Olomoučtí míří na led lídra tabulky. Vyzvou pražskou Spartu

Petr Luzar
P R A H A – V neděli čeká olomoucké hokejisty zvučný soupeř. Svěřenci trenérského dua Jana Tomajka a Zdeňka Motáka pojedou do hlavního města, aby se pokusili ukořistit skalp aktuálně prvního celku tabulky Tipsport extraligy ledního hokeje. Na Hanáky čeká v Praze velká výzva, jelikož Sparta vyhrála 18 z posledních 19 zápasů, a momentálně slavila devět výher v řadě. Utkání začíná v neděli od 16 hodin v pražské O2 areně.

Kdo si počká, ten se dočká. Tohle přísloví se aktuálně hodí k domácím zápasům Olomouce. Hanáci dokázali navázat na domácí výhru proti Třinci, a před vlastními fanoušky v pátek zdolali Litvínov v poměru 3:1. Svým výkonem ke třem bodům pomohl i útočník Pavel Musil, který má v olomouckém dresu prozatím průměr půl bodu na zápas. „To utkání bylo ubojované. Potřebovali jsme tři body, a také potvrdit minulé domácí vítězství, abychom se od toho odrazili. První třetina byla, podle mého názoru, z naší strany nejlepší. Druhá třetina byla o něco horší, a ve třetí třetině jsme se bohužel trochu zatáhli. Nehráli jsme tak jako v první třetině, a z toho také plynuly následné šance Litvínova,“ zhodnotil minulý duel sedmadvacetiletý útočník, který je v Olomouci na hostování z Mladé Boleslavi do konce sezony.

V posledních šesti zápasech dostal šanci vždy brankář Jan Lukáš. Usměvavý gólman dával v oněch zápasech mužstvu vždy naději na výhru až do posledních vteřin. Během této série Olomouc neprohrála více než o dvě branky. „Honza má velkou zásluhu na tom, že, nechci to zakřiknout, ale že se zvedáme. V důležitých situacích nás podrží, a za to mu můžeme jen děkovat,“ pochválil Musil parťáka z brankoviště.

Potenciální výhodou by mohl být pro Olomoucké fakt, že Sparta hraje dva duely ve dvou dnech. V sobotu totiž Pražany čeká souboj v Pardubicích, aby pak ani ne o 24 hodin po skončení nastoupili k domácímu klání proti Olomouci. Nic samozřejmě není jisté, ale náročný hokejový program soupeře by mohl hrát Hanákům „do karet“. Musil ovšem varuje před možností, že sobotní utkání sparťanské hráče naopak nakopne. Rozhodně tedy není dobré spoléhat na únavu soupeře. „Ono je to hrozně těžké. Někdy se dva zápasy ve dvou dnech mohou na hráčích podepsat, ale někdy je to zase nabudí, protože budou rozehraní. Uvidíme v neděli. Doufám, že na tom budeme určitě lépe my,“ věří Musil, který v minulosti oblékl i reprezentační dres.

To nejdůležitější o soupeři:

Vedení tradičního českého klubu vloni povolalo německého trenéra Uwe Kruppa, který si coby kouč udělal jméno především na lavičce Eisbären Berlin a německé hokejové reprezentace. S příchodem zvučného jména na lavičku se očekávaly velké věci, které nyní Krupp plní. Od začátku října našla Sparta pouze jednoho přemožitele, a to konkrétně Liberec. Za dva měsíce se dostali až na vrchol tabulky, a to bez letní útočné posily Marka Kvapila. Na vzestupu má lví podíl útočník Michal Řepík, který si udržoval tempo téměř bod na zápas, když posbíral 21 bodů (10+11) ve 22 utkáních. Kvůli zranění malíčku ovšem poslední dvě klání vynechal. Sparta mimo jiné v posledních dvou zápasech předvedla, že umí zabrat za nepříznivého stavu. V duelu proti Kladnu otočili nepříznivý výsledek 2:1 na 2:4. O dva dny později předvedli Sparťané další comeback proti Zlínu, když v prodloužení dokonal obrat útočník Lukáš Rousek.

Sparta odehrála z týmů, které se nachází v první „desítce“, doposud nejméně početních výhod (76), ovšem když už se Pražané ocitnou v přesile o jednoho nebo dva muže, tak toho dokáží využít. Po čtyřiadvaceti kolech měli 5. nejlepší přesilovku napříč ligou. Hráči osminásobného mistra nezaháleli ani v oslabení. V něm Sparta ubránila 87,95 % přesilovek soupeřů, což stačilo na celkové druhé místo. Lepší už byla pouze Mladá Boleslav.

Hlavní trenér: Uwe Krupp
Hala (kapacita): O2 arena (18 000)
Poslední utkání: Výhra 2:1 nad Zlínem

Srovnání výsledků:

HC Olomouc HC Sparta Praha
35 (9.) Body (umístění) 53 (1.)
Zbyněk Irgl (9+10) Nejproduktivnější hráč Michal Řepík (10+11)
Lukáš Nahodil (9) Nejlepší střelec Lukáš Rousek (10)
Jan Lukáš (91,71%), Branislav Konrád (90,88%) Úspěšnost brankářů Matěj Machovský (92,82%), Jakub Sedláček (92,88%)
15 % Přesilovky 18,42 %