Škůrek si prožil kariérní krizi. Bylo to peklo, sáhl jsem si až na dno, přiznal

Johan Čáp
O L O M O U C – Chyby, kritika v médiích i od fanoušků, prvoligová anabáze, zranění, postavení mimo sestavu. Mohutný bek David Škůrek si prožil ve svých 26 letech nejtěžší martyrium dosavadní kariéry. Od konce prosince nehrál, vrátil se až minulou neděli v Plzni a byl i u nesmírně důležité výhry nad lídrem extraligy z Liberce. Hanáckým fanouškům ovšem ukázal znovu své zářné výkony – znovu byl lídrem defenzívy a dokonce si připsal asistenci u klíčové branky. „Musím poděkovat klukům v šatně, trenérům i vedení, že mě podrželi,“ oddechl si v mixzóně. Se 111 kilogramy nejtěžší hráč soutěže dal jasný vzkaz: Jsem zpět!

David Škůrek se proti Liberci prezentoval zejména parádními výkony v zadních řadách. Jako v jeho nejlepších letech, třeba loni, kdy s Martinem Vyrůbalíkem patřili mezi obrannou zeď Hanáků. Perfektně blokoval jednu střelu za druhou a čistil slot před olomouckou bránou. Právě obrana totiž byla pro úspěch kohoutů tentokráte klíčová. Proti prvnímu týmu extraligy Liberci se kvůli zdravotním potížím nemohli postavit ani Branislav Konrád ani Jan Lukáš. V nezáviděníhodné roli šel proti Hudáčkovi a spol. osmnáctiletý Vojtěch Mokrý.

„Obavy o výsledek jsme určitě neměli, protože Vojtu známe z tréninků, kde je s námi pravidelně a chytá opravdu super. Ale určitě jsme mu museli pomoci třeba při dorážkách,“ komentoval Škůrek vystoupení brankáře při premiéře mezi dospělými. Ten hned ale ve 3. minutě od Bílých Tygrů inkasoval. „Na startu zápasu jsme mu moc nepomohli. Měl tam těžké zákroky. Klobouk dolů, že se hned tak rychle dal dohromady,“ vysekl Škůrek poklony.

⇒ Obránce David Škůrek

Dalšímu olomouckému snažení pomohlo i brzké vyrovnání hned za minutu, v němž měl prsty právě i David Škůrek. „Když máte nabrusleného Musku (pozn. Pavla Musila), stačí jenom nahrát,“ nešetřil „Škůra“ i tentokrát pochvalami.

Po Pavlu Musilovi se navíc z dalšího brejku trefil ve 12. minutě i Lukáš Klimek. Liberec už do konce zápasu nezvládl reagovat. A to přitom jel na mladičkého Mokrého trestné střílení Michal Bulíř. „Vojtovi jsem při nájezdu dost věřil, protože po tréninku je často jezdíme a zrovna jemu moc góly nedávám,“ smál se Škůrek, který při souhrnném hodnocení olomouckého výkonu vyzdvihoval hlavně kompaktnost. „Ukázali jsme srdce a co se týče týmovostí, tak jsme předvedli výborný výkon. Jsem za tohle na celý tým pyšný.“

Pro Davida Škůrka bylo první olomoucké vítězství nad Libercem v této sezóně o to opojnější, že se vracel po těžké osobní i herní krizi. Po chybách na přelomu listopadu a prosince v Hradci a Brně schytával kritiku ze všech stran. Nepomohlo ani uklizení do prvoligové Třebíče. „Když uděláte fatální chyby několikrát po sobě, je to hrozné. Nechci nad tím už raději ani přemýšlet,“ hledal slova rozechvělým hlasem. I to ukazuje, jak je pro něj prosinec 2019 stále těžké a bolestné téma. „Bylo to pro mě dlouhé. Náročné, hlavně po psychické stránce a hodně těžké období. Do toho jsem se ještě zranil, což tomu nepomohlo. Měl jsem nad čím přemýšlet,“ vzpomínal.

Škůrek vinou zranění i špatné herní pohody nehrál skoro půldruhého měsíce. „Byl jsem na dně. Prošel jsem si peklem. Každý si tím asi v kariéře projde. Jak zní klišé, asi je opravdu všechno špatné pro něco dobré,“ tuší olomoucký bek.

„Ale jeden zápas nic nedělá, nechci můj výkon proti Liberci nějak zveličovat. Musím pracovat dál,“ zamítá předčasné veselí. Bude platit znovu mezi klíčové hráče A-týmu?