Statistiky play-off: Aneb jak si Kohouti vedli v klíčové fázi sezóny

Kamila Ludwigová
O L O M O U C – Do extraligového play-off zasáhlo v dresu Olomouce dvaadvacet hráčů, z toho dva brankáři. Sedmnáct z nich zasáhlo do všech sedmi zápasů. A v čem se týmu a jednotlivým hráčům dařilo?

Týmové statistiky

Tým z hanácké metropole ve čtvrtfinále play-off odehrál 440 minut a 45 sekund. Kohouti v průměru nastříleli přes dvě branky v každém zápase, celkově mířili do černého patnáctkrát. Do své svatyně oproti tomu inkasovali v průměru přesně tři branky za utkání.

Hanáci si ve čtvrtfinále zahráli 31 přesilových her, ze kterých čtyřikrát skórovali. Procento využití početních výhod je 12,9 %. Kohouti dopláceli zejména na nízkou úspěšnost střelby, celkově v přesilových hrách vyslali na soupeřova brankáře 45 střel. V oslabení hrála Olomouc dvaatřicetkrát, přičemž inkasovala osm branek. Ve své početní nevýhodě Kohouti dokázali jeden gól vstřelit, jeho autorem byl Petr Strapáč.

Kohouti byli v play-off čtvrtým nejslušnějším týmem (před nimi byli pouze Zlín, Sparta a hradecký Mountfield, kteří odehráli čtyři, respektive pět zápasů). Celkově hráči z Hané obdrželi 100 trestných minut. V Radegast indexu si do tabulek připsali celkově 158 bodů, když čtyřiašedesátkrát hitovali soupeře a zablokovali 104 plzeňských střel.

Play-off ukázalo, že olomoucký hokej je značkou, která přitahuje stále více příznivců. Každý z domácích zápasů navštívilo 5500 diváků, čímž byla vyčerpána kapacita olomouckého Zimního stadionu. Venkovní zápasy navštívilo průměrně 7 040 diváků na zápas. Celkově tuto čtvrtfinálovou sérii vidělo na zimních stadionech 44 661 diváků.

Individuální statistiky

Nejvíce bodů – čtyři – si shodně za jednu branku a tři přesné nahrávky připsali do statistik Aleš Jergl a Lukáš Nahodil. Aleš Jergl se stal i nejaktivnějším střelcem Hanáků, celkově vyslal 24 střel. Hráčem s nejvyšší úspěšností střelby byl Lukáš Nahodil, když z osmi střel třikrát skóroval. Jediným dalším hráčem, který měl úspěšnost střelby nad 30 %, byl Miroslav Holec (33,33 %).

V hodnocení plus minus si nejlépe vedli čtyři hráči, když měli shodně po dvou plusových bodech. Byli to David Ostřížek, Aleš Jergl, Jan Švrček a Petr Strapáč. Nejtrestanějším hráčem se stal Jan Káňa s osmnácti trestnými minutami.

Průměrně strávil na ledě nejvíce času obránce Jiří Ondrušek (21:12 min/zápas). Více než dvacet minut na zápas hráli ještě Jakub Galvas (21:01) a Jan Švrček (20:25). Shodně si nejvíce střídání (200) připsali na své konto dva nejvytěžovanější hráči – Jiří Ondrušek a Jakub Galvas. Nejobětavějším mužem v olomoucké sestavě, tedy hráčem s nejvyšším Radegast indexem, se stal Petr Strapáč s 24 body, když rozdal 10 hitů, zblokoval 12 střel a v hodnocení plus minus si připsal dva kladné body. Z hráčů, kteří se na vhazování postavili alespoň desetkrát, je nejúspěšnější Jan Knotek 54% úspěšností.

Do play-off zasáhli oba brankáři olomouckého týmu. Branislav Konrád byl nasazen do šesti utkání, Jan Lukáš do dvou. Konrád odchytal 330 minut, za svá záda pustil ze 173 střel 13 branek a do statistik si zapsal procentuální úspěšnost zákroků 92,49%. Jan Lukáš v brance strávil 109 minut, letělo na něj 64 střel a inkasoval osmkrát. Jeho úspěšnost zákroků činila 87,5%.