Na Spartu! aneb připíšou si Kohouti třetí výhru v řadě?

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Poprvé v letošní sezóně zavítají Hanáci do pražské Tipsport arény, kde se utkají se Spartou. Kohouti mají Pražanům co vracet, v říjnu je totiž v plecharéně oloupili o tři body po výhře 4:2. Olomouc bude chtít navíc navázat na sérii dvou výher, kdy nejprve ještě před reprezentační pauzou porazila Hradec Králové a další vítězství si připsala v pátek proti Litvínovu – v obou případech svého soupeře porazila poměrem 3:1. Utkání na ledě aktuálně druhého celku tabulky začíná tuto neděli v 15 hodin.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Jan Švrček

Moře se vstup do soutěže po reprezentační pauze povedl náramně. Proti Litvínovu se dostala do vedení už po 72 vteřinách hry, když David Ostřížek zachytil přihrávku jednoho z litvínovských beků a jeho střela zapadla do růžku Janusovy branky. „V šatně jsme si říkali, že po pauze bude důležité do zápasu dobře vstoupit. Ten gól vyplynul z našeho dobrého pohybu a hned vést od začátku 1:0 je uklidňující věc. Člověk se pak cítí komfortněji než soupeř,“ pochvaloval si po zápase obránce Jan Švrček.

⇒ Obránce Jan Švrček

Do reprezentační pauzy sice Olomouc vstupovala po výhře nad silným Hradcem Králové, předtím však utrpěla sérii čtyř proher s nelichotivým skóre 6:17. „Pauza byla dlouhá, takže jsme hodně trénovali a připravovali se na ty zápasy, co nás čekají teď. Myslím, že nám tréninkový dril pomohl. Připravili jsme se dobře,“ poznamenal Švrček.

Kromě vítězství může Hanáky těšit také to, že dvakrát za sebou dokázali vstřelit tři branky. S gólovými zásahy má přitom parta kolem trenérského tandemu Tomajko-Moták občas trochu trable. „Je pravda, že máme problémy se střílením gólu, ale dnes můžeme být rádi, že jsme dali tři góly. Samozřejmě vždycky můžeme dát víc. Musíme se víc zaměřit na to, abychom stříleli góly, protože pak nám unikají body, když neproměňujeme ty naše tutovky, které si vypracujeme,“ zamýšlel se bek, jenž na zádech nosí číslo 51.

Teď se ovšem Kohouti musí dívat dopředu. V neděli je totiž čeká další těžký zápas – vždyť pražská Sparta je aktuálně druhým nejlepším celkem tabulky. „Každý zápas je jiný. Budeme se snažit hrát, tak jak jsme hráli tady doma, hodně z pohybu a uvidíme, jak to tam bude vypadat,“ přemítal dvaatřicetiletý bek před nedělním utkáním.

Jan Švrček ostatně pražskou Tipsport arénu zná jako své boty. Od sezóny 2013/2014 až do letošního jara totiž nosil právě rudý dres s velkým S na prsou. Recept na hokejisty z Holešovic však nemá. „Teď se tam poměnil kádr i trenér,“ poznamenal. „Myslím, že když budeme hrát tak, jak jsme hráli dnes, tak je to recept na každého,“ uzavřel odchovanec Přerova.

Z KABINY SOUPEŘE: Návrat do extraligového kolotoče po repre pauze Spartě nevyšel

Zatímco Hanákům se v posledních zápasech daří, Sparta zažila dva nezdary za sebou. Před reprezentační přestávkou Pražané podlehli na domácím ledě hokejistům Mladé Boleslavi 3:5 a v pátečním kole si z Chomutova odvezli nadílku 0:5. Stále se však jedná o druhý nejlepší tým tabulky. Za to parta kolem trenéra Uweho Kruppa vděčí zejména výkonům v měsíci říjnu, kdy si postupně připsala 7 výher. Nejprve si odvezla tři body právě z Olomouce, poté sice přišla vysoká prohra se zlínskými Berany 1:5, nicméně pak následovala série čtyř výher (proti Karlovým Varům, Třinci, Litvínovu a Kometě). Do konce měsíce si pak Pražané připsali ještě dvě prohry a dvě výhry, z nichž jednu v prodloužení.

Současně je Sparta druhá také v tabulce produktivity týmů, letos dokázala překonat soupeřovy brankáře už v 58 případech. Pokud se podíváme do dalších statistik, zjistíme, že Sparta drží stříbrnou příčku ještě ve dvou oblastech, a to sice mezi nejtrestanějšími týmy a zároveň – což jde ruku v ruce – mezi týmy s největším počtem odehraných oslabení. S bráněním soupeřovy hry v početní výhodě už to tak slavné není, tam je Sparta s úspěšností 78,72 % až na 11. příčce. Pokud tedy budou chtít hráči v rudých dresech v neděli uspět, budou muset zapracovat na své disciplinovanosti.

Nejproduktivnějším hráčem holešovických je útočník Petr Vrána, který letos nastřádal 16 bodů za 5 branek a 11 asistencí. Druhým mužem sparťanského bodování je Lukáš Pech se 14 body (6+8) a bronzová příčka patří Miroslavu Formanovi (5+8). Do první pětice nejproduktivnějších hráčů pronikl také obránce Jereme Blain, který do Sparty přišel v létě z Innsbrucku. Jako skvělá akvizice se ukázal také gólman Matěj Machovský, jemuž v úvodu sezóny patřila dokonce druhá příčka v tabulce úspěšnosti zásahů. Momentálně se sice propadl na sedmou příčku s úspěšností 92,38 %, stále se však jedná o velmi solidní číslo.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Uwe Krupp
Kapitán: Petr Vrána
Hala (kapacita): O2 Arena (17 360)
Poslední utkání: Prohra 0:5 v Chomutově

SOUPISKA Sparty