S Céčkem na hrudi aneb Olomoučtí kapitáni

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Od sezóny 2002/2003, kdy Hanáci postoupili do 1. ligy, mělo kapitánské Céčko na dresu celkem 5 hráčů. Kdo si v roli kapitána odkroutil nejvíce sezón?

Olomouc do druhé nejvyšší soutěže postoupila v sezóně 2002/2003, kdy v baráži o 1. ligu porazila poměrem 2:0 na zápasy Brno. Do nového ročníku pak Hanáky vedl staronový kapitán Richard Brančík. Brančík je odchovanec šternberského hokeje, do profesionálních soutěží však nakoukl právě v bíločerveném dresu, v němž během 90. let odehrál i několik extraligových klání. Na přelomu tisíciletí si současný trenér olomouckého dorostu střihl intermezzo v Opavě, v sezóně 2003/2004 se však už proháněl po ledě coby kapitán Kohoutů. Na následující 3 sezóny sice odešel do Komety Brno, v letech 2007-2010 se však vrátil na Hanou a opět oblékal dres s kapitánským Cčkem.

⇒ Richard Brančík coby trenér

Celkem 3 sezóny coby kapitán odehrál v olomouckém dresu obránce Michal Šafařík. Během jeho úřadování se Hanáci dvakrát dostali do čtvrtfinále, v obou dvou případech jim ale vystavil stopku ústecký Slovan. Nejlepší sezóna byla pro Šafaříka sezóna 2005/2006, kdy ve 41 zápasech zaznamenal 16 bodů (5+11) a 5 plusových bodů ve statistice +/-. Urostlý bek se na ledě nebál přitvrdit, o tom svědčí také fakt, že 4 sezóny po sobě byl nejtrestanějším hráčem týmu.

⇒ Jakub Bartoň

Poslední tři sezóny v 1. lize vedl Olomouc Jakub Bartoň. Litoměřický rodák se Cčka ujal v ročníku 2012/2013, o sezónu předtím občas zaskakoval za Jana Mikela. Bartoň byl jedním z klíčových strůjců olomouckého tažení za extraligou. Rok předtím mimochodem režíroval hanáckou jízdu do baráže, tentokrát se však postup ještě nepovedl.

⇒ Pavel Patera s rozhodčími

Po postupu do české nejvyšší hokejové soutěže ale nebylo vzhledem k širokému kádru jisté, jestli se Bartoň dostane do sestavy, a tak přišlo na řadu tajné hlasování. „Každý hráč napsal na lístek jednoho hráče a zhruba pět šestin, opravdu drtivá většina, byla pro Pavla Pateru. K jeho radosti,“ komentovali s úsměvem tehdejší trenér Petr Fiala a novopečený kapitán Pavel Patera. „Nevím, čím jsem si od kluků tuhle důvěru získal, ale jsem za ní opravdu rád. Zároveň jsem však doufal, že to bude spíše hráč z Olomouce, ovšem dopadlo to tahle. Kapitánem už jsem byl několik let, takže si myslím, že to pro mě problém nebude. A doufám, že ani pro fanoušky ne,“ komentoval situaci zkušený útočník.

Patera v Olomouci strávil svou poslední sezónu v kariéře. Na Hané odehrál kladenský rodák 65 zápasů včetně play-out i baráže. Slovy kanadských bodů zaznamenal majitel zlata z Nagana 10 gólů a 9 asistencí. Na své angažmá vzpomíná jen v dobrém. „Já na Olomouc samozřejmě nedám dopustit. Jak vedení, trenéři, týmový duch, spoluhráči, všechno bylo perfektní, pouze moje herní výkonnost už nebyla taková, jaká měla být.“

⇒ Kapitán Martin Vyrůbalík

Po Pavlu Paterovi se kapitánského Cčka ujal Martin Vyrůbalík, který už si dirigentství týmu vyzkoušel v ročníku 2010/2011, kdy zaskakoval za Richarda Brančíka. Jako kapitán odehrál "Vyrůb" několik přípravných zápasů před sezónou, s tím, že by si tuto funkci přenesl i do sezóny však příliš nepočítal. „Ne, že bych to nebral vážně, být kapitánem v přípravě už něco znamená, ale nějak moc jsem to nevnímal,“ prohlásil. Cčko má rodák z Hodonína na dresu nepřetržitě až do dnešních dnů. S kapitánem Vyrůbalíkem se tak například Olomouc po dlouhých letech podívala do playoff extraligy. V současné době je hráč s číslem 37 na zádech nejzkušenějším hráčem týmu, v lednu oslaví své 40. narozeniny. V loňském ročníku odehrál současný kapitán Olomouce plnou porci zápasů v základní části, k tomu přidal další dvě utkání v playoff. Od postupu do extraligy je tak Vyrůbalík nejdéle sloužícím kapitánem, s Cčkem na prsou totiž kroutí už svou 6. sezónu.