Do sezóny 2018/2019 vstoupila Olomouc už bez trenéra Zdeňka Venery. V kádru Mory se postupně ukázalo několik nových hráčů včetně Jana Lukáše, Jana Švrčka, Vojtěcha Tomečka, Lukáše Nahodila nebo Petra Koloucha.

Nový ročník odstartoval tým Zdeňka Motáka a Jana Tomajka skvěle. Hned v prvním kole přišla domácí výhra nad Karlovými Vary, následně Hanáci naplno bodovali také na ledě třineckých Ocelářů. První ztrátu si připsali až v kole třetím, kdy v plecharéně nestačili po nájezdech na Kometu.

Následovalo horší období, při kterém zvítězili jen jednou z pěti utkání. 12. října vyhrál celek z Hané nad Plzní 3:1. Už sedmou branku v sezóně tehdy vstřelil Zbyněk Irgl, jenž v té době patřil mezi nejlepší střelce ligy. Gól i asistenci Irgl zkompletoval také při vítězném klání v Mladé Boleslavi a domácí výhře 4:2 nad Pardubicemi.

Zbyněk Irgl v souboji o puk

Nicméně závěr října povedený nebyl. Mora schytala debakly ve Zlíně a Karlových Varech. Nebodovala ani v domácím prostředí s Chomutovem a Třincem. S počátkem dalšího měsíce však na led nastoupil úplně jiný tým.

K lepším zítřkům se Olomouc odrazila s královéhradeckým Mountfieldem. Ačkoliv po dvou třetinách prohrávala 0:1, po hattricku Petra Strapáče v rozmezí necelých čtrnácti minut bitvu otočila. Po daleko příznivějším průběhu porazila stejným poměrem 3:1 také Litvínov. Následně uspěla 6:4 na Spartě, dvě branky tam nasázeli Vilém Burian a Miroslav Holec.

Po třech zápasech bez tříbodového zisku se Kohouti vrátili na vítěznou vlnu. V Brně i s Mladou Boleslaví vyhráli 3:2, v Pardubicích uspěli dokonce 4:1. Čtvrtou výhru v řadě zapsali v úporném utkání se Zlínem.

V průběhu Vánoc ale celek z Hané vybojoval jen jediný bod ve čtyřech zápasech. Prohrál na ledě Třince a Hradce Králové, s Brnem a Vítkovicemi to bylo pouze za bod. První lednové klání ale bylo vítězné, výhru 4:1 v Litvínově řídil dvoubodový Jan Knotek.

Vilém Burian po gólu

Kohouti se ale v lednu nemohli příliš chytit, střídali totiž výhry a porážky. Vyčnívalo utkání ve Vítkovicích, které Olomouc prohrála 6:7 po samostatných nájezdech. Velmi ofenzivní zápas okořenil čtyřmi kanadskými body exvítkovický Petr Kolouch.

Na začátku února hrála Mora tři zápasy v řadě doma, vytěžila z nich čtyři body. Poté podruhé v sezóně uspěla na ledě pražské Sparty, kde urvala vítězství 3:1. Fotbalovými výsledky porazila Liberec i Plzeň, po nájezdech přetlačila karlovarskou Energii.

Na konci základní části chytli Hanáci vskutku parádní formu. Na čtyři výhry v řadě navázali dalšími třemi, když 3:1 porazili Mladou Boleslav, 3:2 Pardubice a 3:1 Zlín. V posledním kole však po prohře 3:5 nebodovali v Chomutově.

Olomouc se ale díky výborné formě z konce základní části posunula do elitní šestky, která zaručovala přímý postup do čtvrtfinále. Šestou příčku uhájila před Vítkovicemi a Mladou Boleslaví, celkově získala 85 bodů.

Znovu se Kohouti utkali s Plzní, která skončila na třetím místě. Úvodní zápas série zvládli Západočeši vysoko 8:1, v tom druhém ale Olomouc smazala dvoubrankový náskok soupeře a v prodloužení rozhodl Miroslav Holec. Nastavenou hrací dobu zvládli Moravané lépe i ve třetím duelu, tentokráte rozhodl v čase 78:25 Aleš Jergl.

Radost po gólu Aleše Jergla v prodloužení

Plzeň však následující dvě utkání zvládla a za stavu 2:3 se série vrátila na Hanou. Tým trenérů Motáka a Tomajka zvítězil 4:1 a čtvrtfinálovou bitvu tak musel rozhodnout sedmý zápas. Olomouc nechytla začátek a pak musela dotahovat. Ačkoliv tříbrankové manko snižovala, k vyrovnání to nestačilo.

Do semifinále tedy znovu postoupila plzeňská Škoda, jednalo se však o sérii nejvyrovnanější. Nejproduktivnějším olomouckým hráčem v základní části se stal Zbyněk Irgl, jenž byl s dvaadvaceti góly zároveň nejlepším střelcem. Třicet bodů posbíral také Jan Knotek. V play-off se nejvíce dařilo Lukáši Nahodilovi, Aleši Jerglovi a Davidu Škůrkovi. Všichni si zapsali 4 kanadské body.

Soupiska 2018/2019

Brankáři: Branislav Konrád, Jan Lukáš, Vojtěch Mokry

Obránci: Ludvík Rutar, David Škůrek, Adam Rutar, Jan Švrček, Tomáš Dujsík, Matúš Hlaváč, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Martin Vyrůbalík, Jakub Matai, Robin Staněk, Jakub Galvas

Útočníci: Jan Káňa, Miroslav Holec, Jan Knotek, Bruno Mráz, Tobiáš Handl, Vojtěch Tomeček, Lukáš Nahodil, František Skladaný, Vilém Burian, Zbyněk Irgl, Aleš Jergl, Petr Kolouch, Marek Laš, Petr Strapáč, David Ostřížek, Michal Matiaško, Josef Podlaha, Jakub Kotala