První domácí zápas po restartu TELH. Na programu je repríza 1. kola se Zlínem

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Na Den válečných veteránů se Hanáci po dlouhé pauze představí v domácí plecharéně. Jejich soupeřem budou zlínští Berani, které už letos parta kolem kapitána Vyrůbalíka porazit dokázala, a to hned v prvním kole soutěže. Utkání začne ve středu 11. 11. od 18 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

První utkání po dlouhé pauze Olomouci nevyšlo úplně podle představ – i kvůli smolnému gólu v závěru zápasu z Liberce odjížděla bez bodu. Dostat se po více než měsíci zpátky do zápasového tempa nebylo pro oba týmy vůbec snadné. „Určitě to nebylo jednoduché, chyběla nám herní praxe, a hlavně ta koordinace a přesnost,“ přisvědčil obránce Tomáš Dujsík. „Ten pocit a trénování na ledě prostě nejde nahradit.“ Někteří extraligisté se o pauze rozhodli trénovat na otevřených kluzištích, případně jeli do zahraničí, Tygři ani Hanáci však tyto možnosti nevyužili.

⇒ Obránce Tomáš Dujsík

I přes opatrnější začátek se včera pod Ještědem odehrálo nadmíru zajímavé klání – hned třikrát musel být do akce povolán videorozhodčí a třikrát byl odvolán vstřelený gól. Poprvé po baseballové trefě Jakuba Navrátila, jehož hokejka byla přece jen o poznání výše než břevno liberecké brány, podruhé Liberec využil trenérskou výzvu a úspěšně reklamovat postavení útočícího hráče v brankovišti. Ze stejného důvodu byla zneuznána i branka liberecké Tomáše Hanouska ve třetí třetině. Tomáš Dujsík po zápase přemýšlel nad tím, jestli už někdy tolik neuznaných gólů ve své kariéře zažil. „Osobně ne, ale celkově když tak sleduju sporty okolo, kde jsou takové challenge jako ve fotbale třeba VAR, kde jsem viděl 3 neuznané góly v jednom zápase kvůli vystrčenému loktu, a jako včera, kdy nám nebyl uznán gól kvůli 2 centimetrů Rosťovy paty v brankovišti a kousku jeho dresu, tak se člověk zamýšlí, kde je hranice prospěšnosti těchto systémů pro hru…,“ přemítal.

Trochu smolný zápas na severu Čech už je ale minulostí, teď se Olomouc musí dívat dopředu. Do konce týdne ji čekají ještě tři zápasy! „Řekl bych, že ta regenerace je teď ještě nejdůležitější, ba dokonce nejdůležitější! Správně jíst, spát, dodávat tělu, co potřebuje,“ uvědomuje si olomoucký obránce. „Bohužel je to trošku omezené v téhle těžké době – mám na mysli sauny apod,“ dodal. Kromě kvalitní regenerace se však Kohouti musí zároveň připravovat na další zápasy, do toho je samozřejmě třeba započítat ještě cestování na venkovní utkání. Je vůbec možné v tak krátkém sledu všechno stihnout? „Prostě musíme, takže to musí být možné,“ zasmál se Dujsík. „Určitě kdybychom hráli všechny zápasy v tomto zkráceném zápasovém režimu doma, tak by to moc pomohlo,“ pousmál se osmadvacetiletý bek.

Ve středu Olomouc narazí na dalšího starého známého – právě proti Zlínu Hanáci otevírali letošní extraligový ročník. Na Zimním stadionu Luďka Čajky tehdy po vydařeném výkonu a výsledku 1:4 brali 3 body. Dost možná, že vhledem k dlouhé pauze bude utkání 16. kola to první v lecčems připomínat. „Těžko říct, doufám, že vyhrajeme a získáme 3 body, ale na nějaké predikce si po měsíční pauze netroufám,“ uzavřel Dujsík.

Z kabiny soupeře: Berani letos zatím zvítězili jen jednou, po restartu soutěže nezvládli nájezd Sparty

Restart soutěže se pro Berany rychle proměnil v divokou přestřelku. Proti Spartě se sice domácí ujali vedení, po druhé třetině však na Zimním stadionu Luďka Čajky nezůstal kámen na kameni – padlo hned 7 gólů! Do třetího dějství se tak vstupovalo za stavu 4:4. V posledních minutách zápasu se Spartě přece jen podařilo otočit vývoj zápasu na svou stranu a díky trefám Řepíka s Tomáškem si ze Zlína odvezla vítězství. Z pěti odehraných zápasů si Zlín v tomto ročníku odnesl jen 3 body za výhru na ledě pardubického Dynama. V úvodním zápase podlehl Olomouci 1:4, následovaly porážky od Sparty (3:0) a Mountfieldu (2:3).

Nejproduktivnějším hráčem Zlína je Antonín Honejsek, jenž letos zaznamenal 4 body za 1 gól a 3 asistence. Nejlepším kanonýrem je pak zkušený Bedřich Köhler, jenž i díky svému důrazu před brankovištěm soupeřům vsítil 3 góly. V brankovišti se Berani mohou spolehnout na Libora Kašíka (92, 20 %), jednou pak žlutomodří pustili do akce juniora Daniela Hufa (90, 91 %).

Hlavní trenér: Robert Svoboda
Hala (kapacita): Zimní stadion Luďka Čajky (7000)
Poslední utkání: Prohra 4:6 se Spartou Praha.

Statistiky obou týmů z minulé sezony:

TELH 2019/2020
PSG Berani Zlín – HC Olomouc

umístění v tabulce
151:151 - 70 bodů
skóre a body
123:129 - 77 bodů
Antonín Honejsek 37b (13+24)
nejproduktivnější hráč
Zbyněk Irgl 37b (15+22)
Jan Dufek - 15 branek
nejlepší střelec