Nejdůležitější budou výkony, které teď přijdou, ví hlavní trenér Jan Tomajko

Daniel Fekets
O L O M O U C - Hanáky čeká v nadcházejících týdnech nejdůležitější část sezóny. Do konce základní části zbývá ještě osm utkání, po kterých přijde na řadu očekávané play-off. Nejen o něm promluvil hlavní trenér JAN TOMAJKO v rozhovoru pro klubový web.

Trenére, když se vrátíme k minulému utkání proti Českým Budějovicím, jaké je vaše hodnocení s odstupem času?

Nezačali jsme dobře, první třetina z naší strany nebyla vůbec dobrá. Poté jsme to díky své bojovnosti otočili. Musím říct, že jsme si to i zasloužili, protože hráči do toho dali všechno. S výkonem však spokojeni být nemůžeme, protože dvacet minut jsme měli výpadek, ale naštěstí to dopadlo dobře. Byl to opačný zápas než s Karlovými Vary, kdy jsme zase prohráli v poslední vteřině. Teď jsme ty body získali zpět, ale do konce sezóny si na to musíme dát pozor a musíme hrát celkově lépe.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Bylo to však důležité utkání, protože předkolo play-off jste si tím de facto zajistili.

Tlak by byl samozřejmě větší, pokud bychom ten zápas nezvládli. Za to si ale můžeme sami. Předtím naše výkonnost byla konzistentní, teď tomu tak není, prostě to není optimální. Přes přestávku na tom pracujeme, protože body, které teď chybí, nejsou náhoda. Naše hra nebyla taková jako na začátku ročníku.

Konkrétně v zápase s Karlovými Vary vás ale srazila i smůla...

To není smůla, to bylo špatně odehráno. Já na štěstí a smůlu tolik nevěřím. Je to o tom, jak mužstvo v danou chvíli hraje. Když hraje dobře, tak i to štěstí se někdy přikloní. Musíme ale říct, že konkrétně zápas s Vary jsme neodehráli dobře.

Bude nyní primární cíl udržet osmičku, abyste začínali předkolo v domácím prostředí?

Na tabulku se nedívám celou sezónu, začnu se dívat asi tak tři kola před koncem. Možná to je jedno, ale samozřejmě je lepší začínat doma. Pro nás budou nejdůležitější výkony, které teď přijdou. Jestli je budeme mít dobré, určitě doma začínat budeme.

Nešlo si nevšimnout, že oproti začátku sezóny se výrazně zvedla vaše čísla v přesilových hrách. Kladete na ně větší důraz při tréninku?

Trénujeme je pořád stejně. Na začátku sezóny jsme sice měli nějakých 11 %, ale přesilovky jsme nehráli špatně. Někdy to je o tom, že to tam prostě nepadne, někdy chybí i kus toho štěstí. Nehráli jsme je špatně ani předtím. Ale musím říct, že v posledních zápasech jsme si přesilovkami pomohli. Spousta přesilovek ale má rezervy. Víme, že jdou hrát lépe.

Hlavní trenér Jan Tomajko při zápase s Třincem

Do seniorské reprezentace se v této přestávce dostali Jan Lukáš a Jan Bambula, osmnáctku zase reprezentuje Tomáš Galvas. Co jste říkal na jejich nominace?

Pro Olomouc je to čest. Hráči vidí, že i z Olomouce se lze do reprezentace dostat. Je to dobré nejen pro hráče, ale samozřejmě také pro celý klub. Moc často nebývalo, aby se tam někdo od nás dostal.

Už několik zápasů pendluje mezi obranou a útokem Adam Rutar. Očividně vás na pozici forvarda zaujal. Co říkáte na jeho výkony?

Když hrál první zápas, tak jsme měli nějaké varianty, kdo by mohl hrát v útoku, tenkrát to vyšlo na Adama. Předčil všechna očekávání. Když nyní nastoupí v útoku, určitě není nejhorší útočník v daném zápase. Hraje dobře. Možná mu to pak i pomáhá, když hraje v obraně, protože si více věří na puku.

Letos se bodově velice daří Lukáši Nahodilovi. Převzal naplno pozici po Davidu Krejčím?

Je produktivní. V posledním měsíci navíc hraje výborně. Hraje dobře situace nejen když jsme na puku, ale také bez něj. Skvělý je i dozadu, dokonce bych řekl, že takhle ještě nehrál. Je bezesporu našim lídrem.

I proto byl kapitán při zápase s Motorem?

Jirka byl zraněný, takže to vyšlo na Lukáše. Co se týče kapitána, určitě bych to moc nepřeceňoval. (usmívá se) Samozřejmě jim musí být hráč, který na to má předpoklady a věk. Lukáš zároveň má v kabině co říct, což také rozhodlo.

Jak vypadá váš tréninkový program během reprezentační pauzy?

V pondělí a v úterý měli kluci volno, takže po těch dvou dnech je to vždy takové těžší. Pak máme program takový, že tři dny trénujeme, den volna a pak zase budeme tři dny trénovat. Je to obvyklý program, který v té přestávce většinou bývá.

Po zápasovém volnu však přijde na řadu konec základní části a poté i play-off. Těšíte se?

Základní část je základní část, play-off je však úplně jiná soutěž. K tomu vše směřuje. Veškeré trénování směřuje k tomu, abychom byli úspěšní v play-off. Je to třešnička na dortu, na kterou se každý samozřejmě těší.

Po pauze vás čekají Vítkovice, se kterými budete hrát počtvrté v sezóně. Jaký je to soupeř z vašeho pohledu?

Mají hodně individualit, celkově hrají dobře. Mají čtyři lajny, které jsou vyrovnané a zároveň hráče, kteří rozhodují zápasy. Vítkovice jsou také velice dobré v přesilovkách. Za mě jsou určitě jedním z nejsilnějších týmů soutěže.

Jan Tomajko předává památeční dres Františku Tulcovi