Jsem malý a musím být hodně mrštný a pohyblivý,“ směje se Machač. „Myslím si, že jsem i hodně nepříjemným a nebojácným hráčem,“ dodal na závěr na svou adresu Patrik Machač.