Předkolo startuje na Hané! Kohouti vyzvou zlínské Berany

Daniel Fekets
O L O M O U C – Dvaapadesátikolové čekání na vyřazovací část skončilo. Hanáci po velice povedené poslední čtvrtině základní části nasbírali 77 bodů, které jim zajistily sedmé místo a zároveň výhodu domácího prostředí v Předkole Generali Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy. Až v posledním extraligovém kole se rozhodlo, že soupeřem svěřenců Zdeňka Motáka a Jana Tomajka bude Zlín. První zápas série odstartuje v pondělí 9. 3. 2020 v 17:00. Hned následující den ve stejném čase se bude konat druhé utkání této série. Oba zápasy se odehrají v olomoucké plecharéně.

Poslední kolo základní části odehráli Hanáci v Praze. Se Spartou začali dobře, jelikož už ve 25. minutě vedli 2:0. Pražané ale ještě do závěru druhé periody stihli vyrovnat, a protože ve třetí třetině a v prodloužení gól nepadl, tak musely rozhodnout nájezdy. „Zápas jsme začali dobře. První třetina byla z naší strany kvalitní, ale pak jsme trošku zvolnili, nebo Sparta přidala. Srovnala ještě před pauzou a my jsme se zatáhli. Bylo dost vyloučených hráčů, takže jsme si alespoň před play-off vyzkoušeli nerovnovážné situace na ledě. I přes prohru po nájezdech si myslím, že se jednalo o dobré utkání,“ zhodnotil obránce Tomáš Dujsík duel na Spartě.

⇒ Obránce Tomáš Dujsík

Veškeré úsilí celé sezony se však projeví až nyní. V pondělí startuje velmi očekávaná série s moravskou příchutí. Olomouc totiž vyzve Zlín. Kdo bude v tomto souboji úspěšný, ten se posune do čtvrtfinále. „Celá sezona je hlavně o tom se dostat do play-off. Pro mě osobně je to nejvíc, na co se v hokeji můžu těšit. Na konci základní části jsem měl lehčí zranění, takže jsem hlavně rád, že se mi podařilo vše vyléčit. Nyní se mohu soustředit na předkolo,“ sdělil bek, který v letošní sezoně zasáhl do 48 zápasů olomouckého týmu. „Se Zlínem jsme měli vyrovnanou bilanci. Zápasy proti nim jsou vždy vyhecované, jelikož se jedná o lokální derby. Myslím si, že oni moc dobře vědí, co můžou očekávat od nás. Na druhou stranu, my zase víme, co můžeme čekat od nich. Bude to o houževnatosti. Půjde o to, kdo na ledě nechá víc. Já bych řekl, že zrovna v tomto případě je super, že začínáme doma,“ dodal jeden z nevytěžovanějších hráčů týmu.

Kohouti doufají, že se budou moct znovu opřít o hlasitou podporu olomouckých tribun. „Podpora fanoušků teď bude nejdůležitější v celé sezoně. My se strašně moc těšíme. Kdybych řekl, že nejdeme vyhrát oba zápasy, tak by to bylo špatně. Cíl teda zní jasně. Jdeme vyhrát oba duely, a zároveň chceme ukázat našim příznivcům, že to s postupem myslíme vážně,“ burcuje sedmadvacetiletý rodák z Brna.

To nejdůležitější o soupeři

Zlínští hokejisté si zajistili postup do předkola play-off bez větších problémů. Po konci základní části mohli sečíst 70 získaných bodů, které stačily na desáté místo v konečné tabulce se šestibodovým náskokem na jedenácté Pardubice. Ševcům ale měsíce únor a březen nevyšly dle představ. Tým kouče Roberta Svobody prohrál poslední čtyři zápasy v řadě na hostujících kluzištích a navíc také v domácích duelech v tomto období dvakrát nebodoval. Zlín si postup do předkola téměř definitivně zařídil ve 49. kole, ve kterém na svém stadionu dokázal zdolat litvínovskou Vervu. Poslední utkání základní části nedopadlo pro žlutomodré úplně nejlépe, v Mladé Boleslavi totiž padli poměrem 0:3. Mezi největší útočná esa zlínského týmu patří forvardi Antonín Honejsek, Jakub Šlahař nebo Valentin Claireaux. Jmenované trio se jako jediné z týmu dostalo nad hranici třiceti kanadských bodů. Mezi klíčové muže v defenzívě Beranů patří Ralfs Freibergs a David Nosek. Tito dva zadáci zároveň byli nejvytíženějšími muži ve zlínské obraně. Jasnou brankářskou jedničkou je Libor Kašík, jenž se po návratu Marka Čiliaka do Komety napevno zabydlel ve zlínském brankovišti.

Olomouc odehrála se Zlínem čtyři vzájemné duely. Oba týmy si připsaly 6 získaných bodů. Pokud bychom chtěli mezi nimi hledat nepatrný rozdíl, tak faktem je, že Hanáci vsítili o branku více. Olomoucký tým hned v úvodní čtvrtině využil špatného vstupu Zlína do soutěže a dokázal vyhrát na stadionu Luďka Čajky 4:1. Žlutomodří následně oplatili svému soupeři prohru hned v následujícím utkání. Na Hané nakonec vyhráli 5:3. Památným zápasem se stalo utkání 29. kola, které nabídlo hned 14 branek. Zlín přestřelku zvládl lépe, vyhrál 8:6. V poslední čtvrtině soutěže už ale Kohouti zvládli domácí střetnutí výsledkem 3:1.

Hlavní trenér: Robert Svoboda
Hala (kapacita): Zimní Stadion Luďka Čajky (7 000)
Poslední utkání: Prohra 0:3 s Mladou Boleslaví