Pokračují v Olomouci: Jan Knotek a Jiří Ondrušek

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti mohou i v dalších sezónách počítat se dvěma oporami týmu. Olomoucký dres bude i v dalších letech oblékat stálice ofenzivy Kohoutů Jan Knotek a odchovanec Hanáků Jiří Ondrušek. Informace o prodloužení smlouvy olomouckého obránce jste v médiích možná již zaznamenali, nicméně k definitivnímu podpisu došlo až nyní. Jiří Ondrušek začne v olomouckém A týmu už šestnáctou sezónu, Jan Knotek odstartuje devátý ročník v dresu Kohoutů.

Jestli se mohou Kohouti na někoho dlouhodobě spolehnout, pak jsou to právě Jiří Ondrušek a Jan Knotek.

Jiří Ondrušek - srdcař Olomouce

Jiřího Ondruška Olomouc vychovala. První hokejové zkušenosti sbíral právě na Hané. Do A týmu nakoukl poprvé už v sezóně 2005/2006. Tehdy devatenáctiletý obránce válel v juniorce, přidal ale i osm startů mezi muži. O rok později v tehdy ještě prvoligové Olomouci odehrál podstatně více utkání, zároveň ale vypomáhal Šternberku a Šumperku. V sezóně 2007/2008 už si ale vybojoval stálé místo v defenzivě Kohoutů a v průběhu dalších sezón si odskočil k jinému týmu jen párkrát. O ligu výš.

V sezónách 2011/2012 a 2012/2013 povolaly olomouckou stálici extraligové Vítkovice. Tehdy Jiří Ondrušek ještě netušil, že se o rok později bude i on radovat z postupu do nejvyšší soutěže. Obránce, který byl roky považován za defenzivní jistotu, zraje jako víno a v posledních letech si na něj soupeři musí dávat pozor i před vlastní brankou.

Pětatřicetiletý zadák letos překonal svůj bodový rekord z ročníku 2012/2013 - v 52 utkáních základní části nasbíral 24 bodů za devět gólů a 15 asistencí. Zároveň se tak stal nejen suverénně nejproduktivnějším obráncem, ale i třetím nejproduktivnějším hráčem Kohoutů vůbec. O svou jistotu v zadních řadách Olomouc nepřijde, Jiří Ondrušek se totiž s vedením klubu dohodl na další čtyřleté smlouvě. „Jirka Ondrušek měl fantastickou sezónu. Řekl bych, že to letos byl náš nejlepší obránce co se týká produktivity i hry dozadu. Je to velká osobnost a jsme rádi, že tu bude pokračovat. Jirka je náš odchovanec, je tu odmalička a jsme rádi, že tu takový hráč hraje pořád,“ chválil trenér Jan Tomajko.

Jan Knotek - pamětník postupu a další stálice týmu

Tak jako Jiří Ondrušek patří mezi stálice obrany, platí za oporu ofenzivy Jan Knotek. Třiatřicetiletý útočník přišel do Olomouce v sezóně 2013/2014 z Havlíčkova Brodu. Brzy se ale ukázalo, že právě Knotek bude pro Hanáky trefou do černého. V 51 utkáních základní části nasbíral 37 bodů a dalších 13 nasbíral ve 23 zápasech play-off a baráže. Právě Knotek se stal jednou z výrazných osobností postupu do extraligy.

Od postupu do nejvyšší soutěže přidal Jan Knotek dalších sedm sezón v olomouckém dresu. Šikovný útočník si poměrně rychle získal důvěru trenérů, často tak nastupoval v elitní útočné řadě. Jméno Jana Knotka, Marka Laše a Dávida Buce skoro dvě sezóny skloňoval téměř každý fanoušek. Pro ostatní soupeře se totiž stali postrachem nejen v přesilovkách, ale i v oslabeních Olomouce.

Centr Kohoutů byl pět sezón také pravou rukou kapitána Martina Vyrůbalíka a na dresu nosil velké áčko. V uplynulé sezóně patřil Jan Knotek znovu k oporám. V nelehkém ročníku si ve 46 utkáních základní části připsal 23 bodů za dvanáct gólů a jedenáct asistencí. Právě s Jiřím Ondruškem se tak dělil o třetí příčku mezi nejproduktivnějšími hráči Hanáků. I on se rozhodl své působení na Hané prodloužit, a to o tři roky. „Samozřejmě, že má v kabině velký vliv. Je to hráč, na kterého se spoléháme v přesilovkách i v oslabeních. Pro soupeře je svou hrou velmi nepříjemný. I u něj jsme měli velký zájem, aby v Olomouci pokračoval. Honza měl ale problémy se zraněním a je potřeba, aby se do toho dostal, udělal pořádnou letní přípravu a mohl pořádně trénovat, protože jeho hra je založena na fyzičnu, a to on teď potřebuje zlepšit. Doufáme, že jakmile to zlepší, bude ještě prospěšnější pro mužstvo,“ řekl kouč olomouckého áčka.