Plecharéna přivítá Liberec, Mora se pokusí zkrotit Bílé Tygry

Kristýna Nováková
O L O M O U C – V pátek vyjedou Kohouti opět na led své plecharény, aby tentokrát změřili své síly s Bílými Tygry z Liberce. Mora si bude chtít spravit chuť po prohře s Vítkovicemi, a navíc má Liberci co vracet z posledního vzájemného zápasu. Proti svěřencům Filipa Pešána to však nebude mít vůbec jednoduché, jedná se totiž o aktuálně nejlepší mužstvo extraligové tabulky. Páteční utkání začne od 18 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Lukáš Nahodil

Dohrávka 18. kola Tipsport extraligy zavedla Kohouty do nedalekých Vítkovic. Ačkoli Mora svého soupeře jasně přestřílela, nakonec si z Ostravar Arény odvezla porážku 4:1. „Možná je to krutý výsledek, ale je to sport. Když nedáme gól, tak nemůžeme vyhrát. A na Vítkovice nám chyběly tři góly,“ uznal útočník Lukáš Nahodil.

Vítkovice se přitom ze začátku zápasu vůbec nedostaly k nějakému přímému ohrožení Konrádovy brány. To přišlo až během přesilové hry, ve které se prosadil Jakub Lev. O pár minut později pak vedení domácích zvýšil Tybor, jenž ujel ve vlastním oslabení. Centr třetí olomoucké formace však odmítl, že by právě tyto momenty byly pro vývoj zápasu zásadní. „Nebylo to klíčové, pak jsme před sebou měli ještě skoro celý zápas, kdy jsme s výsledkem mohli ještě něco udělat. Ale asi rozhodla naše nemohoucnost, že jsme nemohli vstřelit gól, nebo jsme ho nedokázali vstřelit dřív,“ přemýšlel Nahodil.

Všem fanouškům Mory navíc zatrnulo, když právě rodák z Třebíče zůstal během druhé třetiny chvíli ležet na ledě s bolestivou grimasou. „Soupeř mi sedl na záda a já jsem si přisedl koleno, ale je to dobré,“ ubezpečil útočník, jenž do se do Olomouce přesunul v září z brněnské Komety.

Kohouti mají po reprezentační přestávce velmi nabitý program – během pěti dnů odehráli celkem tři zápasy, menší pauzy se dočkali až po utkání ve Vítkovicích. Teď je ovšem čeká další maraton, a to 5 zápasů v 10 dnech. „Je to náročné, ale věděli jsme to dopředu. Bylo to takhle nalosované. Přes reprezentační pauzu jsme dobře potrénovali a myslím, že sil máme dost. Takže snad nebudeme mít problém,“ věří Nahodil. „Soupeři jsou na tom stejně,“ dodal.

Teď Olomouci stojí v cestě Liberec, kterému má Mora co vracet. V prvním letošním vzájemném utkání obou celků se totiž Bílým Tygrům podařilo ve třetí třetině vymazat třígólové manko, a nakonec zvítězit v prodloužení. „Bude to jiný zápas a věřím, že máme kvalitu na to, abychom je porazili a tři body zůstaly v Olomouci,“ přál si před utkáním třicetiletý forvard.

Partnerem toho utkání je společnost SAMOHÝL MOTOR Olomouc. Pro fanoušky si nachystala přestávkovou soutěž. Do hlediště budou vhozeny tři tenisáky a soutěžící pak budou ve střelbě na bránu o nový vůz Škoda KAROQ na víkend s plnou nádrží!

Z KABINY SOUPEŘE: Liberec hlásí velké návraty Filippiho a Birnera

Bílí Tygři aktuálně opanují extraligový trůn, ačkoli je fakt, že na záda jim dýchají Vítkovice i Třinec – všechny celky mají shodný počet bodů, Liberec má ale nejlepší skóre. A co se týče tabulek, tak ta výsledková není jediná, kde se svěřenci Filipa Pešána drží na špici. Mohou se pyšnit také nejlepší úspěšností na buly (53, 80 %), druhým nejlepším využitím přesilovek (22, 92 %), třetí nejlepší hrou v oslabení (ubránili 89, 66 % všech přesilovek soupeřů).

Po reprezentační pauze si Liberec nejprve připsal vítězství ve Zlíně, kde v poslední třetině dokázal zvrátit stav utkání a předvedl famózní obrat z 1:3 na 5:3. Poté sice musel spolknout hořkou pilulku v podobě prohry 5:2 na domácím ledě proti Mladé Boleslavi, ale v posledním utkání už se zase radoval z vítězství. V nedělním 20. kole Tipsport extraligy si totiž doma poradil s Karlovými Vary 4:1.

V polovině října utrpěly útočné řady Tygrů velkou ztrátu, protože je opustil Michal Bulíř, jenž se rozhodl zkusit své štěstí v Magnitogorsku. Za zmínku stojí fakt, že právě Bulíř je stále králem tabulky střelců, za 11 zápasů si totiž stihl zapsat hned 13 přesných zásahů. Na záda mu nyní dýchá jeho někdejší spoluhráč z útoku Marek Kvapil a olomoucký ostrostřelec Zbyněk Irgl – oba mají shodně po 11 trefách.

Ofenzivní síla Liberce se velkých změn dočkala také v posledních dnech. Minulý týden byl oznámen příchod Tomáše Filippiho, který se do týmu vrací po krátké ruské anabázi v Amuru Chabarovsk, kde však odehrál pouze 10 utkání. Současně s příchodem Filippiho Liberec opustil Dominik Lakatoš, jehož vedení klubu poslalo na hostování ke zlínským Beranům. Ve středu pak Filip Pešán oznámil další příchod velké posily, kterou není nikdo jiný než Michal Birner, někdejší velká útočná opora, vrátivší se z Freiburgu.