První letošní slovenská výzva! Do Olomouce míří po roce Trenčín

Johan Čáp
O L O M O U C – Olomoucký extraligový A-tým čeká hned po jednodenní pauze další ostrý duel. Hanáci však nejsou v tomto týdnu zatím v ideálním rozpoložení, v úterý na ledě Zlína inkasovali hned šest branek. Nyní se ovšem kohouti znovu podívají před fantastické domácí fanoušky, kteří mohou jako tradičně svěřence koučů Tomajka a Motáka dotáhnout k neskutečným výkonům. Moru tentokráte čeká další mezinárodní soupeř, do plecharény se totiž znovu po roce podívá Trenčín, který má však v sestavě pořádnou porci slovenských hvězd. Odčiní Hanáci zlínské zaváhání hned po dvou dnech? Utkání startuje ve čtvrtek v 17:00!

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Marek Laš

Olomouc odstartovala šestý týden přípravy už v pořadí pátým duelem během letošního léta. Moravské derby na zlínské půdě se však do klubových statistik nezapíše lichotivě, Hanáci Beranům podlehli vysoko 0:6. „Nebyl to z naší strany dobrý výkon,“ přiznal bez vytáček Marek Laš, který utkání odehrál jako člen třetího útoku. „Nezbývá nám, než padnout na zadek, pořádně potrénovat a hrát lépe. Je lepší, že takový blikanec přišel teď, a ne za čtrnáct dní,“ výrazně varuje s ohledem na první extraligový zápas, který se uskuteční už 14. září. Do Olomouce zavítá staronový nováček z Karlových Varů.

Kohoutům se však dá přeci jen jedna věc odpustit, duel ve Zlíně neodehráli v nejsilnějším složení. Kvůli velké shodě náhod a zdravotních komplikací odehrálo derby pouhých deset útočníků. „Člověk o tom musí trošku víc přemýšlet. Kdo koho střídá, s kým jsem na ledě,“ uznal Laš menší komplikaci v tomto ohledu. Úvahy části veřejnosti o únavě z možného přetrénování, či velké porce zápasů ale razantně negoval. „V sezóně také hrajeme formátem pátek-neděle, takže o únavě se nyní nemá cenu vůbec bavit. Zápas je lepší než trénink, věřím, že to tak mají i ostatní kluci. Raději si opravdu zahraji víc zápasů, než abych pořád jen monotónně trénoval.“

⇒ Útočník Marek Laš

Hanáci na ledě Zlína prohrávali po deseti minutách už o dvě branky, vládci Zimního stadionu Luďka Čajky navíc u tohoto náskoku nezůstali. První třetinu tak ovládli domácí dokonce v poměru 3:0. „Ve druhé třetině jsme s výsledkem ještě zkoušeli něco dělat. V přesilovkách jsme měli několik nadějných šancí a následných dorážek,“ vysvětloval zkušený 31letý forvard. Kde však hledat klíčový moment? „Kdybychom vsítili branku na 1:3, tak by zápas mohl vypadat ještě jinak, jenže bohužel to bylo přesně naopak. Dva brejky, po faulech hned trestná střílení a bylo po zápase,“ přemítal Laš.

Olomouc může své zaváhání ale velice rychle odčinit, neboť už ve čtvrtek narazí na slovenského vicemistra z Trenčína. „Neznám moc jejich soupisku, neznám výsledky, takže bude to spíš o nás, abychom předvedli dobrý výkon. Bez ohledu na to, s čím na nás vyrukuje soupeř,“ nechce spekulovat třebíčský odchovanec. Hanáci nicméně se stejným soupeřem v posledních třech přípravných obdobích ani jednou z šesti pokusů neprohráli. Marek Laš před třemi lety dokonce nastřílel Dukle hattrick. „Jsme pořád ve fázi přípravy, kdy je těžký led, mančafty se teprve tvoří. Podle mého čistě osobního názoru bude zápas velká neznámá,“ nechce ale přeci jen považovat Hanáky za favority utkání.

Z KABINY SOUPEŘE: Změna loga i stabilizace kádru

Trenčínský hokej zažil v poslední sezóně znovu návrat na výsostné pozice slovenské scény. Po ročnících, kdy měnila Dukla až čtyřikrát v sezóně trenéra a potácela se na posledních místech tabulky, přišel výkonnostní růst. Stabilizace v podobě trénérského mága Petera Oremuse, který v minulosti třeba působil ve Vítkovicích nebo Karlových Varech, a výrazná semknutost kádru pomohla „vojákům“ až ke druhému místu ve slovenské Tipsport extralize.

Neskutečná fanouškovská podpora na Zimním stadionu Pavola Demitry sice dohnala Trenčín ve finále k vyrovnání finálového skóre z 0:3 na 3:3, fantom Jan Lukáš v bánskobystrické bráně ovšem nakonec dokázal vychytat klíčový sedmý bod a dovedl svůj celek k mistrovské obhajobě. Dukla tudíž musela absorbovat obrovskou porci frustrace, jde však jasně vidět, že trenčínská organizace se svou bývalou dominancí je podle všeho zpět. Na to navázala symbolicky i výrazná změna ve vizuálu, Dukla poprvé od roku 1993 inovovala své logo.

Klubovému managementu se navíc podařilo udržet výrazné osobnosti týmu. V bráně je nadále jedničkou Michal Valent (dříve třeba působil třeba v Mladé Boleslavi), vyrovnanost na této pozici pak dotvořila letní akvizice v podobě Marka Šimka. I další rok pak v Trenčíně zůstává bývalý kapitán Liberce Branko Radivojevič (ten bude nyní netradičně zastávat i pozici sportovního manažera klubu), vicemistr světa z roku 2012 Tomáš Starosta, harcovník se zkušenostmi z NHL Peter Ölvecký nebo exolomouxký forvard Radek Dlouhý. Na Dlouhého příkladu jde ukázat i nová filozofie Dukly, která nyní vsází zejména čistě na slovenské hráče. Kromě Dlouhého je tudíž v kabině už jen jeden cizinec. A to český hokejista Martin Rýgl, jenž naposledy hrával za Nitru.

Kromě Radivojeviče pak Trenčín ještě přilákal další exliberecké bombery. Mnohonásobní slovenští reprezentanti Milan Bartovič a Mario Bližňák se po ne úplně vydařených sezónách v Čechách vrací znovu po delší odmlce na slovenskou půdu. Po pěti letech pak do svého rodiště zamířil i expardubický forvard Tomáš Bokroš, loňskou sezónu hájící barvy Zvolena.

Trenčín odehrál prozatím pět přátelských duelů, které musel všechny sehrát kvůli rekonstrukci domácího stadionu v azylu. Na úvod sice porazil maďarský Újpest Budapešť i extraligové Karlovy Vary, následně ovšem podlehl Třinci i Frýdku-Místku. Minulé úterý pak porazil prvoligový Havířov v poměru 4:2.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Peter Oremus
Hala (kapacita): Zimní stadion Pavla Demitry (6150)
Poslední utkání: Výhra 4:2 v přípravě nad Havířovem (28.8.)

SOUPISKA Trenčína
PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY Trenčína