Neděle bude patřit legendám! Olomouc zvolila Karla Duba!

Martin Vavruša
O L O M O U C – V neděli bude celá extraliga žít projektem Legenda legendám, pokračováním úspěšné akce Legenda pomáhá, která se uskutečnila v roce 2017 a při níž všechny týmy vzdaly hold legendě českého hokeje, Ivanu Hlinkovi. V nové verzi dobročinného projektu si každý klub vybíral svou vlastní ikonu a volba HC Olomouc padla na Karla Duba.

„V neděli bude celá extraliga žít projektem Legenda legendám a Olomouc ukázala právě na vás. Co to pro vás znamená?“
„Je to obrovská čest. Když si na vás vzpomenou a vyberou vás k nějakému takovému titulu nebo projektu. Určitě tady byli i lepší hokejisté, než jsem byl já. Asi jsem si to zasloužil tím, že jsem byl u zrodu tady toho všeho v roce 1955. Když vznikal ten hokejový oddíl. Tehdy jsem byl ještě dorostenec. Vybrali si mě do áčka a od té doby jsem tam byl až do roku 1972. Pak jsem byl šest let v Přerově, pomohl jsem jim dostat se do druhé ligy a v roce 1978 jsem skončil. Teď jsem ještě pět let dělal kustoda u áčka, když postoupili do extraligy, až do loňského roku. Letos poprvé to nedělám, protože už mi bude 79. Takže si myslím, že mě vybrali z toho důvodu, že jsem tady byl celou tu dobu.

„Spousta dnešních fanoušků už vás bude znát zřejmě jen z doslechu nebo si vás budou pamatovat jako kustoda…“
„Znám se s nimi v Olomouci dobře. Tehdy jsme tady hráli v podstatě druhou nejvyšší soutěž a byla tady dobrá parta, dobří kluci. A i když se to samozřejmě nedá srovnat s tím, co se děje teď, tak ti lidi nás znali a znají mě dodnes. Dodnes mě zastavují. Potkají mě na zimním stadioně a hlásí se ke mně, vyptávají se, co je nového a podobně.“

„Ti mladší už ale asi nebudou tolik vědět o vašem herním projevu. Můžete trochu přiblížit, jakou hrou jste se prezentoval?“
„Tehdy ta taktika ještě nebyla taková. Musím říct, že když jsem teď viděl ty kluky při tréninku, tak jsem z toho byl trochu překvapený. Oni jsou na tom ledě 40 vteřin, někteří možná vydrží minutu. Vzpomínám si ale, že my jsme hrávali na tři útoky a čtyři obránce. Víc těch hráčů nebylo, hrál každý, kdo uměl dobře bruslit. A hrálo se takovým stylem, že se vystřídalo třeba až za tři minuty, když pískl rozhodčí. Aspoň v těch začátcích, v padesátých letech. Fyzičku jsme ale měli podstatně větší. Dokázal jsem uběhnout maraton v docela solidním čase. Nic jiného ani nebylo. Buď běhání anebo činky. Ne jak dnes, kdy mají různé přístroje. Ani žádný fyzioterapeut nebo masér. Nikdo se o vás nestaral, všechno jste si musel koupit sám. Dnes ta výstroj, to je úplná fantazie. Tehdy vás všechno bolelo. Kam vás trefili, tak tam to bolelo. Dnes je ten hokej úplně někde jinde, než jsme byli my, a můžeme se jen podivovat, jak je možné, že to vůbec tak vymysleli.“

„Co považujete za svůj největší hokejový úspěch?“
„Asi to že jsme hráli druhou nejvyšší soutěž a pravidelně jsme se umisťovali do čtvrtého místa. Jednou jsme hráli i se Zlínem, tehdy ještě s Gottwaldovem, o postup do první ligy. Tenkrát se říkalo, že nám to prohrál brankář, že to pustil. Ale těžko říct. Tak se to vykládalo. Tehdy postoupil na náš úkor Zlín a od té doby v té první lize byl. A my jsme hráli dál druhou ligu, ale vždycky jsme se umístili tak druzí, třetí, maximálně čtvrtí.“

„Chodíte se často dívat na zápasy áčka?“
„Určitě. Každý zápas. Pan Fürst (generální manažer) si dokonce přeje, abych chodil mezi kluky. Zezačátku jsem chodil ještě dělat takové maličkosti, jako brousit brusle a podobně. Chodím tam za nimi, protože se s těmi kluky dobře znám. A docela si rozumíme.“

Karel Dub v neděli dostane jako poděkování památeční dres a vhodí čestné buly před začátkem utkání.

O projektu Legenda legendám

Projekt Legenda legendám navazuje na svého předchůdce s názvem Legenda pomáhá. Tehdy společně všechny týmy extraligy a 1. ligy a rovněž několik zástupců 2. ligy uctily památku legendy českého hokeje, Ivana Hlinky, a nastoupily k první třetině svých utkání ve speciálních dresech s podobiznou této české ikony. Dresy byly následně vydraženy a veškerý výtěžek putoval na konto Nadačního fondu Ivana Hlinky. Tento fond pomáhá bývalým hráčům (nebo jejich rodinám), kteří se nacházejí v sociálně obtížné životní situaci.

Při příležitosti toho, že by v neděli Hlinka oslavil své 70. narozeniny tak došlo k pokračování projektu, tentokrát pod názvem Legenda legendám. Účastní se ho opět týmy Tipsport extraligy, Chance ligy a 2. ligy, tentokrát si však každý klub volil svou vlastní legendu, s jejíž podobiznou na hrudi vyjedou hráči na ledovou plochu během první třetiny soutěžního utkání. Týmy Tipsport extraligy se do projektu zapojí již tuto neděli, 26. ledna. Stejně jako u předchůdce tohoto projektu, dresy půjdou následně do dražby a výtěžek poputuje na konto Nadačního fondu Ivana Hlinky.

Více informací o projektu najdete na stránkách Legenda pomáhá.