Rozlosování mládežnických soutěží

Klub
O L O M O U C – Také v nadcházejícím ročníku budou olomoučtí junioři i dorostenci nastupovat v našich nejvyšších soutěžích. Jak Juniorská liga akademií, tak Extraliga dorostu už znají svůj jízdní řád, navíc se obě soutěže dočkají několika změn, takže je nasnadě podívat se na obě ligy podrobněji.

Juniorská liga akademií

Juniorka Hanáků bude v příští sezóně nastupovat v nejvyšší juniorské soutěži – Juniorské lize akademií. V této soutěži se utká celkem 20 týmů, k loňské devatenáctce se nově přidá také Havířov. Navzdory vypršení tříleté smlouvy bude v lize pokračovat také rakouský Red Bull Salcburk, který se v předešlých sezónách uvedl ve velmi dobrém světle. Na konci sezóny se liga rozloučí se třemi účastníky a v sezóně 2021/2022 tedy bude účastníků pouze 17 (pokud by mezi sestupujícími byl Salcburk, tak 16).

První část juniorské soutěže odstartuje už 4. září a potrvá do 30. ledna. Každý tým odehraje celkem 38 utkání, s každým soupeřem jednou doma a jednou venku. Hrát se bude obvykle v pátek a sobotu formou dvojzápasů, aby týmy nemusely tolik cestovat. Nejlepších dvanáct mužstev po první části postoupí do 3 nadstavbových skupin. Ve skupině A bude 1., 6., 7. a 12. tým, ve skupině B 2., 5., 8. a 11. tým a ve skupině C 3., 4., 9. a 10. tým. Výsledky se do druhé části přenášet nebudou, jisté zvýhodnění pro týmy z předních příček tu však je – družstva z prvních tří příček získají bonifikaci šesti bodů a družstva ze čtvrté až šesté příčky bonifikaci tří bodů.

Ve druhé části soutěže, jež začne 4. března, se každý s každým utká 4×. Do playoff postoupí první dva týmy všech skupin a dva nejlepší na třetích příčkách. Utkání vyřazovací části (od 23. března) se pak budou hrát na dvě vítězná utkání. Družstva, která skončí na 13. až 20. příčce, budou muset bojovat o záchranu. V této skupině čekají účastníky dva zápasy s každým, přičemž výsledky ze základní části se v tomto případě přenáší. Přímý sestup čeká dva nejhorší celky (tři, pokud jeden z nich bude Salsburk), třetí nejhorší mužstvo si zahraje baráž na dva vítězné zápasy se šampionem Extraligy juniorů.

Hanáky hned na začátku sezóny čeká dlouhé cestování – první utkání nového ročníku je zavede do Chomutova, o den později se představí v Litvínově. Doma se Olomouc poprvé představí 11. září proti českobudějovickému Motoru, o den později můžete mladé Kohouty přijít podpořit v bitvě proti Salcburku. Na nějaké derby si však budete muset počkat až do ledna – 15. ledna přijede Kometa a 16. ledna budou Hanáci hostit zlínské Berany.

Kompletní rozlosování základní části Juniorské ligy akademií

Extraliga dorostu

Olomoucké dorostence čeká nabitá sezóna. V nadcházejícím ročníku Extraligy dorostu totiž změří síly celkem 30 celků, hned šestice z nich se však bude muset odporoučet do nižší ligy. Toto zúžení mělo proběhnout už letos, vzhledem k pandemii koronaviru však nebylo možné soutěž dohrát. A nejvyšší dorosteneckou soutěž čekají další novinky – předně nedojde k prolnutí celků ze všech skupin ve druhé části soutěže. Tím na jednu stranu ubudou náklady na cestování, na druhou stranu ale týmy přijdou o vzájemnou konfrontaci. Dojde také k přeskupení celků v jednotlivých skupinách. Hanáci budou nadále nastupovat ve skupině Východ, kde se utkají s Třincem, Havířovem, Vítkovicemi, Porubou, Šumperkem, Přerovem, Vsetínem, Zlínem a Kometou Brno.

Základní část začne 17. září a potrvá do 28. listopadu. Každý s každým se utká dvoukolově, čeká nás tedy celkem 18 kol. Nejlepší čtyři mužstva z každé skupiny si zajistí automatický postup do playoff, utvoří však nadstavbovou skupinu, v níž se porvou o co nejlepší pozici do vyřazovacích bojů. Zbylé týmy zůstanou ve svých skupinách a zabojují o poslední čtyři volná místa v playoff. Důležité přitom je, že těmto 18 celkům se přenáší body ze základní části. Nejhorší dva celky z každé skupiny pak sestoupí do Ligy dorostu. Týmy ze třetích příček těchto skupin sehrají baráž s nejlepšími celky druhé nejvyšší dorostenecké soutěže. V playoff se celky v osmifinále a čtvrtfinále utkají na dva vítězné zápasy, v semifinále a finále pak rozhodne jeden jediný zápas.

První utkání v novém ročníku odehraje olomoucký dorost na ledě Vsetína, o dva dny později se představí doma proti Porubě. Základní část završí na ledě rivala ze Šumperka.

Kompletní rozlosování základní části Extraligy dorostu