Po dlouhém čekání je tu baráž o extraligu, Olomouc začíná na ledě Liberce

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Po více jak týdenním odpočinku se olomoučtí hokejisté můžou těšit na porci dvanácti barážových zápasů. Ten první odehrají v neděli v Liberci, podle papírových předpokladů tedy u nejtěžšího protivníka. Kohouti však na sever Čech nejedou s poraženeckou náladou, rádi by v liberecké Tipsport areně uspěli. Duel mezi Libercem a Olomoucí startuje v 17 hodin.

V semifinále play-off první ligy Mora rychle smetla Ústecké Lvy, které porazila 4:0 na utkání. Díky tomu Hanáci měli více jak týden volno od zápasového vytížení. Nyní se již Kohouti nemůžou dočkat začátku baráže.

⇒ Útočník Radim Kucharczyk

„Hrozně moc se těšíme. Doufáme, že u nás všechny zápasy vyprodáme a že atmosféra bude fajn. Věříme, že lidi se budou hokejem bavit. Slyšel jsem někde názory, že extraligu nechceme, což je ale naprostý nesmysl. Chceme do ní postoupit,“ ujišťuje olomoucké fanoušky Radim Kucharczyk.

Traduje se, že extraligové celky v baráži musí uspět, zatímco ty prvoligové jen můžou. „Kucharda“ ale toto tvrzení bere s rezervou. „Za sebe bych řekl, že soupeři z extraligy sice musí, ale my už musíme také. Mančaft máme dobrý, v play-off jsme předvedli super výkony, takže si myslím, že šance máme, pokud se nám povede začátek baráže,“ tvrdí zkušený útočník.

Až teprve poslední kolo extraligové skupiny o umístění rozhodlo o tom, která čtveřice mužstev si zahraje v baráži. Kromě Liberce totiž ještě hrozila Karlovým Varům, jež se však nakonec dokázaly udržet.

„Oba týmy jsou kvalitativně nastejno, po celý rok hrály tabulkově víceméně vedle sebe. Oba také mají hru postavenou na první pětce, ať už se jedná o Pechovu lajnu ve Varech, nebo v Liberci o formaci Petra Nedvěda. Nezáleží tedy na tom, který z nich spadl do baráže. Pokud budeme hrát tak, jak jsme hráli v play-off, šanci na postup určitě máme,“ věří Kucharczyk.

⇒ Bílí Tygři Liberec

Mora do baráže vstoupí na ledě Bílých Tygrů, kde jí nečeká nic jednoduchého. Kohouti však předem nic nevzdávají, věří totiž, že v Liberci mají šanci uspět. „Podobné zápasy bývají o prvním gólu. Když ho vstřelíme my, mohla by na Liberec padnout deka, a nám by se tak mohlo hrát dobře. Kdybychom ale jako první inkasovali, nesměli bychom se položit. Naopak bychom museli hrát stále naši hru,“ konstatuje třiatřicetiletý hokejista.

Duel se Severočechy by mohl rozhodnout i brankářský souboj, o který by se měli postarat dva kvalitní gólmani – severočeský Marek Schwarz a olomoucký Libor Kašík. „Káša (Libor Kašík) je výborný. Navíc máme výhodu v tom, že kdyby se mu náhodou něco přihodilo, kryje mu záda Tomáš (Halász), který je také skvělý,“ chválí Kucharczyk své brankářské kolegy.

Střetnutí mezi Bílými Tygry Liberec a HC Olomouc odstartuje v neděli v 17 hodin v liberecké Tipsport areně. Pro fanoušky Mory, kteří neodcestují na sever Čech, bude připraven on-line textový přenos.

Sestavy z posledních utkání

Bílí Tygři Liberec: Schwarz – Čakajík, Derner, Čutta, Šimek, Kolmann, Výtisk, Štich – Duda, Nedvěd, Dušek – Pospíšil, Bulíř, Bulík – Kudrna, Filippi, Víšek – Bárta, Urban T., Špaček – Kica. Trenér: Pavel Hynek.

HC Olomouc: Kašík – Bartoň, Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček, Škůrek – Diviš, Řípa, Kucsera – Rác, Ministr, Vodný – Selingr, Herman, Kucharczyk – Švaňhal, Králík, Rufer. Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.