Nasazení nám nechybělo, tvrdí po dvou přípravných zápasech Jan Beier a Dominik Marek

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Junioři odehráli ze všech olomouckých týmů zatím nejvíce přípravných zápasů. Svěřenci trenérů Fialy a Brančíka doma nastoupili proti Hradci Králové a Pardubicím. I když Mountfieldu podlehli 1:3 a Dynamu 4:5, za podaný výkon se stydět nemuseli. Sestava olomoucké juniory se navíc kvůli širokému kádru před každým zápasem změnila, a tak si na sebe Hanáci teprve zvykají. A jak viděli utkání Jan Beier a Dominik Marek?.

Junioři se na led vrátili teprve 25. července, od té doby však stihli odehrát už dva přípravné zápasy. Zatímco proti Hradci chyběly Kohoutům na pomyslné body alespoň dva góly, proti Pardubicím rozhodovala jediná branka. „Myslím, že nasazení tam dvě třetiny bylo. Pardubice hrály na tři lajny, takže u nich to bylo ještě vyšší. Pro ně to byl navíc první zápas, zatímco pro nás už druhý. Bylo to rychlejší tempo, Pardubice na tom možná ale byly o něco líp technicky,“ vracel se k utkání Jan Beier.

Týdenní trénink před prvním zápasem byl opravdu krátká doba a Hanáci přiznávají, že si na nové složení útoků teprve zvykají. „Určitě je to poznat, protože nejsme tak sehraní. Sám jsem hrál s Radkem (Jelínkem) a Dennisem (Šťastným) poprvé a vůbec jsem je takhle neznal. Dvě třetiny jsme si tak nějak sedali a v té třetí už jsme si vytvořili nějaké šance. A po týmové stránce? Dali jsme čtyři góly, což je dobré, protože loni se to moc nestávalo,“ připomněl už s úsměvem střelecké trápení z minulého roku Dominik Marek.

Mezi dvěma soupeři navíc našli několik rozdílů. „Pardubice byly techničtější, hrály určitý systém. Hradec puky nahazoval do pásma a šel rychle za nimi, navíc je agresivnější, Pardubice jsou klidnější,“ prozradil Jan Beier.

Proti Hradci Králové i proti Pardubicím odehráli olomoučtí junioři vyrovnané zápasy, utkání s Dynamem se navíc hrálo ve vysokém tempu. Výkon v první a třetí třetině ocenil i trenér Fiala, sami junioři pak přiznali, že prostřední část bývá problém. „My míváme ve druhé třetině vždycky výpadek, že?“ otáčel se na svého spoluhráče útočník, který v minulém roce nosil dres s číslem 13.

Druhou třetinu vyhrály na počet vstřelených branek Pardubice, kterým se podařilo překonat domácího brankáře čtyřikrát, Kohouti vyzráli na Provazníka jen dvakrát. A právě v prostřední části přišel zkrat. Olomoučtí inkasovali dokonce dvě branky během minuty. Čím to bylo, že se druhá třetina nepovedla? „Za stavu 3:3 jsme dostali dva rychlé góly a byli jsme z toho trochu opaření. Do konce třetiny jsme se z toho nemohli dostat. Ta třetí už byla zase z naší strany lepší. Nedostali jsme gól a sami jsme jeden dali,“ řekl Dominik Marek.

Jan Beier odehrál oba zápasy, v nichž si připsal gól a dvě asistence. Zatím je tak nejproduktivnějším hráčem přípravy. „Je to dobré, ale měl bych asi brzdit, abych si to nevystřílel do sezóny,“ smál se. „Ne, je to jen náhoda,“ tvrdil skromně hokejista, který působí v Olomouci od sedmé třídy. Na rozdíl od Dominika Marka nastupoval s hráči, které zná už několik let. „S Horym (Jiřím Horákem) jsem hrával celou sezónu, s Paťou (Říčkou) jsem párkrát hrál taky. Víme o sobě všechno, takže dobré,“ usmíval se.

Právě juniory mají prozatím nejširší kádr. Na trénincích se schází až 37 hráčů mezi šestnácti a dvaceti lety, boj o místo v základní sestavě je tak obrovský. „Je určitě dobré, že máme nějakou konkurenci, protože se pak všichni víc snažíme. V minulé sezóně na konci už konkurence nebyla, a tak se prohrávalo,“ tvrdil Dominik Marek.

Kohouty navíc čeká poměrně nabitý program. Po tom, co během pěti dnů odehráli dvě utkání, je nyní čeká pouze jednodenní volno. Na vlastním ledě totiž přivítají slovenský Zvolen, se kterým se v sezóně běžně nesetkávají. Jen o den později pak vyrazí na Slovensko Hanáci. Starší dorostenci i junioři tam změří síly s bratislavským Slovanem. „Bude to náročné, ale sestava se určitě zase změní a budou hrát ti, co teď nehráli. Připravíme se na to ale jako na každý jiný zápas,“ řekl rozhodně Jan Beier.