Po Novém roce přišlo jeho období! Kohoutem měsíce ledna je Dávid Buc

Redakce
O L O M O U C – První měsíc nového roku 2016 Kohoutům vyšel jen z části. Hanáci sice sbírali body, z celkových deseti zápasů se ale z výhry radovali jen v pěti případech. Přesto se dokázali udržet v první polovině tabulky, která zaručuje, že se olomoučtí hokejisté letos nemusí bát nepříjemných zápasů o všechno. Výborný měsíc prožil člen elitní formace Hanáků, a to Dávid Buc. Mimo led sice působí slovenský hokejista nenápadně, na ledě je ale k nepřehlédnutí. Během ledna si připsal hned osm bodů.

Rovnou 402 hlasů od vás v lednové anketě získal Dávid Buc, který se tak stal prvním oceněným v novém roce 2016. Zisk ocenění olomouckého forvarda poměrně překvapil. Přízně fanoušků si ale velmi cení. „Každého potěší, když ho fanoušci zvolí hráčem měsíce. Je to taková náplast. Každý hráč dělá všechno pro to, aby na ledě nechával maximum, a když si toho všimnou fanoušci, rozhodně to potěší,“ tvrdil s úsměvem. Vzpomněl si však, že i v minulém roce v anketě zabodoval. „Už jsem vyhrál Kohouta měsíce minulý rok. Myslím, že to bylo v únoru, takže se mi to posouvá,“ usmívala se olomoucká sedmnáctka.

⇒ Útočník Dávid Buc

Je tedy to, že se už stálici prvního útoku, daří hlavně v prvních měsících nového roku náhoda? „Už to tak bylo i roky předtím. Doma si z toho dělají srandu a táta mi říkal: ‚ty začínáš hrát vždy až po Novém roce, po Vánocích, kdy vypustíš kapra,‘ takže je asi v hlavě, že se pomalu blíží konec základní části a začíná se o něco hrát. Měsíce po Novém roce mám takové silnější,“ řekl pobaveně devětadvacetiletý hokejista.

Jaký byl leden z pohledu Kohoutů? Olomoucký tým na začátku nového roku nějakou dobu hledal optimální formu. Z deseti zápasů se Hanákům podařilo pět vyhrát, i když většinou jen jednobrankovým rozdílem. Výjimku tvořilo pouze utkání s Karlovými Vary, které Kohouti vyhráli 3:0. Pětkrát rozhodovalo o vítězi až prodloužení nebo samostatné nájezdy. „Myslím, že před přestávkou jsme měli dobrou formu. Bodovali jsme tuším v osmi nebo devíti zápasech v řadě, celkově se nám dařilo a přestávka nás asi trošku přibrzdila,“ vracel se k prvnímu měsíci roku Dávid Buc.

Dávid Buc se v jedné formaci sešel s Markem Lašem, který donedávna překvapoval veřejnost svou unikátní bilancí 12+0. V lednu se ale začalo výrazně dařit právě i Bucovi. V deset zápasech si připsal osm bodů za čtyři góly a čtyři asistence. Nepřevzal po Marku Lašovi jeho roli? „Ve střílení gólů? Ani to tak nevnímám. Prostě to tam v poslední době napadalo. Vyšlo to na mě, ale myslím si, že tam máme stále stejné množství šancí. Jsou období, kdy to tam padá víc a kdy míň,“ popíral, že by teď on byl tím střelcem.

V první formaci navíc došlo vinou zranění ke změně. Jana Knotka nahradil Jakub Herman, v současné době navíc Kohoutům chybí i Marek Laš. Jak si ale nová sestava elitního útoku sedla? „S Kubou (Hermanem) se hraje super. Není to takový silový typ jako Honza (Knotek), ale je strašně dobrý bruslař a my ho umíme využít při napadání. Nevyhrává osobní souboje tím, že někoho dohraje jako Honza, ale obránce přebruslí a puky získává svou šikovností. Myslím, že nám to klape,“ chválil svého spoluhráče hokejista se slovenskými kořeny.

Po utkání v Pardubicích bylo definitivně rozhodnuto o tom, že si Hanáci zahrají minimálně předkolo play-off. Kohouti si ale jinou variantu nepřipouštěli už nějakou dobu. „Počítali jsme s tím už asi před dvěma týdny a soustředíme se teď na šestku. Doufáme, že se nám to podaří. Naším prvořadým cílem je teď udržet se v šestce a během play-off se cíle samozřejmě zase navýší. Tam už se hraje o všechno a každý, kdo se dostane do play-off, má jen ten nejvyšší cíl,“ dodal rozhodně.

Základní část se ale blíží ke konci a hokejová Olomouc se těší na vrchol sezóny. Play-off bude podle mnohých úplně jiná soutěž. O tom se koneckonců přesvědčili Kohouti i v prvoligových vyřazovacích bojích. Co se ale musí změnit? „Myslím, že z naší strany se v obranné hře nezmění nic. Dostali jsme druhý nejnižší počet gólů, takže obrana bude pokračovat tak, jak je. Co se musí změnit, jsou hlavně přesilovky a góly. Už bude těžší vyhrát nějaký zápas na 1:0 nebo 2:0. Každou přesilovku, kterou dostaneme, budeme muset využít. To totiž bude v play-off rozhodovat zápasy,“ měl jasno útočník, který ve 42 zápasech nasbíral 28 bodů.

Kohout měsíce ledna – TOP FIVE

1. Dávid Buc                402 bodů
2. Tomáš Vošvrda            387 bodů
3. Matěj Pekr               363 bodů
4. Branislav Konrád         260 bodů
5. Marek Laš                164 bodů

Jednotlivé měsíční výsledky se sčítají tímto způsobem: první místo v měsíčním bodování = 10 bodů, druhé místo = 9 bodů atd.

Kohout sezóny – průběžné pořadí do 10. místa

1.	 Branislav Konrád 		46 bodů