V neděli čeká Olomouc Dynamo. Prodlouží Kohouti sérii domácích výher?

Johan Čáp
O L O M O U C – Olomouc se po nepovedeném listopadu začíná v novém měsíci herně zvedat. Ze tří zápasů dokázali Kohouti získat sedm bodů, když vyhráli nad Kometou a Litvínovem, ovšem v posledním zápase už padli. Prohra v prodloužení je však podle většiny hráčů ještě mírná k předchozímu průběhu zápasu. O prodloužení série zápasů se ziskem minimálně bodu se mohou svěřenci kouče Venery postarat už v neděli proti zatím trápícím se Pardubicím. Utkání začíná v 17:00.

Kohouti v Mladé Boleslavi chtěli navázat na předchozí výkony z prosincových utkání. „Jeli jsme tam určitě pro tři body,“ nenechává nikoho na pochybách o možném vypuštění univerzál Jakub Matai. První třetinu se ještě Olomoučané stačili vyvarovat inkasování, a to i díky výbornému výkonu Branislava Konráda, jenže v úvodu druhé třetiny už Bruslaři svou převahu využili v rychlé vedení 3:0. Po třetí brance domácích se ke slovu během komerční přestávky dostal Zdeněk Venera. „Trenér nás nabudil, abychom hráli dál a nevzdávali to,“ nastínil, co se dělo na střídačce ve 29. minutě.

Po tomto povzbuzení se Hanákům začalo postupně dařit. „Boleslav se možná spokojila s tímto stavem a nechávala nás více hrát,“ nabízel další pohled, proč se Kohouti tak neočekávaně zvedli. Sám Matai se přičinil o důležitou branku, když ve 33. minutě vstřelil učebnicovým příklepem kontaktní branku 2:3. „Vilda Burian měl trochu více času na rozmyšlení, takže mi mohl přesně nabít na modrou,“ líčil bývalý hráč Lva Praha nebo Litvínova svůj hvězdný moment. „ Já se při příklepu vždy snažím střílet co nejvíc nahoru. Tohle tam spadlo ale až překvapivě krásně,“ dodal důvod, proč se kotouč dostal přímo do šibenice branky Jana Lukáše.

⇒ Útočník Jakub Matai

Sám sebe však 23letý útočník, který ovšem nastupuje často v obraně, a v Mladé Boleslavi tomu nebylo jinak, kritikou nešetřil. „Ode mě osobně to nebyl úplně ideální výkon, protože boleslavští útočníci, kteří opravdu dobře bruslí, mi párkrát ujeli a udělali problémy na mé straně hřiště,“ hledal chyby ve svém výkonu. Olomouc sice dovedla po srovnání na 3:3 zápas do prodloužení, v něm už však Kohouti táhli znovu za kratší konec. „Prodloužení jsme nezahráli dobře. Zbytečně jsme se zbavovali puku a nepočkali j si na pořádnou šanci,“ našel důvod, proč se Mladá Boleslav radovala z bodu navíc. „Vzhledem k tomu, jak jsme zápas začali a k následnému průběhu, tak bod je pro nás určitě zlatý,“ přidal své hodnocení prohry 3:4 v prodloužení.

Kohouti mají možnost své zaváhání napravit už v neděli, kdy je čeká souboj s aktuálně předposledními Pardubicemi. „V poslední době už odehráli pár slušných zápasů, takže bych je určitě nepodceňoval,“ narážel na výsledky, ve kterých soubor Pavla Rohlíka dokázal potrápit Litvínov i Třinec. „Máme jim určitě co vracet z posledního vzájemného zápasu, kdy jsme na jejich ledě celých šedesát minut prakticky prospali,“ vzpomínal na utkání z konce října, ve kterém Východočeši přehráli Moru 2:1. „Budeme hrát doma, potom je hned reprezentační pauza. Tudíž se musíme úplně vyšťavit a vyhrát,“ dodal Matai bojovně na závěr.

Z KABINY SOUPEŘE: Výkony jak na houpačce a lídr Rolinek

V Pardubicích to vypadalo na světlejší zítřky. V listopadu totiž ovládli Perníkáři pět z osmi zápasů a postupně se drali v tabulce směrem vzhůru. Nespokojenost fanoušků s hlavním trenérem Pavlem Rohlíkem, která vyvrcholila zaházením ledu houskami, byla částečně ta tam. Jenže prosinec zatím Pardubickým nesvědčí, když v tomto měsíci nezvládli ani jeden zápas. Prohry postupně s Litvínovem, Třincem a Spartou sesunuly Dynamo znovu na předposlední příčku, ze kterého ztrácí se ziskem 26 bodů devět bodů právě na Olomouc, která je na místě zaručující předkolo play-off. Kohouti se s Pardubicemi v letošním extraligovém očníku potkali už dvakrát. V záři se radovala v Plecharéně Olomouc díky výhře 2:1, na konci října pak stejným skóre zvítězilo na domácím kluzišti Dynamo.

Nejužitečnějším hráčem a zároveň asi největší osobností je v Pardubicích kapitán Tomáš Rolinek, který v listopadu předvedl bilanci 7+3 a dostal se i do nominace na hvězdu měsíce. Celkově má na kontě aktuálně 21 kanadských bodů. O čtyři body za ním je útočník Lukáš Nahodil a americký bek Nicholas Schaus, který v létě na východ Čech zamířil z Innsbrucku. Největší změny však Dynamo zažilo v poslední době na pozici brankařské jedničky. Po říjnovém odchodu Jakuba Štěpánka do Finska jeho roli převzal Brandon Maxwell. Na konci listopadu však došlo k zajímavé rošádě. Z regionálního rivala Hradce Králové přišel do Pardubic Ondřej Kacetl, když opačným směrem zamířil Michal Bárta. Maxwell na svém postu jedničky po příchodu nové posily dlouho nevydržel, zanedlouho byl totiž z týmu vyřazen pro porušení blíže nespecifikovaných interních pravidel. Jeho roli pak získal právě Kacetl.