Příští rok chceme skončit výš než letos, řekl rozhodně Martin Pěcha

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Sezóna olomoucké mládeže už je minulostí. Jako první ukončili letošní ročník starší dorostenci, kteří nakonec skončili jen krůček od postupu do vyřazovacích bojů. Poslední zápasy odehráli i junioři, kteří se do play-off neprobojovali, na závěr sezóny se ale postarali o třízápasovou sérii výher proti favorizovaným celkům. Výraznou postavou obou týmů byl útočník Martin Pěcha. Olomoucký forvard si připsal první hattrick letošní sezóny právě v juniorce, ve starším dorostu patřil mezi nejproduktivnější hráče. Spokojený může být kapitán staršího dorostu ale jen z části.

Martine, vaším cílem bylo ve starším dorostu udržet se v nejvyšší soutěži, což se vám povedlo, jak moc jste spokojení?
Na jednu stranu můžeme být spokojení, že jsme se udrželi, ale na druhou jsme se nedostali do play-off, což je to nejdůležitější v sezóně.

⇒ Útočník Martin Pěcha

První část sezóny vám vůbec nevyšla, ve 28 kolech jste vyhráli jen šestkrát, čím to podle tebe bylo?
Myslím, že to bylo hlavně tím, že jsme nevyužívali šance, které jsme si vytvořili a často jsme v úvodu zápasu dostávali góly.

V listopadu se vám změnilo trenérské složení. K týmu se připojil trenér Karel Beran, jak těžké bylo zvyknout si na změnu v průběhu sezóny?
Nějaká změna to určitě byla, moc se nám nedařilo a nějak nás to zvedlo. Měli jsme hodně těžké tréninky, což nás taky posunulo o krok dál.

V nadstavbové části se vám dařilo mnohem více. Vyhráli jste více než polovinu zápasů, v některých prohráli jen těsně, čím to podle tebe bylo?
Začali jsme proměňovat šance a dali jsme už třeba i pět gólů na zápas, což se předtím moc nestávalo. Nadstavbu jsme odehráli hodně týmově.

K postupu do play-off nakonec chybělo jen pár bodů, jak velké zklamání byl konec těsně před branami postupu?
Zklamání to bylo rozhodně velké, protože do play-off se chce dostat každý. Je to nejlepší část sezóny, takže nás to mrzí hodně.

Po osobní stránce můžeš být spokojený, nasbíral jsi 44 bodů a jsi druhým nejproduktivnějším hráčem, jak jsi vnímal svou roli?
Na jednu stranu jsem celkem spokojený, ale vždycky to může být lepší. Mrzí mě začátek sezóny, kde se naší lajně střelecky moc nedařilo a nedávali jsme moc gólů.

Před sezónou ti bylo svěřeno kapitánské céčko, jak sis na novou roli zvykl?
Nepřijde mi jako nějaký rozdíl být kapitán nebo ne, ale byla dobrá zkušenost si to vyzkoušet.

Odehrál jsi i jedenáct zápasů za juniorku a získal šest bodů, jak velký rozdíl je podle tebe mezi těmito dvěma kategoriemi?
Rozdíl mezi starším dorostem a juniorkou je asi hlavně v rychlosti. A taky se více dohrávají souboje.

V posledním domácím utkání juniorky se ti podařilo vstřelit tvůj letošní první hattrick, jaké byly pocity?
Za hattrick jsem byl hrozně rád. Vůbec jsem tomu nějak nevěřil, protože jsem ho dal naposledy asi v osmé třídě (smál se). Musím říct, že s Rokym (Rokem Macuhem) a Mirou (Miroslavem Kubou) se mi hraje opravdu dobře.

Ani juniorka neměla dobrou sezónu a dlouho se krčila na posledním místě. V posledních třech utkáních jste ale získali devět bodů a posunuli se o příčku výš, čím to bylo?
Hráli jsme týmově, i góly nám tam napadaly. Hlavně ale dobře zachytali gólmani, což vedlo k úspěchu.

Starší dorost i juniorku čeká ještě pár týdnů tréninků na ledě, a pak zhruba měsíční volno. Co bude hlavním cílem před novou sezónou?
Nachystat se na další sezónu ještě líp než na tuto. Určitě bychom chtěli být výš v tabulce než letos.