Aleš Jergl

⇒ Útočník Aleš Jergl

Čísla kroměřížského rodáka nebyla v uplynulých sezónách příliš oslnivá – za Olomouc si vloni připsal pět bodů v 35 zápasech, v šesti zápasech si zahrál 1. ligu za Havířov a zaznamenal 2 góly a 4 asistence. V podobných číslech pětadvacetiletý útočník pokračoval také v ročníku 2018/2019. Na první gól si Jergl musel počkat až do 30. 11., kdy se prosadil proti Mladé Boleslavi a navrch přidal jednu asistenci. V následujících čtyřech zápasech pak zaznamenal fantastických 7 bodů. Výborný byl zejména jeho výkon v zápase proti Chomutovu, ve kterém to s Kohouty vypadalo hodně špatně, na Severočechy ztráceli ještě 12 minut před koncem zápasu 2 góly. A byl to právě útočník s číslem 26, kdo se postaral o vyrovnání – stačily mu k tomu navíc jen necelé dvě minuty.

Od té doby jako by Jergl získal křídla – na ledě ho bylo plno, dokázal motat hlavy obráncům soupeře a také dávat důležité góly. Důležité i krásné góly. Jeho blafák á la Hertl s prostrčením puku mezi nohama momentálně bojuje v anketě Zlatá helmu Sencor. Jeho sebevědomí se pochopitelně projevilo také na jeho statistikách. V kanadském bodování týmu obsadil po základní části velmi solidní třetí místo s 27 body za 14 branek a 13 asistencí. Lepším střelcem byl už jen Zbyněk Irgl s 22 přesnými zásahy. Statistiky playoff pak mladý forvard zcela ovládl poté, co si během sedmizápasové bitvy s Plzní připsal tři góly a dvě asistence.

David Ostřížek

⇒ Útočník David Ostřížek

S nízkonákladovkou do playoff. Tímto komentářem pod fotkou Kohoutů po právě vyhraném utkání se Zlínem, jež jim zajistilo přímý postup do vyřazovacích bojů, způsobil David Ostřížek na sociálních sítích nebývalý rozruch. A nebývalý rozruch způsobily také Ostřížkovy výkony v letošní sezóně. Osmadvacetiletý útočník se v olomoucké sestavě zabydlel už v loňské sezóně, jeho bilance 5 bodů ve 46 zápasech však příliš oslnivá nebyla a frýdeckomístecký rodák chvíli uvažoval i o konci kariéry. Letošní extraligový ročník začal ve třetím útoku a na první gól si musel počkat až do poloviny listopadu. Na začátku prosince ovšem trenéři zkusili třetí lajnu přesunout na místo první a tento krok jim náramně vyšel.

Davidu Ostřížkovi se vydařila zejména druhá polovina základní části, v období prosince až února nastřílel 6 branek a na dalších 12 nahrál. I díky tomu se v kanadském bodování týmu umístil na čtvrtém místě. V play-off se vytáhlému útočníkovi na výkony ze základní části navázat nepodařilo, zaznamenal jen dvě asistence.

Jan Lukáš

⇒ Brankář Jan Lukáš

Z Jana Lukáše se v posledních letech stal takový světoběžník. Během předchozích pěti sezón sezón naskočil celkem za devět klubů. Vloni si vyzkoušel nejvyšší slovenskou ligu v dresu Bánské Bystrice, na začátku letošního extraligového ročníku se vrátil do Olomouce, ve které hokejově vyrostl. Stal se spolehlivou dvojkou, jež je připravena převzít v případě potřeb místo v brankovišti po Branislavu Konrádovi. Statistiky z první poloviny sezóny ovšem trochu zkresluje fakt, že Lukáš naskočil zrovna do těch zápasů, v nichž se týmu nedařilo jako celku.

Po zranění olomoucké jedničky na konci základní části ale pětadvacetiletý brankář ukázal, co v něm je. Mezi jeho nejlepší výkony sezóny patří zápasy proti Liberci a Plzni, ve kterých Kohouty hodně podržel. Lukáš je jedním z faktorů, díky kterým Hanáci vybojovali přímý postup do play-off. Ostatně jeho úspěšnost zákroku 92,32 % ho po základní části zařadila na třetí příčku brankářských statistik, lepší byli už jen plzeňský Frodl a vítkovický Bartošák. Do brány se olomoucký odchovanec postavil také v prvním čtvrtfinálovém zápase proti Plzni, ten mu však – podobně jako celému týmu – nevyšel a posléze přenechal místo v brankovišti Konrádovi. V průběhu první třetiny sedmého dějství se ale mezi tři tyče vrátil a předvedl solidní výkon, díky kterému Olomouc až do posledních minut držela naději na vyrovnání.

Petr Kolouch

⇒ Útočník Petr Kolouch

Vítkovický odchovanec se vloni v létě na Hanou vrátil po pětileté odmlce. Ve staronovém prostředí se uvedl výborně, v hned v prvním zápase sezóny se gólem a asistencí podílel na výhře nad Karlovými Vary. Celkem Kolouch v základní části nasbíral 17 bodů. Díky šikovným rukám a hernímu přehledu hbité křídlo připravovalo šance pro své spoluhráče, ti z nich ve 12 případech dokázali skórovat. Jeden z nejlepších výkonů podal Kolouch trochu paradoxně proti „svým“ Vítkovicím. Ve třináctigólové bitvě, která se rozhodovala až na samostatné nájezdy, si připsal 4 body za 2 góly a stejný počet asistencí.

Nutno dodat, že na zmíněných 17 bodů Kolouchovi stačilo jen 31 zápasů. V průběhu sezóny totiž ostravského rodáka zbrzdila dvě nepříjemná zranění. Nejprve kvůli zranění třísel vynechal na podzim 12 zápasů, do sestavy se vrátil až koncem prosince. Na konci ledna ho pak nevybíravým zákrokem srazil zlínský Zdeněk Okál a olomoucký štírek skončil v nemocnici s otřesem mozku a zlomeným nosem. I z tohoto nepříjemného zranění se ale dokázal vzpamatovat. O Kolouchově přínosu pro tým svědčí také jeho statistika +/-, ve které mu patří druhé místo mezi útočníky (hned za Zbyňkem Irglem) a dělené druhé místo (společně s Jiřím Ondruškem a Lukášem Galvasem) mezi všemi hráči celkově.

Tobiáš Handl

⇒ Útočník Tobiáš Handl

Když na začátku prosince vyjel na led v utkání proti Zlínu hokejista s číslem 77 na zádech a „košíkem“ na přilbě leckteří fanoušci v hledišti zpozorněli. Co je to za juniora, ptali s mnozí. Ve druhé formaci vedle Davida Ostřížka a Jana Knotka tehdy nastoupil teprve šestnáctiletý Tobiáš Handl, jeden z pilířů olomoucké juniorky. A navzdory svému věku si nevedl vůbec špatně, za zápas si připsal jeden plusový bod do statistiky plus mínus. Celkem Handl odehrál 14 zápasů, ze všech olomouckých juniorů zdaleka nejvíce. Ve své premiérové sezóně mezi muži zaznamenal také první branku, a to v dramatickém utkání proti Litvínovu.

Kromě toho si Tobiáš Handl v průběhu sezóny plnil také své povinnosti v juniorce. Během 35 zápasů si připsal 22 bodů za 14 branek a 8 asistencí – to vše jako jeden z nejmladších hráčů na soupisce. Tobiáš Handl je jedním z největších talentů olomouckých mládežnických výběrů. Pozorní a dlouholetí fanoušci olomouckého hokeje možná při vyslovení jeho jména zpozorní, hráč s jmenovkou Handl se už totiž v minulosti po ledě plecharény proháněl. Tobiášův otec Pavel Handl prošel mládežnickými výběry Hanáků a v 90. letech si také v jejich dresu vyzkoušel extraligu. „Táta je na mě asi pyšný. Chce, abych to dotáhl daleko,“ usmíval se pokračovatel rodu. Tobiáš Handl navíc pravidelně nastupoval i mládežnické reprezentaci do 17 let, z Evropského olympijského festivalu mládeže v bosenském Sarajevu si přivezl zlatou medaili.