Po dlouhé době opět doma! Hanáci přivítají v plecharéně Spartu

Lukáš Losleben
O L O M O U C – Tři týdny dlouhé čekání je u konce. Kohouti se opět představí před domácím publikem. Na Hanou přijede Sparta. Zápasy proti Pražanům mají letos dvě specifika - zatím pokaždé došlo utkání do nájezdů a v obou případech to byli právě Olomoučtí, kdo dotáhl duel do vítězného konce. Úvodní buly zítřejšího utkání padne v 17:00. Prodej vstupenek začne na pokladnách ZS Olomouc v 15:00. Vzhledem k platným hygienickým opatřením a kontrole bezinfekčnosti žádáme fanoušky o včasný příchod na stadion.

Řekl před zápasem: Jan Knotek

Hanáci v posledním duelu zvítězili na půdě Mladé Boleslavi a přerušili tak nepříjemnou šňůru čtyř porážek v řadě. „Velká úleva. Už jsme to opravdu potřebovali. Sešlo se víc věcí a odmakali jsme to, což se vyplatilo,“ hodnotil duel útočník Jan Knotek, jenž se podílel na druhém gólu kohoutů.

⇒ Útočník Jan Knotek

Olomoucké hokejisty trápila v minulých zápasech hlavně produktivita. Hned ve dvou z nich odešli s nulou v kolonce vstřelených branek. Výjimkou mezi těmito duely bylo utkání s Karlovými Vary, kde právě hráč s dvanáctkou na zádech nasázel hattrick. Na vítězství ale ani tento počin nakonec nestačil. „Já sice dal jeden zápas tři góly, ale ve finále jde o výsledek týmu, ne jednotlivce,“ komentoval svůj počin centr druhé formace. Během střetnutí se Středočechy byly však tři vstřelené branky klíčem k úspěchu. „Je samozřejmě fajn, když se prosadí víc kluků, hlavně, ať to pomůže ke třem bodům,“ dodal.

Důležitým faktorem utkání s bruslaři pak byly početní výhody, které Hanáci proměnili hned dvě. „Přesilovky jsou docela dobré pořád, jen je těžké je pokaždé využívat. V poslední době jsme se do nich navíc moc nedostávali. Když už v nich ale jsme, tak si myslím, že je celou sezónu hrajeme dobře,“ měl jasno Knotek.

Nyní na kohouty čeká pražská Sparta, tedy celek, na který letos už dvakrát vyzráli. Pokaždé to přitom bylo po samostatných nájezdech. „Můžeme být sebevědomí v tom, že je dokážeme porazit. Musíme pokračovat v nasazení, které jsme aplikovali v posledním zápase a věřím, že vyhrajeme i nyní,“ predikoval čtyřiatřicetiletý forvard.

Zejména památným byl domácí duel s tímto soupeřem, kde svěřenci trenérů Jana Tomajka a Zdeňka Motáka během poslední pětiminutovky vyrovnali stav z 0:3 na 3:3, načež zvládli i nájezdovou loterii. „Tam to bylo dané i atmosférou, která byla fantastická. Teď bude moci přijít méně fanoušků a ačkoliv je to tu pořád super, tak tehdy po tom vyrovnávajícím gólu byl takový hukot, že jsem to snad ještě nezažil. To nás opravdu neskutečně nabudilo. Doufáme, že ty, co přijdou i nyní, znovu potěšíme,“ uzavřel Knotek.

To nejdůležitější o soupeři

Sparťané v tabulce rozhodně nejsou tam, kde by chtěli být. Aktuálně jim patří desáté místo s 59 body. Nutno však podotknout, že rozdíl mezi nimi a sedmým Libercem činí pouhé tři body. Proti kohoutům tak určitě budou chtít zabrat, jelikož pokud by s nimi prohráli v základní hrací době, jejich náskok na ně by se snížil na pouhý jediný bod. Zde je však třeba připomenout, že oproti Hanákům mají svěřenci trenérů Josefa Jandače a Miroslava Hořavy k dispozici jeden zápas navíc.

Forma Pražanů byla v posledních pěti duelech spíše průměrná. Zaznamenali dvě vítězství a čtyři porážky. Poradili si s Mountfieldem HK (4:1) a Litvínovem (3:1) Nestačili naopak na České Budějovice (1:5), Liberec (4:3) a Kladno (2:3). Celek z hlavního města navíc musel v posledním týdnu musel vyrovnat s odchodem jednoho z klíčových mužů. Do švédského Djurgardenu zamířil brankář Alexander Salák. O náhradníkovi ještě klub jasno nemá, avšak sportovní ředitel Petr Ton uvedl, že se bude nejspíše jednat o někoho ze zahraničí.

Hlavní trenér: Josef Jandač a Miroslav Hořava
Hala (kapacita): O2 Aréna (18 000)
Poslední utkání: Výhra 3:1 nad Litvínovem

Statistiky obou týmů:

TELH 2021/2022
HC Sparta Praha – HC Olomouc

umístění v tabulce
142:122 – 59 bodů
skóre a body
96:113 – 55 bodů
Filip Chlapík 46 b (21+25)
nejproduktivnější hráč
Jan Káňa 36 b (13+23)
Filip Chlapík - 21 branek
nejlepší střelec
David Krejčí - 17 branek
Filip Chlapík - 25 nahrávek
Erik Thorell - 25 nahrávek
nejlepší nahrávač
Jan Káňa - 23 nahrávek
Tomáš Pavelka 19 b (4+15)
nejproduktivnější obránce
Jiří Ondrušek 19 b (6+13)
Matěj Machovský - 9 záp. (90,32%)
Oldřich Cichoň - 9 záp. (88,89%)*
úspěšnost brankářů
Jan Lukáš – 24 záp. (89,39%)
Branislav Konrád – 10 záp. (93,36%)
úspěšnost v přesilovce
úspěšnost v oslabení
403 minut
tresty celkem
329 minut

* - Zbylé zápasy odchytali Alexander Salák, Jakub Neužil či Maksim Zhukov. Všichni tři již v klubu nepůsobí.