TOP olomoucké obraty: loupež v Litvínově i šok v Třinci

Johan Čáp
Nevzdat se. Bojovat do roztrhání těla. Zapomenout na aktuální stav. Tyhle tři zásady většinou pomůžou k něčemu nečekanému. Sportovní bombě, která donutí fanoušky žasnout. Některé fanoušky dovede do stavů, kdy nemají daleko k infarktu. Loňská sezóna ukázala při takovéto úloze olomoucký extraligový tým hned mnohokrát. V prvním díle tohoto miniseriálu vám nabídneme pohled na tři tíživé situace, ze kterých se kohouti dokázali vyhrabat. Kdy ukázali poslední zbytky sil.

Hořkost, radost a zas hořkost. Chomutovská nájezdová paráda

Ne, ne a ne! Právě tak zněla olomoucká střídačka po hořkém inkasování. Několik desetin sekundy zbývalo do slastného vysvobození od chomutovského tlaku. Třeba kdyby jen časoměřič o kousek dřív odstartoval po buly čas… I tímto směrem směřovali logicky myšlenky hostujících fanoušků. Začátek prosince byl pro svěřence kouče Zdeňka Venery motivující, nacházeli se na šestém místě, jen kousek od páté Komety.

Na sever Čech za Piráty zamířili Hanáci netradičně ve středu, pět dnů po řádném termínu. Přednost v SD Aréně tehdy dostal muzikálový Madagascar. Zmíněný Vondrkův direkt byl studenou sprchou. Příznivci Olomouce doufali ve vnitřní sílu „svého“ týmu. A ten se projevil. I přesto, že soupeř měl převahu, Olomouc zatnula zuby a Jan Jaroměřský trefil těsně po vhazováni ostrým projektilem přímo Lacovu klec. Ta slastná euforie…

Ta byla po pěti minutách pryč. Adam Dlouhý vstřelil svou premiérovou branku za Piráty v nejnevhodnější moment. Chomutov si šel takřka celý zbytek zápasu za vítězstvím, jenže minutu a půl před koncem zaúřadoval kapitán Vyrůbalík. Střídačka hostí bouřila. Ba co víc, v následném prodloužení trefil ani ne půl minuty po jeho startu rozhodující branku Jan Knotek. Hotovo, kohoutům se povedl první čistokrevný restart v sezóně.

6.12.2017 Chomutov – Olomouc 2:3 pr. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Vondrka (Skokan), 31. Dlouhý (Havel, Růžička) – 24. Jaroměřský (Holec, Sundher), 59. Vyrůbalík (Jaroměřský, Strapáč), 61. Knotek (Vyrůbalík, Eberle)

Jako správný kapitán to vzal Martin Vyrůbalík na sebe! V Chomutově zachránil zápas

Tahle štreka stála za to! Litvínovská loupež bodů v přímém přenosu

Přesně za dva týdny se schylovalo na další infarktový zápas. Jen necelých třicet kilometrů od SD Areny. I další výlet na sever Čech, tentokráte do Litvínova, měl pro Olomouc nádech pořádného nerváku. Oba celky navíc vstupovaly zpět do extraligového kolotoče po reprezentační pauze.

Litvínov odstartoval své představení grandiózně. Hned pětadvacet sekund po siréně se první rána zápasu dostala mezírkou Konrádovy výstroje až k tyči. Nastartovaný Viktor Hübl tak už jen v možná nejsnadnější hokejové pozici kariéry dojel s pukem za brankovou čáru. Pro Konráda však tato studená sprcha nic neznamenala. Nehroutil se, nesvěšoval hlavu. Jedeme dál, jakoby vzkazoval skrz své spektakulární zákroky svým spoluhráčům.

V 16. minutě však přišlo vystřízlivění. Náhodná Kubátova bomba od modré trefila šibenici. Naštvání. Jinak naladění hráčů po 380 kilometrech v autobusu a třetině, kdy smolně prohrávají 0:2, popsat nejde. Mobilizace mužstva má rychlý účinek. 32 sekund po startu druhé třetiny se trefuje Vilém Burian. Roman Vlach jej najde skoro naslepo přímo na kruzích. Pokud má mít tahle olomoucká pohádka šťastný konec, musíme se zmínit o jejím pokračování.

Projeví se síla mužstva. Ta nejskrytější a nejtajemnější energie ve sportu. V nouzi nejvyšší vezme všechno na sebe elitní lajna Hanáků. Půldruhou minutu před koncem základní hrací doby totiž Lašova rána nečekaně od mantinelu přiletí k brance. Jan Knotek je méně zmatený a překvapený než brankář Petrásek, vyrovnání je tak na světě. Kompletní obrat pak dokonává stejný hráč ve třetí sérii nájezdu.

Kohouti tímto vítězstvím potvrdili, že prosinec bude jejich nejúspěšnějším měsícem celé sezóny. Tenhle restart má i pořádný ohlas v médiích. O dva dny později pak prohlásí Jan Jaroměřský, že je na čase brát Hanáky vážně. „Už nejsme jen outsideři a betonáři,“ zní doslovný výrok. Znamená jasnou zprávu – tým nabral zdravé sebevědomí.

20.12.2017 Litvínov – Olomouc 2:3 náj. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Hübl (Hunkes), 16. Kubát – 21. Burian (Vlach), 58. Knotek (Laš), rozh. náj. Knotek

Loupež odstartoval Vilém Burian (uprostřed)

Šok ve Slezsku! Loučení s prosincovou megaformou = dva body z ledu favorita

„Bod je málo.“ Třinecký trenér Václav Varaďa hodnotil výsledek duelu s Olomoucí jednoznačnou frází. Ambiciózní klub, který celou sezónu zářil, podmaňoval si hokejovou Ligu mistrů, měl v tomto povánočním duelu zvítězit. Minimálně pokud chtěl bojovat o špičku tabulky.

Prosincový čtvrtek sice začal pro Hanáky nadějně, když zásluhou Jergla šli do vedení, avšak brankostroj Ocelářů udělal s psychikou Venerových mužů své. Krajíček těsně před koncem první třetiny srovnal, ve 24. minutě už vedla slezská mašina o dvě branky. Minimálně potřetí v tomto měsíci se dostala Olomouc na rozcestí. Zatnout zuby, nebo padnout. Během tří minut se podařilo vykřesat odpověď alespoň Knotkovi, který potvrdil, že sezóna 2017/18 byla pro něj životní.

116 sekund uplynulo ze třetí třetiny a Jaroměřského tečovaná střela doskákala až za brankáře Hamerlíka. Tenhle šok byl i na Třinec příliš. Nečekaný odpor protivníka domácí celek zmrazil, Olomouc tak mohla ukazovat své zbraně. Celý zbytek základní hrací doby tak platilo, že Hanáci nebyli daleko od zisku tří bodů. Překvapení kola se však nekonalo.

Bůhví, jak by mohla tabulka vypadat v případě splnění přání hanáckých fanoušků v podobě zisku tří bodů. Byla by to pro Hanáky na konci sezóny elitní pětka? Spekulace v tomto případě nemají smysl, Roman Vlach trefil v nájezdech bonusový bod a přidal svému týmu další dva body do tabulky. Byl to sice poslední duel z fantastické série Olomouce, která čítala pět výher v řadě, ukázala ale znovu neskutečnou týmovou sílu.

28.12.2017 Třinec – Olomouc 3:4 náj. (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Krajíček (Martin Růžička), 21. Irgl (Musil, Cienciala), 24. Doudera (Marcinko, Adamský) – 5. Jergl (Knotek, Ondrušek), 27. Knotek, 42. Jaroměřský (Jergl, Herman), rozh. náj. Vlach

Jan Jaroměřský: za vyrovnáním!

V příštím díle se můžete těšit na další čtyři fantastické obraty Olomouce. A to včetně duelů v play-off!