Olomouc čeká dlouhá cesta. Kohouti míří na led Plzně

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Cennou výhru nad Libercem musí Kohouti rychle hodit za hlavu. Tradičně po jednodenní pauze totiž zamíří k dalšímu utkání. A čeká je dlouhá cesta, až na led Plzně. Tu Olomoučtí už letos jednou porazili a právě na výhru nad Libercem budou chtít Kohouti navázat a připsat si druhý skalp Plzně. O tom, zda se jim to podaří, se můžete přesvědčit v neděli od 16:30.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Lukáš Nahodil

21. kola nejvyšší české soutěže fanoušky na olomouckém zimním stadionu muselo bavit. Zápas plný velkých šancí a v rychlém tempu nakonec vyzněl lépe pro Kohouty, kteří si připsali dva body za výhru po samostatných nájezdech. Cenné vítězství se ale nerodilo lehce. „Liberec byl těžký soupeř, ale myslím, že hokej to byl hezký, koukatelný pro diváky. Hlavně jsme vyhráli, takže se to hodnotí pozitivně,“ těšilo Lukáše Nahodila.

Hanáci ovládli především první třetinu a i proto se už v první minutě se radovali z gólu. „V první třetině jsme měli dobrý pohyb, hráli jsme jednodušeji. Ve druhé třetině byly nějaké fauly, což nás rozhodilo. Ve třetí nám zase pomohl pohyb, týmovost a hlavně nesmím zapomenout na Braňa (Branislava Konráda) v bráně,“ vracel se k utkání.

Právě Lukáš Nahodil byl tím, kdo Olomouci v individuální disciplíně vystřelil cenný bod navíc. „Nájezdy jsou loterie, někdy to vyjde, jindy ne, ale jsem šťastný za to, že to proti Liberci vyšlo. Věděl jsem, co chci udělat, ale stejně jsem se na střídačce ptal Zbyni (Zbyňka Irgla) na reakci gólmana, kterou udělal proti němu. Zbyňa mi poradil, ale víceméně mě utvrdil v tom, co jsem chtěl udělat. Musím mu ale poděkovat, takže Zbyňku, děkuju,“ smál se třicetiletý hokejista.

Hanáci si nájezdy zkusili letos teprve podruhé. Poprvé došel zápas až do samostatných nájezdů s Kometou a Nahodil tehdy ještě stál na druhé straně, v dresu soupeře. „Vzpomněl jsem si na to, že jsem jezdil na druhou bránu a seděl na jiné střídačce, ale samozřejmě, že tam ty myšlenky v daný moment byly,“ přiznal odchovanec Třebíče.

Bohatých zkušeností Zbyňka Irgla si Kohouti cení nejen na ledě. I Nahodil přiznal, že za produktivním útočníkem občas spoluhráči přijdou pro radu. „Je to hráč, který má hodně za sebou a hlavně povahově je hrozně lidský, což je k nezaplacení. Klidně se za ním jdeme poradit, nikdy nás neodmítne, ale na druhou stranu, v tomhle věku už sposta hráčů ví, co potřebuje a nemusí ho v uvozovkách otravovat,“ chválil.

Výhra nad vedoucím celkem tabulky Hanáky pořádně nakopla, což se jim může hodit. V nejbližších kolech totiž Kohouti narazí na další z favoritů soutěže. „Určitě nám takový zápas pomůže, ale psychika zase nemůže jít nahoru moc, abychom nejeli do Plzně nějak nakopaní a nebyli, jak se říká, na hrušce. Musíme tam jet s pokorou a vrátit se k naší práci. Myslím, že tam můžeme klidně uspět,“ věřil útočník, který většinu své kariéry strávil v Kometě.

Stejně jako Liberec, i Plzeň znovu pomýšlí na ty nejvyšší mety. Olomouc už ale Západočechy jednou porazila a ráda by to zopakovala. Kohouti si ale uvědomují, že i tentokrát proti nim bude stát velmi těžký soupeř. „Oba týmy mají kvalitní útok. Liberec má, co jméno v útoku, to pojem a Plzeň má první dvě nebo tři pětky složené ze zkušených hráčů, kteří už toho mají dost za sebou a kvalitní. Když budeme hrát co nejméně u nás v pásmu a co nejvíce u nich, bude recept stejný jako na Liberec,“ uvažoval olomoucký centr.

Právě první utkání proti Plzni bylo pro Nahodila zároveň jedním z prvních zápasů v olomouckém dresu. Šikovný útočník, který předtím působil v brněnské Kometě, slavil s Hanáky první výhru. „Mám na to jen pozitivní vzpomínky, protože Plzeň se neporáží každý den. Já ale doufám, že ji zase porazíme,“ dodal forvard, který obléká dres s číslem 19.

Z KABINY SOUPEŘE: Plzeň se propadla tabulkou, trápí ji produktivita

V posledních letech vždy ambiciózní Plzni nevychází letošní sezóna tak, jak by si představovala. Západočeši se protrápili koncem října a obdobím před reprezentační pauzou, kdy prohráli čtyřikrát v řadě. V posledních třech kolech a zároveň po návratu do extraligového kolotoče, se však Plzeňští znovu začínají zvedat. Utkání s Pardubicemi sice došlo až do samostatných nájezdů, v těch se však z výhry nad Dynamem radovala Plzeň (3:2sn). Jen o dva dny později ale parta kolem kapitána Gulaše tahala za kratší konec na ledě Zlína a musela se smířit s těsnou prohrou 1:2. V dosud posledním kole však Plzeň přetlačila Mladou Boleslav 1:0.

Plzeňští se propadli až na deváté místo tabulky, jen o bod právě za Olomoucí a o dva body za šestou Kometou. Plzeňskou brankářskou jedničkou je teprve dvaadvacetiletý Dominik Frodl, který odchytal už 14 utkání a jeho úspěšnost se vyšplhala na 93,59 %. Mezi obránci se nejvíce daří Jakubu Kindlovi, který si v 19 utkáních připsal sedm bodů. Nejproduktivnějším útočníkem Plzně je kapitán Západočechů Milan Gulaš, který si připsal šest gólů a devět asistencí. Nejlepším střelcem indiánů je Vojtěch Němec, který brankáře soupeřů překonal devětkrát a přidal čtyři asistence.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Ladislav Čihák
Kapitán: Milan Gulaš
Hala (kapacita): Home Monitoring Arena (7 536)
Poslední utkání: Výhra nad Mladou Boleslaví 1:0

SOUPISKA Plzně