Potřebovali jsme omladit kádr, okomentoval posily Zdeněk Moták

Lukáš Losleben
O L O M O U C – Na začátku května se v extralize roztočil přestupový kolotoč, do nějž se aktivně zapojili i Hanáci. Ti do svého kádru přivedli hned čtyři posily. Jaká bude jejich úloha v mužstvu a co od nich realizační tým očekává? Nejen na to jsme se zeptali hlavního trenéra Olomouckých, Zdeňka Motáka.

Nedávno začalo přestupové období, ve kterém jste přivedli hned čtyři nováčky. Jaké od nich máte očekávání?

My jsme je museli přivést, protože chceme mužstvo trochu omladit. V útoku máme hodně hráčů nad třicet let, a tak jsme potřebovali mladé kluky, které jsme si vytipovali během sezóny v Chance lize a doufáme, že u nás nechají nějakou stopu.

⇒ Trenér Zdeněk Moták

Jak jste řekl, Olomouc se při nákupech zaměřila na mladé hráče. Hodně nadějně se jeví převážně Jakub Navrátil, jenž v posledním ročníku zaznamenal v Chance lize 47 kanadských bodů. Taktéž velmi dobrá čísla měl i Tomáš Gřeš v Porubě. Myslíte, že tito hráči dokáží navázat na své předchozí výsledky i v extralize?

Ono to je úplně jiná soutěž. Extraliga je kvalitnější, ti kluci se budou setkávat se silnějšími soupeři, takže s nimi máme pohovory a snažíme se je na to připravit. Samozřejmě ta realita bude jiná, nicméně máme dost přípravných utkání, kde se budeme snažit, aby na sobě stále více pracovali. Jsou to mladí kluci a vybrali jsme si je proto, že ta jejich čísla opravdu nejsou špatná. Několikrát jsme je viděli v jejich zápasech v Chance lize, takže od nich očekáváme zodpovědný přístup a kvalitní práci.

Za Hanáky v příští sezóně nastoupí i Jan Bambula s Lukášem Kucserou, kteří dres s kohoutem na prsou oblékali již v minulosti. Jste rádi, že jste mohli přivítat „staré známé“?

Začnu od toho mladšího – Honza Bambula tady hrál v loňské sezóně. Je to rychlý a dravý útočník, bruslař, takže on možná tu adaptaci bude mít jednodušší, jelikož ví, do čeho půjde. U Lukáše Kucsery očekáváme zkušenost a chceme, aby se posunul do role lídra a sbíral kanadské body. Samozřejmě, jelikož u nás panuje kolektivní duch, doufáme, že bude také přínosem pro tým jako kolektiv.

V přestupovém okně jste zacílili hlavně na útočníky. Z klubu ovšem odešel i obránce Jan Jaroměřský. Plánujete tedy posily i do zadních řad?

Máme v kádru kvalitní juniory. Zejména pak Adam Rutar a Matúš Hlaváč mají opravdu na to se dostat do elitní osmičky A-mužstva. Oba si už prošli extraligovým křtem, takže už ví, co to obnáší. Absolvují s námi celé přípravné období, kde budou dostávat velkou porci zápasů, takže tam budou mít možnost se ukázat. Zároveň se adaptují i na tu nejvyšší úroveň, jelikož budou hrát proti extraligovým celkům.

Dostane větší šanci i Vojtěch Mokrý, jenž se v minulém ročníku předvedl ve velmi dobrém světle?

Samozřejmě, že s ním počítáme. Je to kluk, který nastoupil ve třech utkáních proti top celkům, z nichž jsme dvě vyhráli, a to proti Kometě a Liberci. Sice jsme pak nestačili na Třinec, ale Vojta si vedl znamenitě a měl velkou zásluhu na šesti bodech, které jsme z tohoto trojboje získali. Je v něm velký potenciál a je jen na něm, jak se k tomu postaví a jak na sobě bude pracovat. Doufáme, že bude konkurencí pro starší brankáře, které v týmu máme.

Vládní opatření se už pomalu rozvolňují, díky čemuž se můžete alespoň nějakým způsobem chystat na další sezónu. Loni jste přípravu oživili akcí s vojáky. Plánujete nějaké zpestření i letos, pokud by se otěže ještě více povolily?

V plánu jsme to měli, kpt. Chalupa by pro nás určitě připravil zase nějaké „povyražení“, které si hráči minulý rok velice pochvalovali. Letos by to bylo určitě ještě lepší, ale bohužel, dle jeho vyjádření to teď budou mít vojáci trochu složitější a budou pracovně vytíženi, takže já si myslím, že k tomu nedojde. Možná, a to je můj osobní názor, by k tomu mohlo dojít někdy v srpnu. Je tam ovšem pořád to „ale“. Bude hodně záležet na dalším rozvolňování.

Každopádně musíme všem ještě jednou poděkovat, protože ty akce, které jsme společně zorganizovali a které vyvrcholily utkáním pro vojáky v maskáčových dresech, byly skvělé a myslím, že vyvolaly úspěch i u fanoušků. Škoda jen, že jsme ten zápas s Třincem tehdy prohráli.

Když už jsme u těch opatření – v březnu s vyhlášením nouzového stavu skončila liga. Měl tým během toho, co jste se nemohli osobně scházet, stanovený nějaký speciální program? Třeba určité individuální tréninky?

Ano, Jan Tomajko společně s fyzioterapeutem Jakubem Jarolímem udělali plán přípravy, takže už od 20. dubna trénovali hráči individuálně a od 4. května jsme mohli po menších skupinkách začít pracovat i společně. Ta situace je taková, jaká je a musíme se s tím srovnat.

Jak jste vy osobně zvládal toto období?

Já jsem rád, že se to pomalu rozvolňuje, jelikož se můžu setkávat s lidmi, se kterými spolupracuji. Pomalu se vracíme do normálu, pokud tedy nějaký normál bude. Já bych si přál, abychom všichni mohli 18. září naskočit a hrát, a to i s fanoušky, kteří by mohli být na stadiónu a fandit. Jejich podpora je maximální a skvělá.