O své nominaci jsem se dozvěděl přes kamarády. Na Hry se těším, říká Branislav Konrád

Daniel Fekets, Simon Vejtasa
O L O M O U C - Na nejbližších Zimních olympijských hrách v Pekingu bude mít Olomouc hned dva své zástupce. V kádru českého výběru se objeví David Krejčí, na straně slovenské reprezentace naopak BRANISLAV KONRÁD. Jak se čtyřiatřicetiletý brankář těší na největší sportovní událost a co od ní očekává?
Nedávno bylo oznámeno, že jedete na olympijské hry. Jak jste tuto zprávu přijal?

Širší nominace byla už předtím, takže nějaký předpoklad tam byl. Dozvěděl jsem se to tak, že mi po tréninku psali kamarádi, že nominovaný jsem. Potěšilo to. Do Pekingu se těším.

V této sezóně jste zažil neuvěřitelný příběh. Myslel jste pořád na boj o olympijské hry?

To zas ne. Hlavně jsem doufal, že se dám dohromady. To se z části podařilo a nyní mohu začít myslet na Hry. Situace je ovšem zvláštní, takže doufám, že to vše proběhne v pořádku. Hlavně ať jsme všichni zdraví.

⇒ Brankář Branislav Konrád
Návrat na led asi jednoduchý nebyl, že? Hlavně tedy po psychické stránce.

Cítil jsem se celkem v pohodě. Horší to však bylo spíše fyzicky než psychicky. Některé svaly zpočátku nepracovaly dobře, ale teď už to je v pohodě. Postupně se to zlepšuje, a to mě těší.

Býváte častěji unavený?

Po tréninku to sice je trošku horší, ale zápas od zápasu se to zlepšuje. Škoda, že jsme teď dlouho nehráli, protože bude těžší se do toho zpátky dostat. Věřím však, že naskočím tak, jak se má.

Oživujete angličtinu, když máte v reprezentaci kanadského trenéra?

Ono se to moc ani oživovat nedá, protože žádného zahraničního spoluhráče tady nemáme. (směje se) Rozumím však všemu, co trenér říká, a to je nejpodstatnější.

Kdy přesně se máte hlásit u slovenské reprezentace?

31. ledna máme sraz a tuším 2. února je naplánovaný odlet.

Budete se do té doby více zdržovat doma, abyste nedostal covid?

Budu fungovat tak, jak funguji momentálně. To se těžko nějak ovlivňuje. Můžu to chytnout kdekoliv, můžou to přinést děti ze školky a ze školy... Co se má stát, to se stane. Hlavu si s tím nelámu.

Přece jen asi nebude příjemné, že vás čeká poměrně dlouhý let. Navíc jak už jste nastínil, bude tam celá řada obstrukcí. Jste z toho nervózní?

Nervózní nejsem vůbec. Před čtyřmi roky jsme do Pchjongčchangu letěli ještě déle. Akorát samozřejmě nevíme, jak bude vypadat organizace. Těžko říct, v jaké budeme bublině, jestli nebudeme izolovaní jako tým, nebo jestli se budeme moct potkávat s jinými sportovci. To v tuto chvíli pravděpodobně neví nikdo.

Vraťme se k nominaci. Je v ní někdo, koho třeba neznáte?

Prakticky znám všechny, možná jen jednoho nebo dva kluky ne. Podobný mančaft však byl na posledním mistrovství světa i olympijské kvalifikaci.

Jak novinku o vašem nominování přijali spoluhráči z Olomouce?

Určitě budu muset do kasy něco zaplatit. (směje se)

Už jste zmínil, že jste byl i před čtyřmi lety v Pchjongčchangu. Jak jste si to tam užil?

Na zahajovací ceremoniál jsem nešel, protože jsem z letadla chytil nějakou virózu. Asi šest hráčů ji mělo, ale naštěstí to bylo krátkodobé. Byli jsme se podívat na biatlon a na rychlobruslení. Fajn zážitky, poněvadž tam mohli být diváci. Uvidíme, jak to bude teď, ale pravděpodobně nás na ostatní disciplíny nepustí.

Jaké budou ambice slovenského týmu, který sice zažívá hubená léta, ale na posledních akcích odehrál ve značně omlazené sestavě poměrně dobré zápasy?

Každý tam jede s cílem uspět. Uděláme pro to maximum. Skupinu máme těžkou, ale rozhodovat budou až zápasy v play-off. Uvidíme, jak se to nakonec vyvrbí.

Branislav Konrád v zápase proti Karlovým Varům
FOTO: Daniel Klement