Reprezentovat Českou republiku je pro nás čest, shodují se Mácha a Ministr

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Česká osmnáctka má za sebou další tři těžké zápasy. V Příbrami se postavila silným Rusům a přesto, že vítěze Hlinka Gretzky Cupu trápila, na výhru to nestačilo. Národní dres znovu oblékla i dvojice olomouckých útočníků Daniel Ministr a Joshua James Mácha. Oba se navíc v reprezentaci setkali s trenérem Karlem Beranem, který šéfuje i olomoucké juniorce. A jaké byly dojmy talentovaných hokejistů?

Na začátku října odehrála česká reprezentace do 18 let další tři zápasy proti stejně starým Rusům. Reprezentační dres znovu oblékla i olomoucká dvojice Daniel Ministr a Joshua James Mácha. Pro oba útočníky to byla už několikátá pozvánka do národního týmu, každé z nich si ale oba velmi cení. „Za pozvánku jsem rozhodně rád. Je pro mě čest reprezentovat Českou republiku,“ přiznal Daniel Ministr. „Vnímám to jako odměnu za svou výkonnost jak v utkáních, tak i na tréninku, a to mě motivuje makat na sobě dál,“ dodal Joshua James Mácha.

Rusové bývají pro české výběry tradičně nepříjemným soupeřem a ač osmnáctka ruský výběr dlouho trápila, tentokrát na výhru nedosáhla. „Myslím si, že Rusko ukázalo, že v kategorii ročníku 2002 patří k nejlepším. Hrají rychlý, tvrdý hokej s výborným zakončením,“ ocenil kvality soupeře Ministr. A jeho slova, především o tvrdé hře a kvalitním zakončení potvrdil i Mácha. „Hodně bruslí a silově jsou na tom taky dobře. Z těch tří zápasů byli „napřed“ hlavně v zakončení. Kdybychom my využili přesilovky a šance, mohly být výsledky obráceně. Minimálně ve dvou zápasech,“ mrzelo útočníka s česko – kanadským občanstvím.

Přesto, že by Máchu mohla lákat reprezentace země, která je hokejovou kolébkou, tíhne spíš k české trikoloře na dresu. „Narodil jsem se v Šumperku a těší mě, že mohu reprezentovat Českou republiku. Kanadské občanství mám po mamince, která tam s rodiči a bratry žila dlouhou dobu,“ vysvětlil.

Šikovní forvardi spolu nastoupili v jednom útoku, což pro ně mohlo být určitou výhodou. „S Joshem jsme určitě sehranější. Hrajeme spolu i v klubu, ale v reprezentaci jsou všichni hráči kvalitní,“ prozradil Daniel Ministr.

Už stálice olomouckého útoku i v reprezentaci plnili pokyny trenéra, kterého dobře znají. České osmnáctce totiž šéfuje Karel Beran, který vede také olomouckou juniorku. „Vidíme se s trenérem Beranem denně na tréninku nebo při utkáních Olomouce. A v čem je to lepší? Znám ho a někdy i tuším, co bude následovat,“ přiznal odchovanec Šumperka. „Já to nějak nevnímal. Soustředil jsem se sám na sebe. Tréninky byly ale určitě kvalitnější než v klubu,“ dodal Daniel Ministr, který s hokejem začínal v Přerově.

FOTO (zdroj): Juniorský hokej