První domácí zápas přípravy je tady! Hanáky prověří Zlín

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – První domácí přípravný zápas je tu. V úterý, 9. srpna, nastoupí na led olomouckého zimního stadionu domácí Kohouti proti Beranům ze Zlína. V tomto nesoutěžním derby bude chtít Olomouc napravit dojem z utkání s Třincem, Zlínu se zase nepovedlo přípravné utkání se Slovanem Bratislava. Který z týmů vyhraje tentokrát, uvidíme v úterý od 17 hodin.

Olomouc má zatím v přípravě neutrální bilanci, nasbírala jednu výhru a jednu porážka. Na Dukla cupu rozstřílela Jihlavu 6:0 hlavně zásluhou čtyřgólové třetí třetiny. Proti Třinci Hanáci do poloviny zápasu vedli, pak však Oceláři zápas otočili a výsledné skóre se zastavilo na 5:2 pro domácí.

TÉMA UTKÁNÍ: Miroslav Blaťák a první letka Zlína

Do Zlína se po deseti letech vrátil zkušený obránce Miroslav Blaťák. Mistr světa z roku 2010 se vrátil do mateřského klubu z ruské KHL, konkrétně z Čerepovce, kde kvůli vleklým zdravotním problémům s páteří předčasně ukončil smlouvu. Nyní už je fit a vedení na něj spoléhá jako na klíčového hráče na ledě, tak i v kabině.

Blaťák má dva tituly z ruské KHL, kompletní sbírku medailí ze světových šampionátů. V sezóně 2003/2004 byl v klíčové obranné dvojici s Martinem Hamrlíkem, která pomohla Zlínu získat první mistrovský titul. A ve Zlíně se uvedl výborně! V prvním přípravném zápase právě on otevřel skóre zápasu.

Od gólů by tu však měli být jiní. Zlínu se podařilo udržet klíčový první útok, ve kterém nastupují reprezentanti Holík a Bukarts a sekunduje jim Říčka. Vedení moravského celku si udržet první útok stanovilo jako prioritu a není se co divit. Během základní části nasbírala tato trojice celkem 96 bodů a vstřelil 48 branek z celkových 129.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Tomáš Fořt

Oba dva přípravné zápasy zatím odehrál Tomáš Fořt, letní posila Hanáků. A teď ho čeká pro něj prestižní zápas ze Zlínem, odkud právě přišel na roční hostování. „Samozřejmě, že to pro mě bude něco jiného. Od dorostu je to naposledy, co jsem proti nim hrál, tak se těším, jaké to bude."

Olomouc má z loňského roku se Zlínem vyrovnanou bilanci 2 výher a dvou proher, i když jedna byla až v nájezdech. Památný je první zápas, kdy Olomouc otočila skóre z 3:0 na 3:4. „Všichni nadávají na jejich styl a já si konečně vyzkouším, jestli nadávali oprávněně nebo ne. Jestli se opravdu hraje ten debilní hokej ve Zlíně, jak někteří zmiňují, tak jestli je to oprávněné. Těším se na to," potrvrzuje nabuzení na Zlín olomoucký útočník.

⇒ Útočník Tomáš Fořt

Fořt zatím hrál dva zápasy, v obou vyšel bodově naprázdno. Nastupuje ve formaci s Holcem a Hermanem a jak sám říká, ještě to není úplně ono. „Jsou to první dva zápasy, člověk se do toho dlouho dostává, tím spíš mě, kterému to trvá dvojnásob déle. Já osobně se zatím necítím úplně nejlíp, ale snad to půjde nahoru," nepanikaří mladý útočník.

Ten také poprvé okusí atmosféru olomouckého stánku v olomouckém dresu. „Hrál jsem tu první ligu ještě proti Olomouci a před dvěma lety extraligu za Zlín," vyjmenovává své zkušenosti s plecharénou Fořt.

A obzvláště se těší na fanoušky. „Těším se moc. Už fanoušci v Jihlavě byli úžasní, že tam vůbec přijeli a co taky předváděli, to bylo suprový. Na přípravě, na prvním zápase, kdy je ten hokej škaredý, že nás tam přijeli podpořit, prostě super. Takže se hrozně těším co předvedou tady doma."

Z KABINY SOUPEŘE: Návrat starých známých

Sezóna se u Beranů hodnotila rozporuplně. Po tragickém začátku, kdy se mužstvo ocitlo na chvostu tabulky, Zlín ke konci základní části bušil na první šestku. V předkole porazil Třinec, na Spartu však ve čtrvtfinále nestačil.

Za vzestupem Zlína stál především příchod lotyšského reprezentanta Robertse Bukartse, který utvořil s Petrem Holíkem dvojici, ze které měla respekt celá extraliga. Tu se zlínskému vedení podařilo udržet a tak tato první letka Beranů bude strašit dál.

⇒ PSG Zlín

Další výraznou posilou je Miroslav Blaťák, jehož příchodu jsme se věnovali v tématu utkání. Zvučnějším jménem je i Antonín Honejsek, který se do Zlína vrací z Hradce Králové. Díky svým skvělým výkonům získal smlouvu ve Finsku, tam ale moc dlouho nevydržel, následně ho angažovala Kometa, kde však také úplně nezářil. Stejně nedobře se mu vedlo i v Hradci.

Obranu vyztuží Antonín Bořuta, útok Martin Podešva, oba přišli ze Znojma. Tradičně se ve Zlíně spoléhají na odchovance, jedním z nich by měl být Jiří Karafiát.Zlín naopak opustili beci Řezníček s Urbancem a útočníci Čech, Čachovský. Na Hanou ze Zlína přišel již dobře známý Tomáš Fořt.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Rostislav Vlach
Hala (kapacita): Zimní stadion Luďka Čajky (7000)
Poslední utkání: Prohra se Slovanem Bratislava 2:3

SOUPISKA Zlína