Minulá sezona

Loňská sezona pro Kohouty skončila, stejně jako pro ostatní týmy, v nedohraném play-off. Po velmi dobře zvládnuté druhé polovině základní části se z předkola play-off odehrály jen dva duely. Poté musela sezona 2019/2020 předčasně skončit. „Konec minulé sezony byl takový nešťastný, ale bohužel se s tím potýkáme také dnes. I přípravné období bylo zvláštní. Mezi hráči panovala určitá nejistota, jestli liga začne, nebo ne. Teď už ale máme pár dnů do jejího začátku a všichni jsme plně soustředění a natěšení,“ hlásí bojovně Martin Vyrůbalík.

Odchody a příchody

Oproti minulým sezonám bude olomoucký kádr výrazně mladší. Na odchody Zbyňka Irgla, Františka Skladaného, Jana Jaroměřského, Marka Laše a Pavla Musila klub zareagoval hned čtyřmi posilami. Na Hanou se nově stěhují forvardi Tomáš Gřeš, Jakub Navrátil, Jan Bambula a Lukáš Kucsera. „Odešli zkušení hráči, kteří byli nahrazeni mladšími a perspektivnějšími. Doufáme, že se mladší kluci o místo poperou co nejlépe. Ze zkušených hráčů přišel Lukáš Kucsera z Komety Brno. U něj čekáme, že může převzít roli jednoho z lídrů,“ konstatoval trenér Zdeněk Moták.

Zkušený trenér, jenž v Olomouci načne svou čtvrtou sezonu, je s přístupem mladších a nových hráčů nadmíru spokojen. Zároveň připouští, že adaptace v novém prostředí jim může chvíli trvat. „Samozřejmě si to nejprve musí pořádně sednout. Herní návyky u nových hráčů ještě nejsou takové, ale za pár dnů snad nebude problém. Mladší hráči se jeví dobře, možná až překvapivě dobře. Bylo by však nesoudné počítat s tím, že rovnou dokážou nahradit ty starší kluky, kteří odešli. Je to sice klišé, ale samozřejmě záleží hlavně na nich, jak svou šanci uchopí. My jim budeme napomáhat, aby ji uchopili co nejlépe,“ doplnil olomoucký lodivod.

Odchod nejproduktivnějšího olomouckého hráče minulé sezony Zbyňka Irgla může být citelný, ovšem Martin Vyrůbalík věří, že stávající hráči A-týmu na kanadské body vicemistra světa z roku 2006 dokážou navázat. „Zbyněk odvedl spoustu dobré práce, přirostlo mu to tady k srdci. S ním odešlo i velké množství bodů, ale já doufám, že kluci ho nahradí. Vždy zde hrála prim týmovost, snad tomu tak bude i nadále,“ komentoval.

K již zmíněným čtyřem posilám můžeme zmínit také talentovaného obránce Tomáše Černého, který loňskou sezonu strávil ve Vítkovicích a následně Chance lize. „Tomáš Černý začal v Jihlavě, ale momentálně je už hráčem Olomouce. Pokud by byl problém, tak se samozřejmě s Jihlavou můžeme domluvit o jeho uvolnění. Je to perspektivní bek, který nám může v budoucnu pomoct. V loňské sezoně měl nějaká zranění, takže jemu může rozehrání v první lize jedině pomoct,“ shodli se olomoučtí trenéři na adresu třiadvacetiletého zadáka.

Přípravné zápasy

Kohouti mají za sebou hned osm přípravných utkání s bilancí tří výher, tří proher a dvou remízových výsledků po základní hrací době. „Přípravné období jsme z pochopitelných důvodů trošku změnili. Odehráli jsme osm kvalitních zápasů s extraligovými soupeři, ve kterých máme celkem vyrovnanou bilanci. Skóre jsme měli přesně 28:28, takže i tady jde vidět, že se jednalo o vyrovnané zápasy. Rozhodně to byly kvalitní prověrky,“ řekl šestapadesátiletý kouč.

Na slova svého kolegy navázal i Jan Tomajko, jenž byl spokojen s poměrně slušnou produktivitou. „V přípravě jsme dávali celkem hodně gólů, takže snad si to hráči udrží i do Extraligy, i když liga je vždy něco jiného. Přípravné zápasy jsou od toho, abychom se v nich dokonale připravili na pátek 18. září. Až tento zápas nám ukáže, jak na tom jsme. Na zlepšení produktivity jsme v průběhu přípravy pracovali. Snad se zvedneme i v přesilovkách, které nám minulou sezonu nešly,“ doplnil jednatel klubu a trenér v jedné osobě.

Předsezónní cíle

Jaké jsou vůbec cíle Hanáků do nové sezony? „Jednoznačně chceme do play-off,“ nechal se slyšet velezkušený obránce Vyrůbalík. „Tato sezona bude taková atypická, ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Budeme však chtít, abychom po sportovní stránce uspěli jako v sezonách předchozích,“ navázal Tomajko.

Chod klubu a počet diváků v hale

Nepříznivá koronavirová situace ve světě má několik neblahých důsledků nejen pro každodenní život, ale také pro sportovní kluby. Vedení olomouckého celku situaci důkladně mapuje a v mnohých ohledech věci řeší velmi opatrně. „Snažíme se minimalizovat ztráty a samozřejmě doufáme, že se nám to podaří, ale úbytek je znát. Snad nás nepotkají větší problémy, protože doba je turbulentní. Nyní řešíme počty diváků, kteří mohou být přítomni na tribunách. Doufáme, že sezonu ustojíme se ctí, a že se posuneme zase o kus dále,“ řekl generální manažer Erik Fürst.

Právě povolený počet diváků na stadionu se přes léto hlasitě řešil. „Pokud se nic nezmění, a to říkám s tím, že vše se mění každý den několikrát, tak by se divácká kapacita měla pohybovat okolo tří tisíc diváků,“ doplnil. Olomoučtí hokejisté si při druhém zápase série předkola play-off se Zlínem už vyzkoušeli, jaké je to hrát bez diváků, proto pevně věří a doufají, že se takový scénář už nebude opakovat. „Úbytek fanoušků má dvě roviny. Jednou rovinou je finanční stránka, věcí druhou je samozřejmě samotná podpora z tribun. Vyzkoušeli jsme si to už při zápase předkola se Zlínem a rozhodně to nebylo nic pozitivního. Je to smutné vzhledem k tomu, že v Olomouci bývá stadion zhruba z 80% naplněn. Neberte mě za slovo, ale v minulé sezoně jsme zhruba desetkrát hlásili vyprodáno,“ uzavřel téma počtu fanoušků Erik Fürst.

Nesestupová sezona

Sezona 2020/2021 bude nesestupová. O této variantě se rozhodlo už na jaře. Všech 14 účastníků nejvyšší soutěže proto má zajištěnou účast v Extralize i v sezoně následující. Vítěz 1. ligy však do Extraligy postoupí, proto se počet účastníků bude postupně zvyšovat. „V této chvíli a v této době je nesestupová sezona nejlepším řešením. Otázkou je, jak to bude posléze vypadat. V závěru soutěže teoreticky může dojít k určitému polevení týmů, které už nebudou moct postoupit do play-off, ale musíme to brát jako fakt,“ prohlásil Tomajko.

Slova jednatele doplnil i generální manažer: „Já jsem byl jeden z těch, kteří na APK hlasovali pro návrh barážové soutěže. Byl jsem proti návrhu Libora Zábranského o uzavření, protože ta soutěž měla náboj a lákala divácký zájem. Diváci samozřejmě chtějí, aby se o něco hrálo. Ale nakonec si myslím, že zamezení sestupu je správné, když se podívám, jak vše běží. Některé týmy mohou na 14 dní vypadnout z tréninku, proto by bylo nespravedlivé, kdyby měl někdo z nich nakonec sestoupit. Soutěž by pak regulérní nebyla. Je to správné rozhodnutí.“

Samotní hráči berou uzavření soutěže jako fakt, přestože rozhodující zápasy základní části možná ztratí potřebný náboj. Jsou si ale moc dobře vědomi, že v současné situaci to zřejmě nejde řešit jiným způsobem. „Pro hráče je lepší, když se o něco hraje. Ale myslím si, že vzhledem k dané situaci rozhodl rozum. Nic to však nemění na tom, že chceme být v play-off,“ zopakoval vůdce olomoucké kabiny Martin Vyrůbalík.

Nové dresy a akce pro fanoušky

Pozorní fanoušci olomouckého klubu už vědí, že během léta na post marketingového manažera usedl Simon Vejtasa, jenž se velkou měrou zasloužil o design nových dresů, které byly nedávno slavnostně představeny. Poprvé v nich Hanáci vyjedou na led už v pátečním duelu ve Zlíně. „Co se týče marketingové stránky, tak jsme se pokusili změnit mnoho věcí. Musíme zmínit naše nové dresy. Náš cíl byl, abychom dostali naše logo více na oko, prostě aby bylo vidět. Chtěli jsme do dresů zakomponovat také černou barvu. Myslím si, že obojí se povedlo. Pevně věřím, že se v nových dresech bude dařit,“ prohlásil Vejtasa. Následně potvrdil, že se také v letošní sezoně chystá několik akcí pro fanoušky. „V brzké době chceme představit jeden dobročinný projekt. Jak jste si mohli všimnout, tak sezonu jsme začali se sloganem #VšeciSpolu, což vystihuje nejen současnou situaci, ale také atmosféru v klubu, která tady léta panuje. Stále musíme držet při sobě a zrovna tady v Olomouci to léta přesně takto platí,“ doplnil.

První zápas ve Zlíně

Úvodní kolo Tipsport extraligy se kvapem blíží a pochopitelně celé mužstvo se velice těší na zápas ve Zlíně. Na led Beranů však Hanáci v plné síle nevyjedou. Už teď je jisté, že trenérskému týmu budou scházet dvě důležité stálice základní sestavy. „Minimálně dva hráči na úvodní zápas nebudou k dispozici. Jedná se o Lukáše Klimka a Petra Strapáče. Jsou to pro nás samozřejmě velké ztráty,“ netajil své zklamání Zdeněk Moták.

Také trenér však napjatě očekává první ostrou prověrku této sezony. „Paradoxní je, že se vlastně vrátíme tam, kde jsme v minulé sezoně měli pokračovat. Bude to těžký zápas. Zlín je tradiční soupeř. To mužstvo je velice organizované a dobře trénované. Víceméně je složeno z tamních hráčů, jsou to zlínští patrioti a velice těžko se proti nim hraje,“ uznal Moták kvality soupeře. „Bude to první zápas, nesmírně důležitý, ale poté to samozřejmě jede dále. Následně máme doma Liberec a hned v následujících kolech nás čeká rychlý program,“ připomněl fakt, že extraliga se stejně jako v předešlých letech rozběhne ve velké tempu.

Návraty Fialy a Faltera

Novými členy realizačního týmu pro sezonu 2020/2021 jsou Martin Falter a Petr Fiala. Oba dva místní prostředí moc dobře znají. Prvně jmenovaný se do Olomouce vrací po třech letech. Hned dvě sezony hájil Martin Falter branku Kohoutů, nyní se však k týmu připojil v roli trenéra brankářů. Svými poznatky je trenérům nápomocen i úspěšný kouč Petr Fiala, pod jehož vedením Kohouti slavili postup do Extraligy. „Oba jsou s námi a jsme za to moc rádi. Petr Fiala by tu dnes také seděl, kdybychom měli větší stůl,“ dodal s úsměvem Erik Fürst. Právě staronová dvojice posil realizačního týmu se hned po konci tiskové konference objevila s týmem na tréninku.

Soupiska pro sezónu 2020/2021

Brankáři: Branislav Konrád, Jan Lukáš, Vojtěch Mokrý

Obránci: Tomáš Černý, Tomáš Dujsík, Matúš Hlaváč, Jiří Ondrušek, Adam Rutar, David Škůrek, Jan Švrček, Tomáš Valenta, Martin Vyrůbalík

Útočníci: Jan Bambula, Vilém Burian, Tomáš Gřeš, Tobiáš Handl, Jan Káňa, Lukáš Klimek, Jan Knotek, Petr Kolouch, Lukáš Kucsera, Joshua James Mácha, Lukáš Nahodil, Jakub Navrátil, Rostislav Olesz, David Ostřížek, Petr Strapáč, Vojtěch Tomeček

Trenér: Zdeněk Moták

Trenér: Jan Tomajko

Trenér: Petr Fiala

Trenér brankářů: Martin Falter

Vedoucí mužstva: Josef Podlaha

Kustod: Petr Přecechtěl

Kustod/masér: Tomáš Bajgar

Lékaři: MUDr. Petr Utíkal, MUDr. Michal Laca, MUDr. Patrik Rulíšek

Fyzioterapeut: Jakub Jarolím

#VšeciSpolu