Ohlédnutí za sezónou aneb jak si Kohouti vedli ve statistikách

Lukáš Losleben
O L O M O U C – Jelikož extraliga kvůli vládním opatřením předčasně skončila, je čas nahlédnout do statistických tabulek. Mimo jiné zjistíme, kdo byl nejproduktivnějším hráčem, jak si vedli brankáři či kdo ovládl Radegast index.

Začněme tím nejzákladnějším, a to postavením v tabulce po základní části. Po nepovedeném startu, kdy se Hanáci nacházeli až na jedenáctém místě, přišel raketový vzestup, díky němuž bojovali Olomoučtí do posledních kol o elitní šestku. Nakonec z toho bylo sedmé místo, které zaručilo předkolo se zlínskými Berany.

Produktivitu ovládl Zbyněk Irgl, střelbu pak Lukáš Nahodil

⇒ Útočník Zbyněk Irgl

Přesuňme se nyní ke kanadskému bodování. Na prvním místě se umístil zkušený veterán Zbyněk Irgl, který si v 50 odehraných utkáních připsal 37 bodů za 15 branek a 22 asistencí. Na záda mu pak celou sezónu dýchal Lukáš Nahodil, který za ostravským rodákem zaostal o pouhé dva body.

Olomoucká devatenáctka ovšem drží jiný triumf, a to střelecký. Do popředí se Nahodil dostal díky osmnácti brankám. V průměru se útočník Hanáku trefil zhruba z každého šestého pokusu.

Obraně kraloval David Škůrek

Ze zadních řad byl neproduktivnější urostlý obránce David Škůrek. I přesto, že je jeho hlavním úkolem zastavovat soupeřovy akce, dokázal, že je schopen i připravit příležitost pro vlastní tým. Ve 35 utkáních, které v dresu s kohoutem na prsou odehrál, dal tři branky a na dalších 11 přihrál.

Tato statistika je pro beka s trojkou na zádech velkým zadostiučiněním. V úvodu sezóny se totiž potýkal se špatnou formou, která ho dovedla až k hostování v Třebíči. Zde se ovšem rodák ze Šternberka dokázal zvednout, díky čemuž se z něj po návratu na Hanou stala opět opora, na jakou byli fanoušci zvyklí.

Vyrovnané brankářské výkony a debut Vojtěcha Mokrého

⇒ Brankář Branislav Kondrád
Dostáváme se k brankářům. Právě na jejich bedrech stojí úspěch a neúspěch celého týmu. V Olomouci tuto úlohu zastávají převážně Branislav Konrád s Janem Lukášem.

Oba maskovaní muži podávali v celém ročníku velmi vyrovnané výkony. Slovenský matador zasáhl do třiceti utkání, ve kterých si připsal celkem 752 zákroků z 816 střel. Procentuální úspěšnost zákroků v jeho případě činí 92,16 %, což ho řadí na třetí místo celé soutěže! Jan Lukáš za ním jen nepatrně zaostává, když ve 24 utkáních pochytal 569 z 620 pokusů, což ho řadí na sedmé místo mezi gólmany s bilancí 91,77 % pokrytých ran soupeře.

Přelomový pak byl tento ročník pro osmnáctiletého strážce svatyně Vojtěcha Mokrého. Ten si odbyl svůj extraligový debut v zápase s Libercem, jelikož oba jeho zkušení kolegové byli zranění. A vedl si velmi dobře! Svůj úvodní zápas proti Tygrům zvládl a pomohl Olomouckým k vítězství 2:1. Poté nastoupil ještě ke dvěma utkáním, a to nejdříve proti brněnské Kometě, kde navázal na předchozí úspěch, a následně proti Třinci. Celkově si v těchto třech střetnutích připsal 77 zákroků a udržel si úspěšnost na vynikajících 93,90 %.

Největším bojovníkem byl Jan Jaroměřský, nejvytíženějším hráčem pak Jiří Ondrušek

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

Dostáváme se k posledním statistikám tohoto přehledu. Začněme u Radegast indexu. Tato tabulka se skládá z plusových a mínusových bodů, „hitů" na soupeře a zablokovaných střel. Každý díky němu ví, kdo je v týmu největším bojovníkem.

Z olomouckého týmu byl nejlepší Jan Jaroměřský, který si připsal 127 bodů. Následuje ho kapitán Martin Vyrůbalík se 103 body a Jan Švrček se 101 body.

U obránců ještě zůstaneme, a to díky Jiřímu Ondruškovi, který byl nejvytěžovanějším hráčem v celém kádru Hanáků. Nevynechal ani jedno utkání a na ledě strávil celkově 1078 minut. Bek s třiadvacítkou na zádech se může dále pyšnit ještě dvěma prvenstvími. Jednak v počtu plusových bodů při hře 5 na 5 (+17), a dále nejmenším počtem inkasovaných branek během jeho přítomnosti v početní nevýhodě. (6).