Příprava pokračuje, kohoutí letku prověří Oceláři

Martin Vavruša, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Po skvělém výkonu v předehrávce jihlavského Dukla Cupu, který vedl k výhře 6:0 nad pořádajícím celkem, se olomoučtí hráči přesunou do Třince, aby změřili své síly také s Oceláři. V loňské sezóně si s nimi Hanáci drželi pozitivní bilanci a ze čtyř zápasů se radovali hned třikrát. Zda budou ve skvělých výkonech pokračovat i tuto sezónu může napovědět již čtvrteční duel, který začíná v 17:00.

V prvním přípravném utkání na ledě prvoligové Jihlavy rozpoutala Olomouc gólovou smršť a nasázela svému soupeři hned šest branek. Teď zamíří Kohouti na druhou stranu Moravy a pokusí se na své výkony navázat také na ledě WERK ARENY, kde se jim v loňské sezóně podařilo vyhrát oba dva duely.

TÉMA UTKÁNÍ: Návrat třineckého kanonýra

Po dvouletém působení v ruské KHL se do klubu třineckých ocelářů vrací Martin Růžička, současný držitel extraligového rekordu v počtu získaných kanadských bodů i v počtu vstřelených branek. V sezóně 2012/2013 se mu podařilo za dvaapadesát zápasů základní části nasbírat třiaosmdesát bodů, přičemž čtyřicetkrát byl sám úspěšným střelcem.

Také následující sezónu patřil Martin Růžička k nejlepším útočníkům české extraligy, ale k číslům své dosud nejlepší sezóny se ani v nejmenším nepřiblížil a o rok později odešel do Ruska, kde nastupoval v dresu Traktoru Čeljabinsk. Tam ale za více než sto zápasů získal jen třicet bodů a po dvou sezónách se nyní vrací do Třince. Zda dokáže navázat na předchozí úspěchy a nakolik ho ovlivnilo nepříliš úspěšné zahraniční angažmá, ukáží nadcházející zápasy.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: David Ostřížek

Začátek letní přípravy snad nemohl Kohoutům dopadnout lépe. Na ledě Jihlavy se dokázali prosadit hned šestkrát, naopak svému soupeři nepovolili ani čestný úspěch. „Byla to ta klasická první plácaná,“ poznamenal David Ostřížek. „Jihlava měla i v mnohém smůlu, u dvou gólů si puk do sítě srazili sami. První třetina z naší strany nebyla úplně povedená, Jihlavu jsme začali přehrávat až v druhé půli zápasu.“

⇒ Útočník David Ostřížek

Nová olomoucká posila nastoupila v jedné formaci s Petrem Strapáčem a Romanem Rácem a jejich spolupráce vyústila na konci prostřední periody v druhý olomoucký gól. „Uvidíme, jestli nás trenéři nechají pohromadě, ale mě to vyhovovalo. Strapy (Petr Strapáč) je bojovník, navíc je rychlý, Ráček (Roman Rác) je šikovný na puku. Umíme si pomoct v soubojích, dát si chytrou nahrávku,“ pochvaloval si hráč, který v loňské sezóně oblékal dres Komety Brno.

Navzdory tomu, že jen tréninky v průběhu letní přípravy jsou fyzicky náročné, mají Kohouti nabitý program i co se zápasů týče a jen dva dny po utkání s Jihlavou se vydávají na cestu do Třince. „Je to náročné. Hrajeme dvakrát do týdne, do toho máme dvoufázové tréninky. Odpočineme si jen o víkendu a v pondělí začíná všechno znovu,“ připustil útočník, který v dresu Třince poprvé nahlédl do extraligy. A také nadále po očku sleduje dění ve svém mateřském klubu. „Přišli noví trenéři, co si chtějí vybudovat vlastní tým,“ komentoval změny v soupeřově kádru. „Nabrali spoustu hráčů, chtějí si je vyzkoušet. Navíc je tam hodně mladých kluků, kteří zřejmě budou vypomáhat na farmě ve Frýdku-Místku.“

V čem spočívají soupeřovy největší kvality, to ví přesně. „Třinec se vždycky vyznačoval útočným hokejem, především na domácím ledě. Myslím si, že nejinak tomu bude v letošní sezóně,“ prozradil hráč, který byl před dvěma lety u postupu Kohoutů do extraligy.

Z KABINY SOUPEŘE: Vše do útoku!

V posledních letech Třinec využíval letní měsíce k výrazné obměně kádru a nejinak tomu bylo také letos. A tým začal od svého vedení: Po Jiřím Dopitovi převzal trenérský post Vladimír Kýhos. Šedesátiletý kouč je znám především ze svého působení v brněnské kometě, s níž získal jednu bronzovou a jednu stříbrnou medaili. Poslední sezónu ale strávil na lavičce hradeckého Mountfieldu a po play-off uzavřel dvouletou smlouvu právě v Třinci.

Do obrany Oceláři přivedli jen Lukáše Kozáka z Komety Brno, zato do útoku tým povolal hned několik zvučných jmen. Z Ruska přicházejí Martin Růžička a Jakub Petružálek a hostování v Plzni skončilo Eriku Hrňovi. Z extraligových klubů přicházejí Rastislav Špirko (z Komety Brno) a Rostislav Marosz (z Karlových Varů). Na zkoušku se s týmem připravují Američan Cory Kane a Slovák Štefan Ružička.

Tým naopak opustil slovenský útočník Tomáš Kopecký. Spolu s ním končí také Orsava, Plíhal a Tybor. Na hostování odešli Matuš, Žejdl a Svačina. V třinecké obraně už dále neuvidíme Kleslu, Slováka a Stehlíka.

Zápas s Olomoucí je pro Oceláře první v letošní přípravě. V polovině srpna klub pořádá Steel Cup, kterého se účastní také Vítkovice, Slovan Bratislava a švédský Linköping. Poté třinecký klub odehraje ještě utkání s Frýdkem-Místkem a přípravu završí účastí v 69. ročníku Tatranského poháru, který se koná 25. – 27. srpna v Popradě.

⇒ HC Oceláři Třinec

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Hala (kapacita): WERK ARENA (5 200)
Poslední utkání: Prohra se Zlínem 2:3p

SOUPISKA Třince