Příchod české hokejové legendy! Novým Kohoutem je Pavel Patera

Klub
O L O M O U C – Vedení nováčka extraligy dotáhlo do zdárného konce příchod nečekané posily! Na Hanou se totiž stěhuje ikona kladenského hokeje, čtyřnásobný mistr světa a olympijský vítěz Pavel Patera. Útočník, jemuž bude v září 43 let, opouští kladenské Rytíře po dlouhých deseti letech a nyní oblékne dres mužstva, proti kterému bojoval v baráži o extraligu. Legenda českého hokeje je po obránci Vyrůbalíkovi a brankáři Trvajovi už třetí předsezónní posilou Mory.

Fanoušci Kohoutů se mají v první sezóně po návratu do extraligy opravdu na co těšit! Jedním z velkých lákadel totiž bude jméno, které je v historii českého hokeje zapsáno opravdu tučným písmem. Na Hanou se totiž stěhuje dvaačtyřicetiletý útočník Pavel Patera, který po dlouhých letech nebude pokračovat v mateřském klubu Kladna, a naopak obleče dres nováčka nejvyšší soutěže.

Klubová kariéra:

Pavel Patera je rodákem z Mekky českého hokeje, města Kladna. Zde také načal svou bohatou hokejovou kariéru, která dostala před začátkem nového tisíciletí velice vzestupnou tendenci. Po dvou ročnících ve švédském AIK Stockholm a jedné sezóně ve Vsetíně, kde získal svůj jediný extraligový titul, si ho na draftu NHL v roce 1998 zamluvil Dallas Stars. Do kádru texaského klubu se prosadil už v následující sezóně, po dvanácti zápasech se však Patera vrátil do Vsetína.

⇒ Patera si zahrál i v NHL

Hned v další sezóně dostal šanci za mořem znovu, tentokrát ale v týmu Minnesoty Wild. Ani zde si ale pevnou pozici v týmu nevydobyl, a proto se poté vydal zpět na starý kontinent.

Sezónu 2001/02 načal třemi zápasy v Kladně, hned vzápětí ale přišla nabídka z východu, a Patera se tak přesunul do Avangardu Omsk, který později proslavil Jaromír Jágr. Od ročníku 2004/05 ale Patera s malou zastávkou ve Švédsku, kde se v osmi zápasech v sezóně 2005/06 krátce představil v dresu Färjestadu, působil ve svém rodném Kladně, kde od ligového ročníku 2007/08 zastával i funkci kapitána.

V uplynulém ročníku však s mužstvem Rytířů nedokázal udržet extraligovou příslušnost, i když ve 12 zápasech baráže zaznamenal 14 bodů a stal se nejproduktivnějším mužem prolínací soutěže. Nyní se tedy „Patýs“ stěhuje do mužstva, které mělo také velký podíl na tom, že Kladno opustilo extraligové jeviště.

Reprezentační kariéra:

⇒ Patera zažil v dresu národního týmu mnoho úspěchů

Zřejmě největší slávu zažil Pavel Patera s národním znakem na hrudi. Svou reprezentační kariéru načal dvěma zápasy už v sezóně 1993/94 a od té doby reprezentoval pravidelně. V roce 1996 byl u prvního zlata, které si český hokej po rozdělení republiky připsal.

Zažil i dobu bronzovou v letech 1997 a 1998, především se ale podepsal i pod největší unikáty české hokejové galerie. V roce 1998 slavil historické olympijské zlato z Nagana a také zlatý hattrick z mistrovství světa (1999-2001). Naposledy se Patera objevil v reprezentaci v sezóně 2003/04.

Hráčský profil nové posily olomouckého mužstva se všemi statistikami ve své dosavadní kariéře najdete pod následujícím odkazem.

FOTO (zdroj): www.rytirikladno.cz, www.eliteprospects.com (Getty Images Sport), www.alvosports.cz.