První přátelské utkání je tady! Olomouc vyzve kazachstánský Arlan Kokšetau!

Martin Vavruša
O L O M O U C – Dlouhý hokejový půst je u konce! Už ve čtvrtek 1. srpna vyrazí kohouti na led ke svému prvnímu přípravnému utkání. A hned na úvod je čeká exotický soupeř až z Kazachstánu! Arlan Kokšetau nemá dlouhou historii, přesto se může pyšnit skvělými výsledky ve své lize. Jak si s ním poradí Hanáci? Přijďte je povzbudit na jejich první zápas letošní přípravy! Začínáme v 17:00.

Čekání na první zápas se chýlí ke svému konci! Už ve čtvrtek 1. srpna vyzve Olomouc na svém ledě kazachstánský tým Arlan Kokšetau a zahájí tak sérii přípravných utkání. Poslední den před zápasem bylo i přes nepohodlné podmínky v hale vidět na Petru Strapáčovi nadšení. „Je pravda, že ta mlha je trošku nepříjemná, ale je to tak kvůli počasí, takže se s tím musíme poprat, i když to není ideální," souhlasil Strapáč.

Zítřejší soupeř je však pro Hanáky velkou neznámou, a tak si ani olomoucký útočník nebyl jistý, na co se připravit. „Řekneme si nějaké základní věci, ale přece jen je to první zápas, takže budeme chtít hrát jednoduše a nic moc nevymýšlet. Moc nevíme, co čekat od soupeřů. Hráli už dva nebo tři zápasy, takže už něco budou mít v nohách, ale jako příprava je to určitě dobré," uvažoval hráč s jedenačtyřicítkou na drese.

V jednom ze zmíněných zápasů Kokšetau zavítalo i na led Poruby, Strapáč ale tuto příležitost obhlédnout si soupeře nevyužil. „Zjistil jsem to až večer, když jsem si to přečetl na internetu, takže podívat jsem se nebyl," přiznal ostravský rodák. „Ani v kabině se to zatím moc neřeší. Příprava bude až v den zápasu. Trenéři s něčím přijdou a uvidíme, co to bude," vysvětlil Petr Strapáč.

To nejdůležitější o soupeři:

Arlan Kokšetau je účastník kazachstánské hokejové ligy, který působí teprve krátce. Založený byl v roce 2009, přesto však za svou existenci dosáhl už řady úspěchů. Hned ve své druhé sezóně proklouzl do play-off, o dva roky později dokonce vyhrál v základní části sezóny. Cesta Kokšetau skrz play-off však vždy končila nejpozději v semifinále, teprve v sezóně 2013/14 se jim podařilo dokráčet ještě o krok dále.

Následovaly další dva ročníky, ve kterých se Arlan musel spokojit opět jen se stříbrnými medailemi, a to přestože v posledním případě jasně kraloval základní části a vyhrál ji s náskokem 25 bodů před druhým týmem tabulky! Poté přišly ještě jedny bronzové medaile, než se Kokšetau v roce 2017/2018 stalo mistrem kazachstánské ligy. Titul se jim však obhájit nepodařilo, poslední sezónu zastavil jejich cestu v semifinále tým Nomad Astana.

Srovnání loňské sezóny:

HC Olomouc Arlan Kokšetau
85 (6.) Body (umístění) 113 (2.)
Zbyněk Irgl (22+8) Nejproduktivnější hráč Ivan Kiseljov (18+34)
Zbyněk Irgl (22) Nejlepší střelec Dmitrij Potajčuk (19)
Jan Lukáš (92,32%)
Branislav Konrád (91,16%)