Podruhé venku. Mora zajíždí na jih Čech

Daniel Fekets
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Olomoučtí hokejisté se chystají na teprve druhý venkovní zápas. Sice už potřetí odcestují do arén soupeřů, avšak v Karlových Varech před pár dny nakonec nenastoupili kvůli nezpůsobilé hrací ploše. V rámci 6. kola zavítají svěřenci trenérů Tomajka a Žabky do Českých Budějovic. V tamní Budvar aréně se začne hrát v pátek 30. září od 17:30.

První prohru v sezóně si Hanáci zapsali v minulém kole proti Pardubicím, kterým podlehli 1:2. Nicméně velkému favoritovi celé soutěže statečně vzdorovali. „Zápas jsme začali poměrně dobře. V první třetině jsme si vytvořili šance, ale nedokázali jsme je proměnit. První gól soupeře nás potom trochu zabrzdil. Ve druhé třetině jsme využili přesilovku, ale Pardubice následně také. Při závěrečné hře bez brankáře jsme si vytvořili střelecké možnosti, ale nedokázali jsme je využít. Celkově jsme však nepodali vůbec špatný výkon. Když budeme takhle hrát dál, budeme bodovat,“ má jasno hlavní trenér Jan Tomajko.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Jedinou branku proti Dynamu vstřelili Kohouti z přesilové hry. K dispozici měli dalších pět početních výhod, ale v nich už neskórovali. „Myslím si, že přesilovky nehrajeme úplně špatně. Proti Pardubicím jsme si vytvořili spoustu příležitostí, jen to tam vícekrát nespadlo," doplnil.

Myslí si olomoucký kouč, že se na týmu v posledním utkání projevil neodehraný zápas v Karlových Varech? „Těžko říct. Byla tam dlouhá cesta, měli jsme jen lehké rozbruslení... Člověk z toho možná trošku vypadne, ale na to se vymlouvat nemůžeme," uzavřel Tomajko.

To nejdůležitější o soupeři

České Budějovice letošní sezónu odstartovaly velmi slušně, vyhrály totiž tři zápasy v řadě. Uspěly na kluzišti Třince, favorita v 1. kole překvapily 2:0. Následně si dvakrát s přehledem poradily doma, když 6:2 předčily Kometu a 6:3 Litvínov. Série však byla zastavena v Mladé Boleslavi, kde Motor padl 1:5 a v minulém kole prohrál 1:3 v Hradci Králové.

Jihočeši se mohou opřít o brankáře Dominika Hrachovinu, jenž se stal jedním z hlavních strůjců jejich loňského postupu do semifinále TELH. Letos si zatím Hrachovina drží 91,82% úspěšnost zákroků, odchytal dosud všechny odehrané duely. Ofenzíva stojí na nestárnoucích Milanu Gulašovi a Lukáši Pechovi, oba jsou na osmi kanadských bodech. Zdárně jim sekunduje bývalý litvínovský útočník Martin Hanzl.

Hokejisty Motoru vede také v letošní sezóně Jaroslav Modrý, který úspěšně nahradil svého předchůdce Václava Prospala. Nově mu je k ruce David Čermák, jenž několik let působil v Kladně, které opětovně dostal do nejvyšší soutěže. Kromě Čermáka posílili České Budějovice také Mikuláš Hovorka, Jakub Strnad, Filip Přikryl, Zdeněk Doležal, Lukáš Vopelka, Lukáš Doudera či Martins Dzierkals. Přímo z Hané zamířil na jih Čech Vojtěch Tomeček, který u Kohoutů strávil čtyři sezóny.

Loňský bronzový medailista se ale už nemůže opřít o služby Davida Šticha, Martina Bučka, Miroslava Holce, Martina Beránka, Jana Piskáčka, Jindřicha Abdula, Jiřího Ondráčka nebo Daniela Voženílka.

Ve vzájemných zápasech se loni více dařilo Českým Budějovicím, které proti Olomouci uhrály 8 bodů. V prosinci 2021 však Olomouc v Budvar aréně vyhrála 3:1.

Soupiska Motor České Budějovice

Brankáři: Dominik Hrachovina, Jan Strmeň, Michal Kalista, David Cinka.

Obránci: Roman Vráblík, Petr Šenkeřík, Jan Štencel, Stuart Percy, Mikuláš Hovorka, Lukáš Doudera, Ondřej Kachyňa, Kristofers Bindulis, Matouš Hail.

Útočníci: Lukáš Pech, Milan Gulaš, Zdeněk Doležal, Martins Dzierkals, Martin Hanzl, Tomáš Chlubna, Václav Karabáček, Filip Přikryl, Jakub Strnad, Lukáš Vopelka, Jakub Valský, Vojtěch Tomeček, Matěj Toman, Marcel Kříž, Josef Koláček, Samuel Drančák.

Hlavní trenér: Jaroslav Modrý
Hala (kapacita): Budvar aréna (6 421)
Poslední utkání: Prohra 1:3 v Hradci Králové

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
Motor České Budějovice – HC Olomouc

umístění v tabulce
16:13 – 9 bodů
skóre a body
9:4 – 9 bodů
Milan Gulaš 8 b (5+3)
nejproduktivnější hráč