Olomouc hostí Plzeň. Prolomí střelecké trápení a vyhraje za tři body?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Tuto neděli Kohouti odehrají v domácí plecharéně zápas proti celku HC Škoda Plzeň. Olomoučtí hokejisté budou chtít potvrdit zisk dvou bodů z venkovního ledu. Urvali je na ledě Mladé Boleslavi, když po remíze v základní části rozhodli o své výhře až v nájezdech. Na olomoucký led nyní přijíždí plzeňské mužstvo, se kterým Olomouc v minulém ročníku třikrát remizovala! Zda se bude historie opakovat, můžete zjistit v neděli od 17:00 na olomouckém zimním stadionu.

Olomouc se i v minulém zápase trápila v koncovce. Smůlu protrhl až kapitán Kohoutů Martin Vyrůbalík, když skóroval po rychlé akci hostů. Boleslav však minutu před koncem srovnala a utkání došlo až do nájezdů, kde výborný Konrád boleslavské hokejisty vychytal a jediným úspěšným nájezdem rozhodl olomoucký Mikúš. Do nedělního zápasu tak mohou hokejisté z Olomouce jít s větším klidem, když už jim v extraligové tabulce v kolonce body nesvítí nula.

TÉMA UTKÁNÍ: Remízový soupeř a Marcel Hossa

Na Hanou přijíždí mužstvo, které v minulé sezóně ani v jednom zápase nezískalo proti Kohoutům všechny tři body. Jednou za tři body vyhráli Hanáci, pak ale vždy v prodloužení nebo nájezdech získali bod navíc Západočeši. V nájezdech se vždy prosadil plzeňský Dominik Simon, který však odešel zkusit štěstí do NHL. Olomouckým se nyní v prodloužení a nájezdech daří, z posledních šesti remízových zápasu dotáhli pět do vítězného konce.

Na soupisku nedělního soupeře přibylo přes léto zvučné jméno. Plzeňští získali Marcela Hossu, slovenského reprezentanta ze slavné hokejové rodiny (bratr Marián hraje NHL a otec František, který mj. dovedl slovenskou reprezentaci k bronzu v roce 2003). Tento zkušený útočník, který v NHL a KHL odehrál 640 zápasů, se v sestavě Plzně usadil ve druhém útoku vedle krajanů Jána Sýkory a Miroslava Preisingera a zatím se Plzni vyplácí. Ve všech třech kolech vsítil gól a s Kubalíkem je nejlepším střelcem Plzně. Hokejista, který má doma i stříbro z mistrovství světa, má však ve smlouvě klauzuli, která mu v případě zájmu klubu ze zahraničí dovoluje okamžitě odejít.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Martin Vyrůbalík

Mora se prozatím trápí v koncovce. Jediný gól Hanáků zaznamenal kapitán Martin Vyrůbalík, který si však uvědomuje, že na jeden gól se hrát nedá. „Takhle se bodovat pořád nedá, nedá se hrát pořád na 1:0. Určitě se to musí razantně změnit. Snažíme se na tom pracovat. Nejlepší by to bylo prolomit už v zítřejším zápase.“

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

Remízovou bilanci se západočeským klubem si kapitán uvědomuje. V nadcházejícím zápase tak nevidí žádného jasného favorita. „Rozhodně to nebude jasný zápas, už v loni byly ty zápasy vyrovnané. Na remízu hrát ale nebudeme, my prostě chceme doma vyhrávat. Už i v minulém domácím zápase šlo vidět, že jsme chtěli vyhrát, i když Hradec měl obranu propracovanou,“ říká kapitán Mory.

„Samozřejmě uděláme maximum abychom vyhráli. I když jsme v přípravě měli většinou remízy, tak budeme chtít nastřílet co nejvíce gólů a kdyby nám to tam napadalo už teď v neděli, byli bychom rádi. Určitě chceme Plzeň porazit za tři body, nespoléhat na remízu a potom na nájezdy,“ nespoléhá hráč s Céčkem na dresu na zatím vynikající disciplínu olomouckých hráčů.

Kohouti se budou soustředit před zápasem především na sebe a na svoje nedostatky. „Víme, kde nás to tlačí. Určitě si tohle všichni uvědomujeme a budeme se snažit, aby se to co nejdříve zlepšilo, nejlíp už v nedělním zápase, nic jiného nám prostě nezbude,“ věří Vyrůbalík.

Marcela Hossy se však Kohouti neobávají. „Nijak speciálně se na něj nebudeme připravovat, budeme se připravovat na Plzeň celkově a hlavně se musíme soustředit speciálně sami na sebe. Ale na některé hráče si musíme dát pozor,“ varuje před útočnými esy Indiánů olomoucký obránce.

⇒ HC Škoda Plzeň

Z KABINY SOUPEŘE: Odchod dvou opor, návrat legendy a impotentní příprava

Příchod Marcela Hossy byl zmiňován již v tématu zápasu. Plzeň doufá, že tento hráč v jejím týmu zůstane co nejdéle a pomůže do play-off. V přestupovém období Plzeň ztratila dvě loňské opory. Účastníka mistrovství světa 2015, útočníka Dominika Simona, a obránce Vojtěcha Mozíka. Oba se zkusí prosadit v NHL, Simona draftoval Pittsburgh a Mozík podepsal Ďáblům z New Jersey. Plzeň naopak udržela Jána Sýkoru, Ondřeje Kratěnu a Nicholase Johnsona.

Do Plzně se vrátila i klubová legenda Tomáš Vlasák po ročním angažmá ve Slavii. Nebude již však nastupovat na led, po skončení kariéry se v Plzni usadil jako sportovní manažer. Má tak hlavní zodpovědnost za hráčský kádr, který by měl podle generálního manažera Martina Straky bojovat o šesté místo.

Plzni se v přípravě moc nedařilo, jejím hlavním problémem bylo střílení gólů. Ve dvanácti ze třinácti duelů nedali více jak tři góly. Stačilo jim to na osm vítězství, většinou ale jenom o gól. To na začátku extraligy se jim zatím daří. Porazili Karlovy Vary i Pardubice, proti kterým se blýskl hattrickem Kubalík. V pátek však padli doma s Libercem 2:4. Ve všech zápasech se prosadil Marcel Hossa. Prosadí se i tentokrát? To se dozvíme v neděli od 17:00.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Michal Straka
Kapitán: Ondřej Kratěna
Loňské umístění: V předkole play-off vyřazena Mladou Boleslaví
Hala (kapacita): Home Monitoring Aréna (8236)
Poslední utkání: Prohra s Libercem 2:4

SOUPISKA HC Škoda Plzeň
ZMĚNY V KÁDRU HC Škoda Plzeň
STATISTIKY HC Škoda Plzeň
EXTRALIGOVÉ ZÁPASY HC Škoda Plzeň

VZÁJEMNÉ ZÁPASY V MINULÉ SEZÓNĚ:

• 11. kolo: PLZ vs. OLO 2:5