Třetí zápas předkola je tu. Hanáci mohou v plecharéně ukončit sérii

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Předkolo play-off mezi Plzní a Olomoucí se po dvou zápasech na západě Čech přesouvá na Hanou. Olomouc zvítězila v obou kláních na venkovním ledě, a tak může tuto sérii ukončit. Úvodní buly třetího zápasu série bude vhozeno v sobotu 13. 3. v 17 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

Řekl před zápasem: David Ostřížek

Po dvou vítězných zápasech v Plzni čeká Olomouc domácí premiéra ve vyřazovacích soubojích. Hanáci sice mají výhodu matchballu, nebudou to ale mít vůbec jednoduché, ostatně Plzeň nezakončila základní část na 5. místě náhodou. „Musíme navázat na výkon hlavně z druhého zápasu. Myslím, že jsme ho odehráli ještě lépe než ten první. Bude třeba vydržet počáteční tlak, se kterým určitě nastoupí,“ myslí si útočník David Ostřížek. „Budou se do nás muset tlačit a hrát na hraně všeho. My to musíme přetavit v naši výhodu.“

⇒ Útočník David Ostřížek

Přestože Západočeši jsou již, dá se říct, tradičním play-off soupeřem Olomouce, nyní jsou Kohouti ve zcela nové pozici. Vůbec poprvé totiž vedou 2:0 na zápasy. „Osobně jsem nezažil, že by se venku vyhrály oba zápasy,“ přemítal Ostřížek. „Strašně těžké je udělat poslední krok, nám se to minule s Plzní nepovedlo. Je obrovská výhoda, že doma začínáme s vedením 2:0.“ Co bude podle forvarda s číslem 44 na zádech pro následující zápas klíčové? „Myslím, že v téhle sérii je důležité neinkasovat jako první. Čím déle to bude 0:0, tím větší výhoda to bude pro nás,“ myslí si. „Musíme je znervózňovat stále stejnou hrou. Čím déle se jim nebude dařit dostat do vedení, tím budou nervóznější. Může to být naše výhoda, kterou musíme využít.“

Ten tam je závěrečný zápas základní části, ze kterého si Olomouc z Plzně odvezla vysokou porážku 9:1. Kdekdo pak očekával, že Indiáni udělají se svěřenci trenérů Tomajka a Motáka krátký proces. Jenže se potvrdilo, že play-off je něco úplně jiného. „Je to play-off, jiná soutěž,“ potvrdil rodák z Frýdku-Místku. „Každý tým hraje absolutní maximum a nikdo si nedovolí nic odpustit. Potom tak ty zápasy vypadají. Bojuje se o každý kousek ledu.“

Hanáci se po celou sezónu trápili s rozsáhlou marodkou, na které si hráči prakticky podávali dveře. Teď to však vypadá, že na nejdůležitější část sezóny se Olomouc dala dohromady v plné síle. „Zrovna jsme se o tom bavili. Konečně jsme jakž takž v plné sestavě,“ pokýval hlavou Ostřížek. „Síla týmu je obrovská, když jsme zdraví. Teď v Plzni se to ukázalo.“

Z kabiny soupeře: Zaskočená Plzeň je krok od vyřazení

Hrdinou prvního zápasu v Plzni byl útočník Jan Káňa, který letos prožívá skvělou sezónu. Útočník Olomouce poslal svůj tým do vedení už v 8. minutě, druhou trefu pak přidal na začátku druhé třetiny. Zaskočení Indiáni dlouho nemohli najít recept na bezchybně chytajícího Branislava Konráda, až necelých 7 minut před koncem vykřesal naději pro domácí Kvasnička. Vyrovnat už se však Plzni nepodařilo, a tak si úvodní výhru v sérii zapsal Hanáci.

Také druhý zápas v LOGSPEEDCZ Aréně se odehrával v režii týmu hostů. Kohouti se dostali do vedení už ve 2. minutě hry, kdy se prosadil Rostislav Olesz. Ještě do konce prvního dějství pak přidal druhou trefu Vojtěch Tomeček. Indiáni dokázali odpovědět kontaktním gólem Dočekala, do šaten se tedy docházelo za stavu 2:1. Ve druhém dějství si pak Olomouc vzala zpět dvoubrankové vedení gólem Lukáše Nahodila. Také koncovka zápasu byla hodně podobná té středeční - Plzeň se ve třetí periodě přiblížila na rozdíl jediného gólu, k vyrovnání už se ale nedostala.

Na Hanou se tedy série přesouvá za poněkud překvapivého stavu 0:2. Dvakrát za sebou se už Olomouckým Plzeň v play-off porazit podařilo - v ročníku 2018/2019 zvítězili v druhém zápase série na ledě Západočechů 2:3 v prodloužení a na tuto výhru hned navázali doma v pecharéně (3:2p).