Proti Zlínu mají Hanáci co napravovat. Podaří se jim v domácím prostředí vyhrát?

Daniel Fekets, Lukáš Losleben
O L O M O U C - Páteční podvečer nabídne v plecharéně atraktivní moravské derby. V rámci 39. kola Tipsport extraligy vyzve Olomouc na domácím ledě poslední Zlín, který se však krůček po krůčku zvedá. Úvodní buly zápasu padne v 18:00.

Po vítězství nad Libercem čekají na Hanáky dva duely s celky ze dna tabulky. Nejprve na ně čekají zlínští Berani, a poté kladenští Rytíři. V prvním z těchto klání se navíc budou olomoučtí hokejisté snažit zvítězit před domácím publikem za tři body. To se jim naposledy podařilo v listopadu. „Oba zápasy pro nás budou důležité. Připravujeme se ale na každé utkání stejně. Půjdeme do toho naplno a doufám, že už konečně doma vyhrajeme. Chceme tu udělat lidem radost,“ řekl k nadcházejícímu programu útočník Vilém Burian.

⇒ Útočník Vilém Burian

Vzhledem k tomu, že kohoutům dýchají na záda dvanáctý Litvínov i třinácté Karlovy Vary, je zisk bodů proti těmto soupeřům velice důležitý. V kabině Hanáků se ale spíše soustředí na konzistentní výkony. „Nedá se vyloženě říct, že se burcujeme tím, že chceme teď konkrétně šest bodů, jelikož plný bodový zisk je naším cílem neustále. Z hlediska tabulky je samozřejmě důležité, abychom zrovna proti těmto soupeřům nezaváhali,“ uvedl hráč se čtyřiadvacítkou na zádech.

Začátek letošní sezóny strávil Burian v mateřské Třebíči, kde měl vyřízené střídavé starty. Nyní už je ale opět stabilním členem kádru kohoutů. Svůj první gól v letošním ročníku zaznamenal na ledě pražské Sparty, kde nakonec Hanáci zvítězili po samostatných nájezdech. „Ten zápas mi pomohl. Předtím jsem si moc nevěřil, ale od té doby se cítím daleko jistěji a sebevědoměji. Body sice zatím moc nepřibývají, ale to se zlepší,“ řekl.

Nejčastěji trenéři staví třiatřicetiletého forvarda do formace s Michalem Kuncem a dalším třebíčským odchovancem, Lukášem Nahodilem. Právě souhru s druhým jmenovaným, jehož zná již od mládežnických kategorií, si Burian pochvaluje. „Já jsem rád, že mám místo v sestavě a pravidelně hraji. To, že jsem se sešel zrovna s Nahecem, je super. Myslím, že nehrajeme vůbec špatně, vyhovíme si, sem tam nám padne nějaký gól… myslím, že ta naše souhra je dobrá,“ uzavřel.

To nejdůležitější o soupeři

Zlín prožil mizerný vstup do sezóny. V rozmezí 10. září až 7. listopadu vyhrál jen dva duely, v dalších dvaceti odešel poražen. Mírný vzestup začal po první reprezentační přestávce, po které Berani porazili 3:2 Olomouc a 2:1 po prodloužení vedoucí Třinec. Z dalších dvanácti duelů Moravané vyhráli na Spartě, s Litvínovem, ve Vítkovicích a v uplynulém kole s Kladnem.

Celková bilance je však neúprosná, a proto se Zlín i nadále pohybuje na hraně propasti. V šestatřiceti zápasech nasbíral 25 bodů a stále zůstává na poslední příčce, avšak jeho ztráta na předposlední Kladno je už jen tříbodová. Momentálně je vysoce pravděpodobné, že právě Zlín a Kladno budou těmi celky, které si to rozdají o účast v baráži.

Berani se začali zvedat po příchodu zahraničních hokejistů. Jejich kádr během probíhajícího ročníku posílili Patriks Zabusovs a Vladimir Mikhasenok, kteří okamžitě začali sbírat důležité kanadské body. Produktivitě svěřenců trenérů Jenáčka, Hamrlíka a Roba i nadále vládne Tomáš Mikúš, jenž už však nastupuje v barvách karlovarské Energie. Na druhém místě je obránce Daniel Gazda s třinácti body na kontě. Nejproduktivnějším útočníkem týmu je tak Antonín Honejsek s pěti góly a sedmi asistencemi.

Hlavní oporou týmu je brankář Libor Kašík, který s 91,44% úspěšností zákroků figuruje na dvanácté pozici mezi extraligovými gólmany, což je velmi dobrý počin vzhledem k tomu, jak si Zlín v tabulce vede a kolik gólů inkasoval. 117 inkasovaných branek totiž dělá z Beranů druhý nejhůře bránící tým hned po Kladnu. Branek Zlín nastřílel jen 68, což je suverénně nejhorší počin ze všech týmů Tipsport extraligy.

Zápasy Olomouce a Zlína byly v letošní sezóně vyrovnané. Napoprvé se na Hané radovali domácí, kteří díky vítězné brance Jana Knotka vyhráli 4:2. Na Stadionu Luďka Čajky uspěli zlínští hokejisté, kteří v závěrečné periodě ubránili vítězství 3:2.

Hlavní trenér: Luboš Jenáček
Hala (kapacita): Stadion Luďka Čajky (7 000)
Poslední utkání: Výhra 3:1 v Chomutově s Kladnem

Statistiky obou týmů:

TELH 2021/2022
PSG Berani Zlín – HC Olomouc

umístění v tabulce
68:117 – 25 bodů
skóre a body
85:99 – 48 bodů
Daniel Gazda 13 b (9+4)
nejproduktivnější hráč