V neděli přijedou Vítkovice! Protáhnou Hanáci svou vítěznou šňůru?

Daniel Fekets
O L O M O U C - Kohouti drží svou vůbec nejdelší bodovou sérii v letošním ročníku. Bodovali už v pěti zápasech v řadě a rozhodně v tom chtějí pokračovat. Další možnost na zisk bodů budou mít v rámci 40. kola Tipsport extraligy v souboji s Vítkovicemi. Utkání proběhne v neděli 26. 1. 2020 na olomouckém Zimním stadionu. Oba celky odehrají úvodní třetinu ve speciálních dresech. Nedělní kolo patří projektu Legenda legendám, ve kterém Kohouti vzdají hold Karlu Dubovi, jenž vhodí v 17:00 úvodní buly zápasu.

Hanáci už podruhé v sezoně obrali Spartu o všechny tři body, což se povedlo v letošní sezoně málokterému celku. Skvělá první třetina, která dopadla průběžným výsledkem 3:0, určila ráz tohoto duelu. Na úvodní rychlý gól Jana Káni navázal ještě v první desetiminutovce Rostislav Olesz. Aby toho nebylo málo, tak těsně před pauzou navýšil průběžný stav Lukáš Klimek. Ve zbytku utkání si už Kohouti střežili svůj náskok a zápas nakonec dotáhli do vítězného konce. Na výhře 4:1 se výrazně podílel zadák Tomáš Dujsík, jenž strávil na ledě necelých 22 minut. „Věděli jsme, že Sparta je ve venkovních zápasech velmi úspěšná, takže jsme na ně potřebovali vletět, což se povedlo. Myslím, že až na nějakých pět až deset minut ve třetí třetině jsme podali povedený týmový výkon,“ prohlásil nejvytěžovanější hráč týmu.

⇒ Obránce Tomáš Dujsík

Svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka v neděli vstoupí do poslední čtvrtiny soutěže. Zřejmě naposledy v letošní sezoně se střetnou s vítkovickou Riderou. Olomouc však bere důrazný zřetel na to, aby o žádném podcenění nebyla ani řeč. „Ve Vítkovicích se měnilo dost hráčů. Mají teď kádr nabitý kvalitními jmény. Bude to těžký a zároveň důležitý zápas. Bilance s nimi moc pozitivní není, ale pokusíme se ji zvrátit na svou stranu,“ konstatoval na adresu soupeře rodák z Brna.

Olomouci se v posledních zápasech daří. Parta okolo kapitána Martina Vyrůbalíka bodovala už pětkrát za sebou a momentálně drží sérii tří výher v řadě. V aktuální tabulce jsou Hanáci desátí s čtyřbodovým náskokem na kladenské Rytíře. „Kabina je pořád velmi soustředěná. Chceme se prát o každý zápas a pochopitelně o každý bod. Žádné série si nepřipouštíme a neřešíme je. Tabulku samozřejmě sledujeme, ale soustředíme se převážně na sebe,“ doplnil Tomáš Dujsík.

To nejdůležitější o soupeři:

Vítkovice bojují o přežití v extralize. Momentálně mají na kontě 40 bodů po 39 odehraných zápasech a náskok na poslední Pardubice činí pouhý bod. Ostravanům úvod soutěže vyšel, ale od druhé čtvrtiny už jejich bodový přísun není příliš výrazný. Neuspokojivé podzimní výsledky vyústily v odvolání trenérské dvojice Jakub Petr – Pavel Trnka. Na trenérskou pozici usedl Mojmír Trličík s Ladislavem Svozilem a Rostislavem Kleslou. Vítkovice pod novými trenéry nezačaly špatně, ale následná téměř měsíční venkovní anabáze přinesla jen jednu výhru. Z uplynulých čtyř domácích střetnutí vyhrály jen jednou, a to když porazily litvínovskou Vervu. V tomto týdnu Ridera podlehla Liberci 3:7 a v pátečním 39. kole Hradci Králové 1:4. Vítkovice jsou v posledních týdnech velice aktivní na přestupovém trhu. Moravský celek opustil Patrik Zdráhal, jenž si v rámci výměny s Plzní vystřídal role s Miroslavem Indrákem. S novým angažmá se museli spokojit také Šimon Stránský s Danielem Krenželokem. Oba tito mladí hráči zamířili do Komety, která se ve prospěch Vítkovic vzdala služeb Jana Hrušky a Martina Dočekala. Novou akvizici mají také obranné řady ostravských hokejistů. Výměnou za Petra Šidlíka přišel slovenský zadák Mislav Rosandič z Hradce Králové.

Oba celky odehrály už tři vzájemné zápasy. V tom prvním vyhráli Hanáci na ledě soupeře 2:1 v prodloužení, když si rozhodující trefu připsal David Škůrek. Na počátku druhé čtvrtiny soutěže si týmy role vyměnily. V Olomouci zvládly prodloužení lépe Vítkovice, tentokrát poměrem 4:3. Minulá bitva se hrála v polovině prosince v Ostravě. Velmi ofenzivní zápas rozhodl hattrickem vítkovický Dominik Lakatoš. Přispěl tak k výhře svého týmu výsledkem 5:3.

Hlavní trenér: Mojmír Trličík
Hala (kapacita): Ostravar Aréna (9 833)
Poslední utkání: Prohra s Hradcem Králové 1:4