Nespolkl jsem všechny rozumy světa, říká s úsměvem trenér brankářů Jiří Trvaj

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Jiří Trvaj v minulém roce tvořil brankářskou dvojici s Tomášem Vošvrdou. Bývalý brankář Havířova, Vítkovic, CSKA Moskva, Znojma a opora Komety Brno pomohla Olomouci v prvním roce v nejvyšší soutěži. Po sezóně zkušený gólman dlouho zvažoval, zda bude v kariéře pokračovat, zdravotní problémy mu to ale nedovolily. Legenda českého hokeje ale neodešla z Olomouce úplně, už pár týdnů pomáhá u Kohoutů s vývojem mladých brankářů. Až nyní ale bylo vše oficiálně oznámeno.

Jiří, proč jste se rozhodl zůstat v Olomouci i po konci aktivní kariéry?
Dostal jsem nabídku od Erika (generálního manažera Erika Fürsta – pozn. red.), a protože jsem chtěl zůstat u hokeje, té příležitosti jsem využil (usmíval se).

⇒ Trenér brankářů Jiří Trvaj ještě v brankářské výstroji

Několik let jste strávil ve Vítkovicích nebo v Brně, nelákalo vás to zpět?
Jelikož jsem z Ostravy, tak do Brna, dál od domu, určitě ne. Erik s Dopim (Jiřím Dopitou) mě oslovili, jestli bych tady nechtěl pracovat s gólmany a já na to kývl.

Na pozici trenéra brankářů působíte už pár týdnů, jaké jsou zatím vaše dojmy?
Je nutné říct, že jsem s aktivní kariérou skončil teprve nedávno a teď najednou stojím na druhé straně a mám gólmany něco učit. Je to jiný post a nespolkl jsem všechny rozumy světa, takže se tomu musím ještě naučit. Bude to chtít trochu času, ale myslím, že je to i se staršími kluky v pohodě. Doufám, že si to časem sedne a vypiluje se to.

Navštěvujete i tréninky mládeže a pomáhal jste v projektu Hokejová škola. Baví vás více práce s dětmi nebo dospělými?
Děti táhnou určitě víc než dospělí (smál se). U dětí je vidět nějaký pokrok, když se jim někdo věnuje a je to určitě takové zábavnější.

Dá se dospělý gólman ještě něco naučit?
Dá se naučit, ale záleží, jak moc chce (smál se).

V minulém roce jste tvořili brankářskou dvojici s Tomášem Vošvrdou, nyní ho trénujete, jak spolu vycházíte?
S Tomášem se známe v podstatě až z Olomouce a myslím, že vycházíme v pohodě. Jsem teď na té druhé straně a mám ho upozorňovat na nějaké chyby a na to, co je potřeba zlepšit. Myslím, že se domluvíme.

Jaký máte v nové funkci cíl?
Osobní cíl? Aby z mladých gólmanů vyrostli dobří brankáři a mohli se někde prosadit. Doufám, že se to povede. U A týmu, aby to gólmanům v sezóně šlapalo a tým se o ně mohl opřít.

Před pár dny jste se ale sám vrátil k chytání, když jste nastoupil na utkání hvězd za Vítkovice. Jak se vám exhibice líbila?
Nevím, jestli bych kývl, kdyby to bylo po roce nebo po dvou. Teď to bylo ještě čerstvé od doby, co jsem skončil, takže to nebylo tak hrozné. Měl jsem z toho v první chvíli trochu obavy, ale nakonec jsem byl rád, že jsem souhlasil a mohl si zase zachytat.