V Olomouci jsem dostal druhou šanci, tvrdí odcházející „Kohout sezóny“ Tomáš Halász

Redakce
O L O M O U C – Už v článku o vítězi ankety „Kohout měsíce“ jsme informovali o tom, že se podle vašeho názoru stál „Kohoutem sezóny 2013/14“ slovenský brankář Tomáš Halász. Hokejista, který působil na Hané dva roky, byl v TOP10 pokaždé vyjímaje prvního měsíce září, dva měsíce dokonce ovládl na prvním místě. „Musím se přiznat, že si toho moc vážím, protože hokej se hraje pro lidi, a to znamená, že jsem se jim zřejmě zalíbil,“ tvrdí hráč, který bude od příští sezóny oblékat dres Pardubic.
⇒ Brankář Tomáš Halász se stal „Kohoutem sezóny“ za ročník 2013/14

V každém z osmi měsíců uplynulé sezóny jste mohli hlasovat o hráči, kterému se v určitém měsíci dařilo nejvíc. Svými hlasy jste rozhodli o tom, že se vítězem celosezónního hlasování stal brankář Tomáš Halász. Ten vyhrál anketu „Kohout měsíce“ dvakrát a sedmkrát se vlezl do nejlepší desítky.

„Velmi mě to potěšilo. Musím se přiznat, že si toho moc vážím, protože hokej se hraje pro lidi, a to znamená, že jsem se jim zřejmě zalíbil. A za to jsem velmi rád,“ cenil si Halász přízně olomouckých fanoušků.

I v loňském roce triumfoval v anketě „Kohout sezóny“ gólman, a to Libor Kašík. „Myslím, že je náhoda, že i letos vyhrál brankář. Anebo nás fanoušci volí jen proto, že jsme je po zápase vždy bavili,“ smál se. „Ne, dělám si samozřejmě srandu. Doufám ale, že příští rok navážu na Kášu a skončím také ve finále,“ řekl s úsměvem „Hally“.

Při ohlédnutí za právě uplynulou sezónou může být Tomáš Halász velice spokojen. A jak se říká: Statistika nuda je, má však cenné údaje. I když v Halászově podání to zase taková nuda nebyla. V základní části první ligy se mohl chlubit následujícími čísly – průměr 1,63, úspěšnost zákroků 94,32 % a především osm čistých kont. V play-off sice Halász šanci nedostal, v baráži však znovu ukázal, že je velice kvalitním brankářem.

„Sezóny jsem se nejdříve trochu obával, a to z toho důvodu, že jsem se zranil a nevěděl jsem, jak dlouho budu mimo, a kdy vlastně naskočím na led. Ale byl jsem rád, že jsem to stihl celkem rychle. Ze začátku chytával více Vošvec (Tomáš Vošvrda), navíc si myslím, že jsem se zpočátku trochu hledal. Když se ale Vošvec zranil, otevřel se mi prostor a podle mě jsem se chytil, čímž jsem získal i vnitřní pohodu. Z té jsem těžil prakticky až do konce sezóny, která, dá se říct, byla pro mě zatím ta nejlepší,“ ohlížel se za výtečným ligovým ročníkem 2013/14.

⇒ „Hallyho“ děkovačkám nescházela originalita

Krátce po konci baráže, která skončila postupem do extraligy, se však veřejnost dozvěděla o tom, že slovenský brankář mění olomoucký dres za ten pardubický. Tomáš Halász se snažil alespoň ve zkratce zhodnotit své dvouleté angažmá mezi Kohouty.

„Prožil jsem tady dva krásné roky, takže budu na Olomouc vzpomínat jen v tom nejlepším. Dostal jsem tu druhou šanci, najednou jsem měl chuť do hokeje. Myslím si, že jsem se té šance chytil, a svými výkony tak pomohl i mužstvu,“ poznamenal muž, který na Hané oblékal dres s číslem 1.

Dalo by se říct, že olomoucká štace byla pro bývalého mládežnického slovenského reprezentanta i velká zkouška po psychické stránce. V první sezóně se musel o místo v brankovišti bít s Liborem Kašíkem, tu druhou zase se jmenovcem Vošvrdou. „Jedničkou jsem nebyl nikdy, od malička jsem se musel o prostor v brance bít, takže jsem se na to zase tak nedíval. Soustředil jsem se jen na sebe, na svůj tréninkový proces a dělal vše pro to, abych chytal a zároveň byli lidé ve vedení spokojení,“ podotkl.

Nyní jej však čeká nová výzva, která přišla z Pardubic. „S Pardubicemi jsem byl v kontaktu už delší dobu, ještě před baráží. Je pravda a stále jsem to i říkal, že do první ligy jsem šel i z toho důvodu, že je velká šance dostat se do extraligy. Jsem rád, že jsem si svými výkony o tu smlouvu řekl. Když tedy přišla nabídka z Pardubic, byl jsem velmi šťastný, a nakonec jsme se tedy domluvili,“ popisoval průběh jednání s dlouholetým účastníkem nejvyšší soutěže.

⇒ HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – nový Halászův zaměstnavatel

„Odcházím s dobrým pocitem, protože i když jsem měl extraligu už de facto jistou, myslím, že jsem v každém zápase za Olomouce odevzdal své maximum, a přidal tak ruku k velkému úspěchu,“ konstatoval Tomáš Halász.

Bude pro něj případné setkání s olomouckým celkem hodně emotivní? Ještě jsem na to moc nemyslel, určitě to však bude zvláštní. Lépe vám na to ale odpovím až po prvním vzájemném zápase s Olomoucí.“

Na závěr se Tomáš Halász rozhodl poděkovat celému olomouckému klubu za to, že mu dal před dvěma lety příležitost. „Chtěl bych ještě jednou poděkovat klubu, tedy od generálního manažera, přes hráče, trenéry po maséra za šanci. Také lidem za to, že mě přijali mezi sebe, díky čemuž jsem se cítil v Olomouci prakticky jako doma,“ svěřil se.

Kohout sezóny – konečné pořadí do 10. místa

1.  Tomáš Halász              55 bodů
2.  Michal Vodný              51 bodů
3.  Denis Kindl               45 bodů